להפשיל שרוולים - ולהסתער

הרב אליעזר שנוולד לערוץ 7: הבית היהודי היא לא מפלגה פרסונלית, הציונות הדתית זו אידיאולוגיה של שנים, חותמנו ניכר בכל תחום.

בני טוקר , כ"ו בטבת תשע"ט

הרב אליעזר שנוולד
הרב אליעזר שנוולד
צילום: עצמי

הרב אל''מ במיל' אליעזר שנוולד, ראש ישיבת ההסדר במודיעין ובאופקים, משוכנע שהנציגות הפוליטית של הציונות הדתית תתאושש במהרה ומספר על המהלכים מאחורי הקלעים להרכבת הרשימה לכנסת.

בשיחה עם ערוץ 7 מתייחס הרב שנוולד להקמת מפלגת ''הימין החדש'' על ידי מנהיגי מפלגת הבית היהודי, "אין ספק שהמפץ שהתנפץ בפנינו במוצאי השבת האחרונה הוא שינוי דרמטי שלא רק שהיה בלתי צפוי הוא בא בעיתוי מאוד בעייתי.

"שתי הקדנציות האחרונות שבהן בסופו של דבר מי שהוביל את המפלגה היו אנשים שהחליטו בשלב הזה לעזוב את המפלגה ולהקים מפלגה אחרת, זה יוצר בעיה מאוד קשה של המשכיות".

לדבריו, הבית היהודי היא מפלגה עתירת זכויות ואינה תלויה באדם כזה או אחר, "צריך לזכור שמפלגת הבית היהודי היא לא מפלגה פרסונלית, היא מפלגה אידיאולוגית שהוקמה ב-1902 על ידי הרב ריינס ותלמידי חכמים גדולים. כמו שהרב צבי יהודה היה תמיד מזכיר יש למפלגה אידיאולוגיה מאוד מאוד מוצקה של חיבור בין הקודש והחול, התורה והמדינה, החיבור לארץ ישראל, לעם ישראל ולתורת ישראל.

''ברור שבסוף כשמתרגמים את זה לפוליטיקה, באמת צריכים למצוא את האנשים המתאימים שהם גם חדורים באידיאולוגיה הזאת, הם גם יכולים לייצג אותה וגם הציבור ירגיש שהנציגים האלה מייצגים אותו''.

הרב שנוולד מספר כי בתקופה הקרובה ייעשו מאמצים לאיתור מועמדים מתאימים למשימה, ''אני מאמין שבעזרת ה' זה יכול להיות אפילו סוג של מפץ חיובי. זאת אומרת - מתוך המצוקה יכול להיות שיתגלו אנשים שעד היום לא היו בתוך העניין ועכשיו הם יתיישבו ליד ההגה ויביאו את הציונות הדתית למחוזות חדשים".

הרב שנוולד שנכח השבוע בפגישת הרבנים, מקווה שבתוך כמה ימים תצא בשורה גדולה: "הייתה השבוע פגישה של רבנים מובילים בציונות הדתית, מכל גווני הקשת של הציונות הדתית. היה איזשהו סוג של סיעור מוחות כדי לחשוב מה עושים כי באמת הסיטואציה היא בעייתית. אנחנו נמצאים גם בעיתוי בעייתי, גם המצב התקציבי הוא בעייתי, יש כאן הרבה אלמנטים בעייתיים.

"היה סיעור מוחות, נשמעו דעות שונות, תהיה לדבר הזה המשכיות. אני מבין שגם המוסדות של הבית היהודי מתקדמים כרגע בכיוון של בניית פורום של ועדה מסדרת שתנסה לאתר ולבנות את הרשימה הייצוגית לכנסת ובעזרת ה' אני מקווה שזה מה שיוביל קדימה".

הוא מעריך כי יהיה איחוד בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי, "בסופו של דבר הראייה צריכה לראות את הגוף שאנחנו קוראים לו הבית היהודי המאוחד, את הגוף שבעצם מאחד בתוכו גם את הבית היהודי וגם את האיחוד הלאומי. אנחנו מאותה משפחה, אנחנו מאותה תפיסת עולם, אנחנו מגוונים ואין סיבה בעולם שלא נצליח להתאחד.

"אני קורא בכל מיני מקומות שאנשים אומרים שהבית היהודי היא מפלגה סקטוריאלית. אני רוצה להזכיר שהבית היהודי והאיחוד הלאומי באים מכוחה של תפיסה לא סקטוריאלית. זה לא שיש כאן דאגה לאנשינו ואנחנו רק פועלים לשם מוסדותינו, כי אין דבר שהציונות הדתית ומוסדותיה פועלים שאין לו השפעה על כלל החברה הישראלית''.

הרב שנוולד מסביר מדוע לדעתו לא לא יצטרפו מפלגות נוספות לרשימת הבית היהודי-האיחוד הלאומי. ''מבחינת תפיסת העולם, התפיסה הממלכתית והאופן שבו רואים את הדברים בנתונים הקיימים, אלו שני הגופים שיכולים להתאחד באופן שלא יגרמו לכך שיגיד מישהו 'אני עם הבית היהודי או עם האיחוד הלאומי לא מסתדר ונוטש את הגוף המשותף'.

"אם יהיו פה גורמים נוספים שאצל חלק מציבור הציונות הדתית הם גורמים שאנשים יתקשו להזדהות איתם כל אחד מסיבותיו עמו, אני חושב שהדבר הזה יגרום לתופעה הפוכה לכן אני לא צופה שזה יקרה. ההצעות האלה עלו ואני מניח שבפועל כשיכנסו לגופו של עניין זה לא יקרה".

לדבריו, מוקדם עדיין להעריך כמה מנדטים תקבל הרשימה הציונית-דתית, "כרגע אנחנו בתמונת מצב של משהו חדש עם מפץ, ויש הרבה שחקנים בתוך הסיפור הזה, גם לא ברור בדיוק מי יעמוד בראש הרשימה המאוחדת הזאת. אני מאוד מקווה שזו תהיה דמות שראש הממשלה דווקא ייתן לה קדימות כי אנחנו יודעים איזה מתחים היו עם המנהיגות הקודמת של הבית היהודי ויכול להיות שנתניהו יעדיף אותו מאשר את זה.

"קשה להתנבא במיוחד כשהתמונה כרגע היא תמונה משברית, היא מלאה המון אבק ועשן. צריך לזכור שבזמנו גם בלי המנהיגים הקודמים היה לנו בבית היהודי במפד"ל דאז 12 מנדטים, וזה לא כל כך מזמן, אנחנו מדברים על ארבע-חמש קדנציות אחורה".

בסיום השיחה, הרב שנוולד קורא לציבור הדתי ''להרים את הראש ולהסתער'', כלשונו. "כל אלה שמבכים, כל אלה שהחליטו מראש שהספינה כבר אבודה ונטרפה בים, אני אומר להם - חבר'ה, בואו נעצור רגע, נשתה מים, נירגע, נחשוב ונסתכל קדימה. אין לנו הרבה זמן אבל גם לא מעט זמן, שלושה חודשים זה המון זמן.

''יש חודש לקביעת הרשימה, עכשיו צריכים לעשות את העבודה המכריעה, אני מניח שבשבוע הבא תהיה פגישה בין הרבנים ואחר כך כולם יצטרכו להפשיל שרוולים ולהבין שאנחנו בעת צר ומצוק. נצטרך לשכנע את אנשי מודיעין ואת אנשי גבעת שמואל ואת אנשי פתח תקווה, לשכנע אותם שאם הם באמת מאמינים במה שהם למדו בבית המדרש שתורת הציונות הדתית היא התורה שמחברת בין שמים וארץ ויכולה להיות מקור השראה גם לציבור שאינו דתי שמבין את העניין הזה, זה יקרה.

"אנחנו לא מיסיונרים, אנחנו לא כופים את דעתנו ואם הם יתגייסו לעניין להערכתי התמונה תהיה שונה מתמונת הפתיחה. אני לא נביא, לא יודע מה יהיה אבל מאמין שאפשר לשפר מאוד את התמונה. אז צריכים לזקוף את הגו, להסתכל קדימה ובעזרת ה' נעשה ונצליח".