למה לא דופקים על השולחן?

עו"ד בן גביר מסכם את המפגש עם הנערים החשודים: בניגוד לחוק הופעלו עליהם בעיקר לחצים נפשיים אך גם פיזיים. איפה הממשלה שתעצור זאת?

שמעון כהן , כ"ט בטבת תשע"ט

ההפגנה אמש
ההפגנה אמש
צילום: עמיחי בן דוד/TPS

"פגשנו נערים שעברו טראומה", כך מספר עורך הדין איתמר בן גביר, אחד מעורכי דינם של הנערים העצורים, לאחר המפגש שהתקיים אמש, מוצאי שבת, בין הנערים לעורכי דינם.

"לא ניתן להרחיב את הפרטים בשלב זה", אומר בן גביר ביומן ערוץ 7, אך מבהיר כי אמנם "מצד אחד לא מתחו איברים ולא עשו מה שנעשה בדומא" אך עם זאת "חרגו מהגבולות . יצרו טראומה קשה אצל הנערים הללו".

"הלקוח שלי שתק ולא מסר הודאת שווא, אבל עבר חקירה לא פשוטה עם טריקים שאסורים במדינת ישראל", אומר בן גביר ומוסיף: "הבעיה הקשה שלי היא לא עם השב"כ שאני כועס עליהם כי הם פוגעים בעצמם וחורגים מהוראות החוק. הטענה שלי היא לממשלת ישראל, איפה ראש הממשלה? איפה השר לביטחון פנים? למה הם לא דופקים על השולחן ולא אומרים להם שאלו דברים אסורים?".

בן גביר מדגיש כי אמנם הופעלו על הנערים הנחקרים גם לחצים פיזיים אך המיקוד היה בלחצים נפשיים, "התחושה היא שמה שהיה הוא שיהיה. לא שמענו שהעמידו אף אחד מחוקרי השב"כ בפרשת דומא לדין. יש אמנם זעם ציבורי ויש אמירות של רבנים, וראינו את השיטות בתכנית 'עובדה', אבל קשה להבין איך דבר כזה קורה במדינה דמוקרטית".

על השאלה אם מניעת מפגש עם עורכי דין מקובלת במקרים שמדובר בטרור, אומר עו"ד בן גביר כי הדבר אינו מקובל ומזכיר את הפיגוע בו שני נערים ערבים דקרו עוברי אורח בפסגת זאב שבירושלים, "באותו אחר צהריים אני רואה אותם במסדרון בית המשפט ולידם עורך דין. איך יכול להיות דבר כזה? מסתבר שגם בארכי מחבלים לא מונעים מהם מה שמנעו מהנערים הללו", דברי בן גביר המקפיד להדגיש כי בעיניו אין מונח של 'טרור יהודי':

"אני לא מקבל את המשוואה בין טרור ערבי לטרור יהודי. אין טרור יהודי". לדבריו מניעת מפגש עם עורכי דין אמורה להיות מהלך חריג שבחריג, אך בעיני השב"כ המהלך הפך לנורמה ולנוהל קבוע כאשר מדובר בחשודים יהודים.