'ארבע אמהות' של הנח"ל החרדי

בת אל גרינשפן, אחת משש האמהות שחתמו על מכתב הקורא לשינוי הגישה כלפי הנח"ל החרדי, מספרת בראיון לערוץ 7 כיצד החליטה לשבור שתיקה.

ניצן קידר , א' בשבט תשע"ט

חיילי הנח"ל החרדי. ארכיון
חיילי הנח"ל החרדי. ארכיון
צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90

שש אמהות של חיילי נח"ל חרדי שמתקשות להבליג על מה שהן מגדירות 'עלילות שווא' והתנכלות תקשורתית, כתבו מכתב מחאה לרמטכ"ל, לדובר צה"ל ולקצינת פניות הציבור בצבא.

תחת הכותרת "עלילות נגד ילדינו, גיבורי הנח"ל החרדי", שטחו האמהות את טענותיהן, וכתבו כי "מדובר ברצח אופי ובהכללה גסה שנעשים דרך התקשורת שמוכנה להוות פלטפורמה לדברים הנוראיים הללו. אנו כואבות על כך ומזועזעות ובזמן ששורות אלו נכתבות הם ממשיכים לעמוד על משמרתם בלילות ובימים בקור העז ובשיא החורף".

מי שיזמה את כתיבת המכתב היא בת אל גרינשפן, אם לחייל חובש כיפה סרוגה שסיים בשבוע שעבר את שירותו בנח"ל החרדי, ולא יכלה יותר לשמור על שתיקה.

היא מספרת לערוץ 7 שהקש ששבר את גב הגמל היה היחס התקשורתי אחרי הפיגוע בגבעת אסף, בו נרצחו שני חיילים מהנח"ל החרדי, יובל מור יוסף הי"ד ויוסף כהן הי"ד.

"הרגשות גאו בניחום האבלים אצל משפחת מור יוסף ומשפחת כהן, שהיא גם שכנה שלנו. כשיצאתי משם, שמעתי דברים שאמרו בתקשורת על החיילים הללו והרגשתי זעם מאוד גדול. החלטתי שאני לא מוכנה לשתוק יותר", אומרת גרינשפן.

היא מוסיפה, "מנסים לעשות אותם קטנים, כאילו הם לא שווים לחיילים אחרים, כאילו הם לא קרביים כמו כולם. זה לא הוגן ולא ישר".

גרינשפן החלה לשוחח עם אמהות נוספות שבניהן משרתים בנח"ל החרדי. היא אספה סביבה חמש אמהות נוספות ויחד הן כתבו את המכתב הנזעם.

"אמרתי להן שאנחנו מתכוונות להוביל קו הסברה ברור: החיילים האלה הם שלנו, הם ככל החיילים. הקושי שלהם הוא אפילו יותר גדול מחייל אחר. חלקם חיילים בודדים, שהמשפחה לא עומדת מאחוריהם בשום אופן. הם לא יכולים להתקרב הביתה ולמרות הכל - מדובר בחיילים קרביים, שרוצים לתת ולהעניק למדינה", היא מספרת.

לדבריה, "יש הרבה חיילים בגדוד הזה שצריכים את התמיכה שלנו. מישהו צריך לזעוק את הזעקה שלהם ולומר להם: אתם כן שווים, אתם כן נושאים בעול כמו כולם".

"מי שזוכר את ארגון 'ארבע אמהות', אנחנו הולכות לעשות בדיוק את אותו דבר למען החיילים שלנו. נהיה 'ארבע אמהות' של הנח"ל החרדי".

"אני אומרת את זה בכאב גדול ובדמעות ממש, אנחנו האמהות מהוות את הקול של אותם חיילים שלא מקבלים את הגב, והם תופסים נשק ועמדה למען עם ישראל. אי אפשר לבוא ולהכפיש אותם ולזלזל בהם", מסכמת גרינשפן.

נציין כי במכתב אותו כתבו האמהות נכתב, "שלחנו את בנינו יקירינו להגן על מדינת ישראל, הם בחרו במסלול הזה דווקא כי ידעו שב"נצח" בוודאות יוכלו לשרת שירות קרבי ומשמעותי במסגרת שמתאימה לעולמם, לאורח חייהם ולאמונותיהם. הם עברו מסלול הכשרה מקצועי ולא קל על ידי צוות מפקדים נפלא והפכו יחד לחבורה אמיצה, לפלוגה מקצועית וטובה ששומרת על אזרחי מדינת ישראל ופועלת ללא פחד לאתר מחבלים שמנסים להפר את שגרתנו ולמרר את חיינו פה במדינה".

"לצערנו הרב", כתבו האמהות, "בשבועות האחרונים ילדינו הלוחמים על הגנת מדינת ישראל עוברים רצח אופי, מעלילים עליהם עלילות שווא על תיפקוד לקוי, על חוסר מקצועיות ועל רמה אנושית נמוכה. קראנו, שמענו והזדעזענו!".

הן קוראות לשנות את היחס התקשורתי ולדעתן הדבר מתחיל בצבא. "אנחנו אמהות גאות של חיילים מנצח יהודה, שאיבדו שני חברים טובים וחבר אחד פצוע קשה מאוד. אבל הם חזקים וממשיכים ופועלים במסירות ומתוך סכנה לאתר את המחבלים ולשמור על התושבים. אנחנו אמהות גאות של חיילים מנצח יהודה, שלא משנה מתי מקפיצים אותם, באמצע הלילה, בקור או בחנוכה – הם יעזבו הכל ויסעו לבסיס. ומאז הפיגוע הם כבר לא ישנים כמה לילות טובים. אנחנו אמהות גאות של חיילים מנצח יהודה, שמרגישות שעושים עוול לגדוד הזה ולבנים שלנו ומציגים בתקשורת דברי שקר וכזב שופטים ומבקרים בלי להתבלבל חיילים ומפקדים מבלי שיודעים באמת מה קרה".

"אנחנו קוראות לכם, לחזק את בנינו הלוחמים, לצאת נגד פרסומי הכזב ולתמוך בחיילים נפלאים שלנו", מסכמות האמהות.