בית המשפט: אם המחבל תקבל מעמד בישראל

שר הפנים החליט שלא להעניק רישיון ישיבה בישראל לאמו של נער שביצע פיגוע דקירה נגד שוטר מג"ב בירושלים. בית המשפט הפך את ההחלטה.

ערוץ 7 , א' בשבט תשע"ט

בית משפט
בית משפט
צילום: ISTOCK

בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים דחה לאחרונה את ערעורה של המדינה על פסק דין תקדימי, בו ביטל בית הדין לערערים את החלטת משרד הפנים לגרש אם לנער מחבל שדקר שוטר מג"ב בירושלים בשנת 2015.

מדובר באשה פלסטינית שביקשה לקבל מעמד בישראל מכוח איחוד משפחות, אולם שר הפנים החליט לדחות את בקשתה בעקבות העובדה שהיא אמו של הנער המחבל.

שר הפנים סבר כי במקרה זה שיקול הדעת המסור לו בשאלה האם להעניק לאשה מעמד בישראל מאפשר לדחות את הבקשה בנסיבות אלו, אך בית הדין לעררים שלל את עמדת שר הפנים ובית המשפט לעניינים מנהליים דחה את הערעור שהוגש בנושא.

בפסק הדין נקבע, כי לא ניתן לייחס משקל רב לטענת המדינה, כי האם היתה אחראית למעשיו של בנה, באומרו כי לא קיימת "אחריות מוחלטת" של הורים למעשי ילדיהם, וודאי שעה שמדובר בקטין על סף בגרות. עוד הוסיף בית המשפט, כי במקרה דנן אין כל טענה שהאם היתה מודעת לכוונותיו של בנה, ומשכך לא ניתן לטעון שהתרשלה בפיקוח על מעשיו.

באשר לדבריה של האם בראיון לאחר הפיגוע, אמר בית המשפט, כי סביר להניח שזוהי "תגובה טבעית של הכחשה" בעקבות המאורעות, וכי העובדה כי משרד הפנים ייחס משקל משמעותי לדבריה, אינה עולה "בקנה אחד עם תפיסות בסיסיות בדבר חופש המחשבה והדעה".

בית המשפט ציין, כי "נוכח התמונה העולה ממכלול החומר, קשה שלא להתרשם", כי בהחלטות בעניין האישה "היה טמון יסוד עונשי, בגין מעשים שלא עשתה ואינה אחראית להם".