"הצלחנו לתקן עוול שנמשך שנתיים"

ח"כ אוסנת מארק מברכת על אישור חוק הפקטור למתמחים לקריאה שניה ושלישית, "המתמחים היו שפני ניסיון והיום תיקנו את העוול".

חזקי ברוך , א' בשבט תשע"ט

ח"כ אוסנת מארק
ח"כ אוסנת מארק
צילום: חזקי ברוך

ח"כ אוסנת מארק (הליכוד) מתייחסת בראיון לערוץ 7 להחלטה לאשר לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק לפיה ציון המעבר בבחינות לשכת עורכי הדין בשלושת הבחינות האחרונות יעמוד על 50.

"הצלחנו לתקן היום את העוול שמשך שנתיים. מתעמרים במתמחים. המתמחים היו שפני ניסיון והיום תיקנו את העוול. אני מסכימה לאפשרות לווסת את המקצוע בצורה מסוימת אך לאותם מתמחים שכבר השקיעו את מיטב כספם וזמנם אי אפשר לשנות את כללי המשחק במהלך המשחק", טוענת מארק.

"במבחן האחרון רק 12 אחוז עברו את המבחן, זה יותר מביזיון למקצוע", אומרת מארק ומוסיפה, "מי שקיבל 50 זה כמו שהוא קיבל 70. גם במקצועות אחרים כמו רואי חשבון ורפואה קיבלו פקטור למבחנים. אני סבורה שהסיפור עובר את מבחן בג"ץ. נעשתה פה עבודה רצינית של הועדה המשותפת".

נציין כי היועמ"ש של לשכת עורכי הדין, עו"ד דוד יצחק שהתנגד להצעת החוק אמר היום בדיון, "אני מתקשה להבין את הבהילות לחוקק חוק לאחר שהכנסת פוזרה. ראיתי פרסומים על חוקים שיאלצו להמתין לכנסת הבאה, חלקם חוקים הרבה יותר חשובים".

יצחק טען כי הדיון בלוחות הזמנים שנכפו על הלשכה לא רציני. "יש נתונים רבים שלא מונחים בפני הוועדה כגון השפעת הלימודים במכללות, השפעות נבחנים חוזרים. אחוז המעבר אינו שיקול. כל טענות הנבחנים וסבירות החלטות הוועדה הבוחנת, נבחנו בבית המשפט ואושרו כסבירות. שינוי מתכונת הבחינה נדון ונבחן בצורה מעמיקה במסגרת וועדות שונות משנת 2004".

יצחק הוסיף וטען כי במועד הבחינה האחרון בוצעו שינויים ויושמו ההמלצות שהומלצו ע"י בית המשפט, ובכל זאת ההצעה מבקשת להחיל את התיקון גם על מועד זה. "אין פה חשיבה של ההשלכות ההצעה, אנו בסיטואציה הזויה"