תנו כבוד למלך הביצה

הנרקיסים פורחים ברמת הגולן ואתם לא רוצים להחמיץ את המראה המרהיב הזה

עודד פורת , ב' בשבט תשע"ט

מלך הביצה
מלך הביצה
צילום: תמר גלבוע

הגשמים שירדו בימים האחרונים הפריחו את שמורת 'אירוס ביצות נוב', שמורה המשמרת שטח ביצתי בדרום רמת הגולן ומתגאה בפריחת ביצה נדירה, שאין לה מתחרה בארץ ואף בעולם היא אחת ממספר ביצות בודדות הפזורות ברחבי הגלובוס.

הביצה הוכתרה כשטח בוטני מיוחד וכעת נמצאת בשיא פריחתה . אלפי נרקיסים יוצרים מרבד לבן ענק בתוך השלולית העצומה, ובימים טובים, בהם אין רוחות ברמת הגולן, האוויר מתמלא בריח פריחת הנרקיס, העוצמתי ביותר ביחס לידידיו.

מקבץ של תנאים טבעיים יצרו באיזור ביצה חיה ונושמת. מיקום השמורה הוא באגן הניקוז המזרחי של הגולן, כלומר- המים לא זורמים לעבר הכנרת כפי שמרבית נחלי הגולן עושים, אלא לכיוון נחל הרוקאד, הנחל המפריד בין סוריה לישראל.

אל דאגה לא נותנים להם ללכת לאיבוד. מאגר 'חיתל' המצוי מעט דרומית למושב נוב, סוכר את הנחל ואינו מאפשר איבוד מים לטובת שכנינו "הידידותיים", תושבי סוריה. באגן הניקוז המזרחי הנחלים אינם קניוניים והשיפוע בהם מתון מאוד. בשוליהם נמצאים שטחים בהם השיפוע כמעט אפסי , ועמידת המים מפתחת ביצה שונה מהרגיל.

עובדה שנייה קשורה בהרכב הקרקע הבזלתית של דרום הגולן השייכת למה שמכונה בשפה הגיאולוגית "בזלת הכיסוי", הבזלת הקדומה ביותר בגולן. קרקע זו הינה כבדה ומורכבת גם מחרסית בחלקה העליון. החרסית מתנפחת בעת מגע עם מים ויוצרת שכבה אטומה המונעת מהמים לחלחל.

הקרקע גם אוצרת את המים בקרבה זמן ממושך לאחר אידוי המים מה שמאפשר לצומח עשבוני שונה מהרגיל לצמוח כאן גם בחודשי הקיץ. השטח מקבל כמויות גדולות של מים משני מקורות. הראשון- כמובן, מהשמיים. כ-550 מ"מ של גשם יורדים על הביצה בממוצע מידי שנה בעשור האחרון (על אף שלמרבה הצער בחמש השנים האחרונות הממוצע צנח ל-350 מ"מ בלבד.)

המקור השני מגיע מזרימת שטפונות ("נגר עילי"). הביצה נמצאת בערוץ נחל נוב ובעת שיטפונות הנחל עולה על גדותיו ומציף גם את השטחים הבלתי מנוקזים שהזכרנו.

אז למה אתם מחכים?

תעמיסו לרכב מגפיים, מכנסיים שאפשר ללכלך, גרביים יבשים ופק"ל קפה עבור התה החם שתצטרכו בסיום ההליכה.

הוראות הגעה:

השמורה נמצאת על כביש 98, הכביש הראשי של הגולן. נכנסים לכביש המוביל לחספין וכ-150 מטר לאחר הפניה, נבחין בדגל של רשות הטבע והגנים ובצמוד אליו רחבת חניה המלאה לחלוטין בסופי שבוע. ההליכה היא של כקילומטר אחד בלבד, בשביל טבעתי החוזר אל החניה. ריכוזי הנרקיסים נמצאים כ-300 מטר הליכה מהחניה ובדרכנו לשם נראה כיצד השביל שנסלל במיוחד, פשוט מוצף במים.

מי שלא הביא מגפיים, או שפשוט רוצה מסלול נקי יותר, יכול לנסות וללכת על אבני השפה המקיפות את הביצה בזהירות, או לנסות וללכת לצד השביל על העשבייה למרות שגם היא לא בדיוק תאפשר לנו יובש. תשטפו את העיניים טוב טוב בריכוזים הלבנים היפים של מלך הביצה ותשמרו איתכם את המראות לימים מעוננים.