יום טוב סמיה: לא מצטרף למפלגה דיקטטורית, מתמודד לבד

האלוף במיל' יום טוב סמיה יצא לדרך עם מפלגתו החדשה 'ביח"ד' ומבהיר: העבודה נטשה את הדרך ולכן עזבתי, לא אצטרף למפלגה דיקטטורית.

שמעון כהן , ג' בשבט תשע"ט

הולך לבד. האלוף במיל' סמיה
הולך לבד. האלוף במיל' סמיה
צילום: חזקי ברוך

האלוף במיל' יום טוב סמיה שפרש ממפלגת העבודה מקים מפלגה חדשה, מפלגת 'ביח"ד'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו אתו, וכבר בפתח הדברים הוא מבהיר שיעדיף שלא לעסוק במפלגת העבודה אותה עזב אלא בייחודה של המפלגה שהוא מקים.

לדבריו מפלגתו החדשה היא "מפלגה כוללת, לא מפלגת נישה בניגוד למפלגות החדשות הקיימות. זו מפלגה דמוקרטית ולא דיקטטורית. נקיים בחירות לראשות ולחברים בכנסת הבאה, וכבר כעת חלקם של המועמדים יעברו בדיקה של ועדה ציבורית".

האלוף במיל' סמיה מקפיד לבדל את עצמו משורת הגנרלים האחרים המצטרפים למערכת הפוליטיקה במערכת הבחירות הנוכחית ומציין כי בניגוד אליהם הוא אינו מגיע ישירות מהצב, אלא רק לאחר 18 שנה שבהן עבר מהחממה הצבאית, כהגדרתו, לעשייה הציבורית בתחומי העסקים, הקהילה, איכות הסביבה, האנרגיה הספורט ועוד, "משום כך אני מביא איתי הרבה עומק וניסיון", הוא אומר אך מיד מוסיף: "אני גם מברך על כל הצטרפות של כל אדם טוב לפוליטיקה".

על התחושות שהוא מקבל מהציבור הרחב מזכיר סמיה את המפגשים הבלתי אמצעיים שהוא מקיים בשנים האחרונות עם אזרחים מכל רחבי הארץ. "כבר שלוש וחצי שנים אני במסדרונות הפוליטיקה ושנתיים ב'פרויקט הקראוון' שהוא ביקור של יום ולילה בכל מקום בארץ, שם אני אוסף בסיס נתונים של תומכים ושומע מה אומרים בכל עיר ובכל שוק מהצפון לדרום. זה לא שקפצתי אתמול מהמשרד באיזה מגדל יוקרה לפוליטיקה".

ומה באשר לקושי לצלוח את אחוז החסימה? סמיה מסרב לנקוב במספרים אך מספר על סקרים מחמיאים המבטיחים לו צליחה של המחסום. "אחוז החסימה אכזרי. קיימנו סקרים על ידי חברות רציניות מאוד שהתבקשו להשמיע את האמת לאמיתה, כדי לדעת אם יש כאן סיכון של זמן כסף ומתנדבים, והתשובה היא רוח גבית בסקרים. יש לי חמישים אחוזים של מוכרות בציבור והמכירים אותי אחוז התמיכה גבוה".

לטעמו של סמיה "כל דיבורי מספרי המנדטים מאוד מבלבל ורחוק מלהיות מדויק", וכשהוא נשאל מדוע לא בחר להתמקם באחת המפלגות המבטיחות יותר כדוגמת מפלגתו של גנץ או 'יש עתיד' של לפיד, הוא אומר: "אני לא מחפש עבודה. אם הייתי מחפש עבודה בפוליטיקה יכולתי להיות משוריין באחת המפלגות האלה, אבל אני לא פועל בניגוד לאמונותיי. אני לא מצטרף למפלגה דיקטטורית. לכן הנבחרים במפלגה שלנו יעברו ועדה ציבורית, והחל מהבחירות הבאות אעמוד גם אני לבחירת הציבור".

כבר בשלב מוקדם זה של מערכת בחירות קורא סמיה לאיחוד שורות בין ראשי המפלגות הציוניות: "אני משמיע קריאה לכל ראשי המפלגות לשבת בשולחן עגול, להניח את האגו ולהחליט בראשות מי הולכים. אשרת נאמנה את מנהיג המפלגה. אני מוכן לשבת עם כל המפלגות הציוניות שמדינת ישראל בראש מעייניה. לא עם הערבים, לא עם החרדים ולא עם הקיצוניים". לדבריו גם חבירה לליכוד אפשרית שכן גם היא מפלגה ציונית.

ובכל זאת, שאלנו, מן הסתם אנשי מפלגת העבודה כועסים על בחירתו לעזוב את המפלגה דווקא בתקופת משבר בה היא זקוקה לכל שם וכל אישיות משמעותית. "מפלגת העבודה איבדה חלק מהדרך ולכן החלטתי לעזוב אותה", הוא מבהיר.