נפתח כביש 4370: "חיבור טבעי ומתבקש בין בנימין לירושלים''

נפתח לתנועה כביש 4370 המחבר את בנימין לירושלים דרך מנהרת נעמי שמר והגבעה הצרפתית.

אורלי הררי , ג' בשבט תשע"ט

חנוכת כביש 4370
חנוכת כביש 4370
דוברות

נפתח לתנועה כביש 4370, המקטע הראשון של כביש הטבעת המזרחי.

אורכו של הכביש הוא כ-3.5 קילומטרים, תחילתו בכביש 437 סמוך לבסיס ענתות וסופו בכביש מספר 1 מול צומת עיסוואיה.

הכביש נפתח נפתח במעמד שר התחבורה ישראל כץ, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, ראש העיר ירושלים משה ליאון, ראש מועצת מטה בנימין ישראל גנץ ומנכ"ל חברת מוריה דורון נויוירט.

כביש 4370 הוא חלק מפרויקט תחבורתי בצפון ירושלים ופתיחתו תקל משמעותית את עומסי התנועה בחלק הצפוני של העיר, החל משכונת פסגת זאב וישליך עד צומת הגבעה הצרפתית ומרכז העיר.

השקעה בכביש 4370 עומדת על כ-30 מיליון ש''ח ובשלב הראשון הכביש יפתח בין השעות 05:00 עד 12:00 בכל יום.

הפרויקט התחבורתי הוא תוצר של שיתוף פעולה בין עיריית ירושלים, מטה בנימין ומשרד התחבורה, בביצוע חברת מוריה אשר שיקמה את הכביש החל בשנת 2016, העבודות כללו את שיקום מבנה הכביש, פינוי פסולת, הסדרת אלמנטים בטיחותיים וביטחוניים, הסדרת מערך התאורה והתאמת הכביש לצרכי הנסיעה הנוכחיים כולל בניית מעבר הבידוק. לכביש שני מסלולים נפרדים, אחד לבאים מחוץ לעיר והשני מכיוון צפון לכיוון מזרח ודרום העיר:

מסלול אחד - חלקו המערבי של הכביש יחבר את התנועה העוברת מצפון לעיר לכיוון מזרח ודרום לעיר, ללא חיבור אל העיר ירושלים וללא מעבר במחסומי בידוק - דבר שיקל על התנועה הפלשתינית באזור.

מסלול נוסף - מחבר בין הישובים הממוקמים מצפון לירושלים אל העיר ירושלים עצמה דרך מעבר הבידוק הביטחוני אל מנהרת נעמי שמר או צומת הגבעה הצרפתית. אורכם של שני הכבישים הוא כ- 5 ק"מ.

שר התחבורה כץ ציין כי משרדו השקיע יותר מ -30 מיליון שקלים בכביש 437, המהווה חלק מהטבעת המזרחית של ירושלים: ''פתיחת הכביש מהווה צעד חשוב בחיבור תושבי חבל בנימין לירושלים ובחיזוק מטרופולין ירושלים רבתי, זאת בהמשך לפתיחת מפרידן אדם ומיזמים נוספים שמשרד התחבורה קידם בשנים האחרונות, המקצרים את הדרך לירושלים הבירה''.

השר לביטחון הפנים ארדן אמר ''זהו מהלך אחד מיני רבים אחרים לחיזוק שירותי המשרד לביטחון הפנים על גופיו לתושבי יהודה ושומרון ולחיזוק הריבונות במרחב. הכביש שנפתח היום הוא דוגמא ליכולת ליצור חיים משותפים בין ישראלים לפלסטינים תוך שמירה על אתגרי הביטחון שקיימים. ישנם גורמים שהדבר הוא לצנינים בעיניהם, אבל אנחנו נמשיך ונפעל להרחבת הריבונות הישראלית בכל המרחב תוך כדי שמירה קפדנית ועיקשת על צרכי הביטחון.

''רק בשנה החולפת ביצעו לוחמות ולוחמי העוטף מעל 700 פעולות ייזומות שכללו חיפושים, מעצרים, מארבים, חסימות. בוצעו קרוב ל-800 מעצרים של שב''חים, מיידי אבנים, מלינים, מסיעים ומעסיקים שפעלו שלא כחוק. זו המציאות שלנו כאן ובארץ כולה. מציאות בה שוטרים עומדים בחזית המאבק בטרור, נוכחים, מונעים, מגינים".

השר ארדן התייחס לחרם של חברת AIRBNB על תושבי יו"ש וקרא לחברה לחזור בה מההחלטה להסיר רישומים של נכסים יהודים בשטחי יהודה ושומרון: "זה לא מספיק שהם הגיעו לפה, קיימו כמה פגישות והצהירו שהם נגד ה- BDS. הם צריכים להוכיח זאת במעשים. לא ההחלטה של החברה לא תעבור לסדר היום.

''כל עוד החברה לא תחזור בה מכוונתה להפלות לרעה את אזרחי ישראל, וליישם אמות מידה כפולות ביחס לישראל, נמשיך לקדם צעדים, הן במישור הרגולטורי והמשפטי פה בישראל והן מול ידידנו בארה"ב ובעולם. אנחנו כבר רואים את התוצאות הראשוניות של הצעדים הללו. לא נסבול שום צורה של חרם נגד אזרחי ישראל", כך ארדן.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, קבע כי "זוהי בשורה אמתית עבור תושבי השכונות פסגת זאב והגבעה הצרפתית, פתיחת הכביש בשעות העומס יצור חלוקת עומס והקלה משמעותית בטווח זמן המיידי בעומסי התנועה בשכונת פסגת זאב ואני מברך על כך.

''מעבר לעומסי התנועה שאותם אנו פותרים היום, אנו גם מחזקים את בנימין וחונכים את החיבור הטבעי והמתבקש בין חבל בנימין לירושלים. אני סבור כי בהמשך שעות הפתיחה של הכביש יורחבו והוא יפתח באופן מלא".

ראש מועצת מטה בנימין, ישראל גנץ, אמר ''פרויקט אחר פרויקט אנחנו פותרים את בעיית הפקקים בכניסות הצפוניות לירושלים. בשיתוף פעולה מוצלח מאוד בין מטה בנימין, עיריית ירושלים ומשרד התחבורה, נעשה מהפך בדרכי הגישה לעיר הבירה של מדינת ישראל, לא עוד כבישים צרים צפופים ופקוקים, מעכשיו נתיבי תחבורה מתקדמים, בטיחותיים ומרשימים, כיאה לעיר בירה, אשר יאפשרו כניסה ויציאה מהירה ובטוחה מהעיר. מ.א מטה בנימין עוטפת את ירושלים מצפון, תושבי המועצה עובדים לומדים ומבלים בעיר, הכביש שנפתח היום הוא לא פחות מצינור חמצן עבור תושבי בנימין והאזור כולו, פיתוח מערך התחבורה מכוון בנימין לירושלים הוא תהליך אסטרטגי גם עבור העיר ירושלים''.

המוכתר של שכונת השלום – ענתה החדשה, דאוד אבו אעסה, אמר בטקס הפתיחה "אני מברך על פתיחת הכביש ומודה על העשיה המבורכת בפיתוח התשתיות לכל העוסקים במלאכה".