הבקשה החדשה של ארגוני "זכויות אדם"

ארגוני "זכויות אדם" פנו לשר הביטחון והיועץ המשפטי לממשלה: עצרו את ריסוס חומרי ההדברה המזיקים מעל רצועת עזה.

ערוץ 7 , ג' בשבט תשע"ט

מטוס ריסוס
מטוס ריסוס
צילום: אייסטוק

ארגוני "זכויות אדם" מהשמאל הקיצוני, בהם "מרכז אל מיזאן", "גישה – המרכז לשמירה על הזכות לנוע", ו"עדאלה", פנו במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, הפרקליט הצבאי הראשי והיועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להימנע מריסוס חומרי הדברה מהאוויר בתוך רצועת עזה ובסמוך לשטחיה.

"פעולה הגורמת לפגיעה קשה ביבולים חקלאיים ומסכנת את בריאות תושבי הרצועה", הם טוענים.

במכתב הודגש כי מדובר בפעולות הרסניות ואסורות המביאות לפגיעה חמורה בזכויות אדם, ומנוגדות למשפט הישראלי והבינלאומי. "בניגוד לעמדתה הרשמית של ישראל, לפיה הצבא מבצע את הריסוסים אך ורק מעל שטחי ישראל, חקלאים במקום מעידים כי מטוסי הריסוס מרססים בתוך שטחי הרצועה".

עוד נכתב כי "גם אם הריסוס אכן מתבצע אך ורק בתוך שטחי ישראל, הרי שחומרי הריסוס זולגים אל תוך רצועת עזה וגורמים לנזקים חמורים ליבולים חקלאיים בתוך הרצועה ולהפסדים בלתי-מידתיים לחקלאים בעזה, ומכאן שאין כל הצדקה או ביסוס חוקי להמשך השימוש בפרקטיקה ההרסנית".

לטענתם, משרד הביטחון הודה כי הוא חומר הריסוס שבו נעשה שימוש כולל גלייפוסט ("ראונד-אפ") שהוכרז על ידי ארגון הבריאות העולמי כמסרטן ומדינות רבות בעולם אוסרות על השימוש בו.

בסיכום המכתב דורשים הארגונים "להימנע מביצוע פעולות ריסוס כלשהן באזור רצועת עזה; וכן לנקוט באמצעים מידתיים אחרים, בתוך שטחי ישראל בלבד, אשר אינם פוגעים בחקלאים ברצועת עזה, ביבוליהם ומסכנים את בריאותם".