'טרור יהודי' - תופעה שולית, מי שבסכנה הם היהודים

האלוף (במיל.) עוזי דיין יתמודד בפריימריז בליכוד והוא מודאג מפניה של המערכת הפוליטית. על הטענות ל'טרור יהודי': לקחת בפרופורציות

אלירן אהרון , ג' בשבט תשע"ט

עוזי דיין
עוזי דיין
צילום: אלירן אהרון

האלוף (במיל.) עוזי דיין הודיע כי יתמודד על מקום ברשימת הליכוד הבאה לכנסת. לערוץ 7 הוא מספר, "אני חושב שצריך לקדם את מחנה הימין בכלל ואת הליכוד בפרט".

"בכנסת יש יותר מדי אנשים שלא נבחרו על ידי אזרחים אלא הושמו ברשימה ובכנסת הנוכחית יהיה כאלה שמדלגים מפלגה כבר פעם שלישית - זו סכנה אמיתית לדמוקרטיה", הוא מזהיר.

"היו הרבה פניות שהביאו אותי למסקנה שצריך היום בפוליטיקה יותר אנשים שיש להם ניסיון מוכח, עמדות לאומיות ברורות ונאמנות לדרך, לכן הצטרפתי לפריימריז של הליכוד שבו אני חבר כבר יותר מעשר שנים".

דיין חושב שנעשה עוול לראש הממשלה בהתנהלות מערכת אכיפת החוק בתיקים שנקשרו בשמו. "ראש הממשלה נלחם ובצדק על חפותו. נעשה לו משפט שדה תוך רדיפה שהיא מאוד בעייתית. צריך לתת לזרועות אכיפת החוק לעבוד. לי לא ברור למה היועץ המשפטי ממהר כל כך ולמה דווקא עכשיו".

"צריך לזכור שהפגיעה היא לא רק בראש ממשלה מכהן, אלא הדבר פוגע בציבור שלם. הליכוד הרי לא מואשם בשום דבר וזו פגיעה לא רק בליכוד אלא בכל מחנה הימין. אז יש כאן ציבור שלם בצד הימני של המפה, שהוא לא קשור ולא נחקר, ופוגעים בו על ידי כך שמתעקשים להמשיך את המהלך הזה בזמן מערכת הבחירות. זה גם עניין שמוריד את האמון של הציבור הזה במערכת אכיפת החוק וברשות השופטת", מסביר דיין.

דיין, שהיה מפקד פיקוד המרכז חושב שיש ניסיון להוציא מכל הקשר אירועים כמו מעצר הנערים על ידי השב"כ. "חיים של יהודים נמצאים בסכנה ולא של ערבים. 'טרור יהודי' זו תופעה שולית שצריך לפעול נגדה ולגנות אותה, אבל צריך לקחת הכל בפרופורציות. מי שצריך להגן עליהם וחייהם מצויים בסכנה הם היהודים".

לדבריו, ישראל צריכה להיות נחושה יותר במאבקה בטרור. "צריך לקדם את ההרתעה. טרור ניתן להרתיע - אמנם לא תמיד זה עוזר - אבל ההרתעה היא חלק חשוב. צריך ללכת רחוק ככל האפשר. אני בעד גירוש משפחות מחבלים וצריך לעשות זאת מיד, גם אם זה בתוך יהודה ושומרון. זה דורש שינויי חקיקה. לגבי הריסת בתים לא צריך אפילו לשנות חקיקה".

גם סוגיית הגבולות מטרידה אותו. "הדבר הדחוף ביותר עכשיו הוא עיצוב של גבולות ההגנה שלנו. יש לנו גבול כזה בדרום ואנחנו לא רוצים לשנות אותו כל עוד בסיני לא מופר ההסכם עם מצרים וידוע אנחנו עוזרים להם להילחם בטרור גם בשטח שלהם. הגולן בידינו והגבול הזה מצויין. הגבול המזרחי שלנו צריך להיות בקעת הירדן - בעיקר בשל העובדה שיש בה כיום פחות מ-5,000 יהודים".

"אנחנו חייבים להכפיל פי ארבעה את מספר היהודים שיושב שם. בנוסף צריך לדאוג לפיתוח כלכלי. אין שם אף מרכז מבקרים ואפילו לא בית מלון אחד. החקלאות שם פורחת, אבל צריך להגדיל שם את ההשקעה בתשתיות, במסחר ותעשייה ובעיקר להביא עוד תושבים. לבנות אותה כגבול בר הגנה ושיהיה ברור שאנחנו שם ולתמיד", מציב דיין את המטרה המדינית המרכזית לדידו.