ההתבוללות במימון ציבורי

אני מעריך את תאגיד 'כאן' וחושב שמדובר באחד הגופים החשובים בתקשורת הישראלית של היום.

אסף משניות , ד' בשבט תשע"ט

מקדשת התבוללות. הסדרה 'מונא'
מקדשת התבוללות. הסדרה 'מונא'
צילום: איתן ריקליס

בעולם שבו בערוצים המסחריים משודרות כל השבוע תוכניות ריאליטי, נחמד לראות ערוץ שלא מפחד להעלות שתי סדרות דרמה בשבוע, כשכל אחת מהן מקבלת משבצת שידור נוצצת. הבעיה מתחילה בתוכן שלהן.

השבוע, לאחר תוכנית התחקירים הנהדרת 'זמן אמת', שודר הפרק הראשון של הסדרה 'מונא'. את הסדרה יצרה הזמרת מירה עוואד, והיא כביכול מספרת את סיפורה של עוואד עצמה, אלא שבתכל'ס, הסדרה מקדשת התבוללות. הסדרה מספרת את סיפור האהבה בין צלמת ערבייה וקצין יהודי, כאשר המשפחות שלהם לא מקבלות אותם ואילו הם נלחמים למען אהבתם.

הסדרה הזאת עולה לאוויר בזמן שהיהדות נלחמת נגד התבוללות שנרשמת באחוזים רבים ברוב מדינות העולם. בארצות הברית אחוזי ההתבוללות הם יותר מ-50 אחוזים. הסוכנות היהודית, ממשלת ישראל והקהילות ברחבי העולם משקיעות מאמצים רבים כדי להילחם בתופעה. והנה, בתוך כך, שידור ציבורי בישראל מעלה סדרה שמקדשת ומהללת את ההתבוללות.

אין לי בעיה שמדינת ישראל מממנת את התאגיד, ואני גם לא נגד סדרות שנויות במחלוקת ומעוררות שיח. אבל 'מונא' חצתה את הקו העדין הזה ועשתה שימוש בכספי ציבור למטרות שהציבור הישראלי בכללותו נאבק בהן. זה לא ראוי, וטוב יהיה אם הסדרה תרד מהמסך.