מלחמת האייפונים והאנדרואיסטים

הראשונים סוגדים ליופיו של מכשיר הטלפון החכם שמיוצר על ידי חברת אפל, והאחרונים מעדיפים את הנוחות של גוגל.

מנדי גרוזמן , ד' בשבט תשע"ט

מנדי גרוזמן
מנדי גרוזמן
צילום: מירי שמעונוביץ

אבהיר כבר עכשיו: הטור הבא לא כולל הצהרה דרמטית מכל סוג שהוא, ולאמיתו של דבר אינו כולל הצהרה כלל. אל תצפו ואל תאכזבו. בשונה ממצהירים דרמטיים אחרים שבשל הכבוד לממלכה לא ננקוב בשמם, אנוכי הקטן לא מבקש עימותים אלא יוזם אותם בעצמי. מניסיוני הדל, אין מי שיסרב לעימות טוב. כשאין עם מי להתעמת, מתעמתים לבד. די לבכי.

ולחדשות החשובות באמת: בשיטוטיי ברשת גיליתי באיחור גדול מאבק שלא הייתי מודע לעוצמת קיומו. עזבו אתכם ממערכת הבחירות שמפצלת את עצמה לדעת ומשעממת אפילו את עצמה, וחפשו מידע על מלחמת האייפונים והאנדרואיסטים. הראשונים סוגדים למכשיר הטלפון החכם שמיוצר על ידי חברת אפל, והאחרונים מעדיפים את השימוש במכשירים שמופעלים על ידי מערכת אנדרואיד של גוגל. את ההתנשאות של חסידי אפל הכרתי, אבל לא הכרתי כלל את השנאה היוקדת שמפעמת בין שני הצדדים.

איפה מצאתי אותה? לא בפייסבוק ולא בטוויטר, אלא איפה שמתרחשת הסצנה האמיתית - בפורומים. הפלטפורמה שכביכול הפכה כבר מזמן לז"ל עדיין מבעבעת, מתברר. לא בהיקפים שהיו לפני עשור, אבל חבורות קטנות ממש נותרו בפורומים שהיו פעם ליבת הכול, והן מתחזקות את שארית הפליטה בחדווה ששמורה רק לחתרנים מסוגם. פורומים טכנולוגיים, בתוך הסצנה הקטנה הזאת, הם הדובדבן שבקצפת.

לא אלאה אתכם בפרטי המחלוקת, אבל אמסגר לכם את עיקריה. קודם כול חשוב להבהיר שאין באמת אנדרואיסטים. הם לא ישות בפני עצמה. מדובר באייפוניסטים מול אנטי-אייפוניסטים. ההבדל המרכזי הוא יוקרה לעומת שימושיות. אנדרואיד נוח יותר, אייפון מרשים יותר. בבסיס המחלוקת הזאת עומד קרע פילוסופי עמוק סביב סוגיות כמו אסתטיקה ומשמעות החיים. היריבים עצמם אינם מודעים לעומק שבמחלוקתם. מחזיקי האייפון מסתובבים כטווסים נפוחים ומביטים על ההמון מלמעלה. כל השאר, וכיום מדובר במרבית בני האדם שחיים על הכדור, סבורים שהאייפוניסטים הם חבית נפוחה שמתייסרת למען ערך בלתי קיים. האייפוניסטים, מצידם, יאמרו שערכים לא באמת קיימים. בוראים אותם ומאז הם הולכים.

אייפון הוא הדבר הכי יפה ביקום. אנדרואיד הוא הדבר הכי נוח ביקום. אני, בגילוי נאות, מחזיק דווקא בנוח הפחות יפה. אבל המתיחות בין ערך היופי לערך הנוחות היא מתיחות אמיתית שאם תחקרו היטב מסתתרת בדילמות רבות שאתם מסתפקים בהן ביומיום. לשלם יותר על מותג? הלכת על יופי. כי להוציא כסף, כמובן, זה לא נוח. לשלם פחות? התפשרת על הנוח. או שהיית אמיץ ודחית את היופי בשתי ידיים.

למה אני אוהב את המחלוקת הזאת? כי בשונה ממחלוקת אחרות, היא לא מתיימרת להיות חשובה. יש בה את כל מה שטוב במחלוקת ראויה. היא גורמת לך לחדד טיעונים, מעניקה לך סיבה להמשיך ולהקליד עד שייגמר הפינג פונג המילולי האופייני לרשתות חברתיות, מבדרת, וכמובן מעבירה את הזמן. מה אין בה? יומרה. שום יומרה. בדיוק כמו המחלוקת הלא חשובה בין אוהדי ביבי לשונאי ביבי, רק בלי המחשבה שמשהו מכל הברברת הזאת רלוונטי לחיינו.

למרות שהבטחתי בלי הצהרות דרמטיות, בכל זאת יש לי אחת: היופי חשוב יותר. נוחות זו פשרה. אבל העולם מחייב אותנו גם להתפשר. אין דרך לצלוח את עשרות שנותינו כאן לפי ערך מופשט אחד. בסופו של דבר, וסליחה ממש על הבנאליות, זו שאלה של מינון. קצת יופי, קצת נוח, ושנהיה בריאים.

לתגובות: mmgruzman@gmail.com