התעללות במפגינים נגד העינויים

"נערה נאלצה לעשות צרכיה במכנסיים, בנו של בנצי גופשטיין הוכה, השנים נותרו בתחנת משטרה למשך כל הלילה", טוען עורך הדין בן גביר

ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ט

ההפגנה במוצאי שבת
ההפגנה במוצאי שבת
צילום: עמיחי בן דוד/TPS

שופט בית משפט השלום אלעד פרסקי דחה בקשת המשטרה להאריך מעצרם של שני קטינים, אחד מהם בנו בן ה 15 של בנצי גופשטיין ובגיר שנעצרו במהלך הפגנה נגד העינויים והורה לבדוק את טענותיהם הקשות על פגיעה בזכויותיהם.

במוצאי שבת התקיימה הפגנה מול בית ראש הממשלה בדרישה לעצור את העינויים של החשודים בפרשת הטרור היהודי. במהלך האירוע עצרו שוטרי מג"ב באלימות את בנו של יו"ר להב"ה גופשטיין בן ה-15 וכן נערה נוספת ובגיר.

במהלך שהותם בתחנת המשטרה סירבו השוטרים לאפשר לנערה לגשת לשירותים ולאחר שעות רבות של מעצר בלילה נאלצה הנערה להטיל מימיה בבגדיה. כמו כן לאחר חקירתם שהסתיימה לפי טענת המשטרה בשלוש לפנות בוקר, החליטו החוקרים להותיר את הקטינים והבגיר במסדרון תחנת המשטרה מבלי לשלוח אותם לבית המעצר כמתחייב על פי חוק.

למחרת ביקשה המשטרה להאריך מעצרם של המפגינים בשלושה ימים. עו"ד איתמר בן גביר שייצג את בנו של גופשטיין הטיח ביקורת חריפה במשטרה והציג לשופט פסיקה מתביעה אזרחית שבמהלכה נאלצה המשטרה לשלם עשרת אלפים שח לקטין אשר שהה במסדרון במשך הלילה בניגוד להוראות המעצר, כמו כן הציג לשופט תמונות ממעצרו של בנו של גופשטיין במהלכם הוא נראה מוכה על ידי שוטרים.

בן גביר טען כי אין כל עילה למעצר ולאחר שחקר את טוען המעצרים זה הודה כי אין כל פעולת חקירה שיש להשלים. ב"כ של הנערה עו"ד משה פולסקי מעמותת חוננו תקף בחריפות את העובדה שנשללה מהנערה הזכות ללכת לשירותים. עו"ד פולסקי טען כי המעצר פסול ובכל מקרה אין להאריך מעצר בגין הפגנה וכן טען כי גם אין כל סיבה לשחרר בתנאים מגבילים.

השופט אלעד פרסקי דחה טענות המשטרה וקבע שאין סיבה להאריך מעצרם של המפגינים או להורות על שחרורם בתנאים ולכן הורה לשחררם אך ורק בחתימה על ערבות שיגיעו לחקירה או למשפט ככל שידרשו. כמו כן הורה השופט לבדוק את הותרתם של הקטינים במסדרון תחנת המשטרה ללא מזרן ומים זורמים, וכן לבדוק את הטענות של הקטינה לפיהן היא נאלצה לעשות צרכיה במכנסיים, ואת תקיפתו של הקטין בידי שוטרים.

"מאירוע לאירוע אני נדהם מהפרת הזכויות וההתעללות של שוטרים כלפי מפגיני ימין ושואל את עצמי לאן נעלמו כל ארגוני זכויות האדם. תוקפים ילדים באמצע הפגנה, מותירים אותם במסדרון במשך לילה שלם ללא מיטה וכרית לשים את הראש וגם לא מאפשרים לנערה להתפנות בשירותים - לאן הגענו ? בכוונתי להגיש תביעה אזרחית נגד ההתעללות", אמר הבוקר בן גביר.

עו"ד משה פולסקי מעמותת חוננו הוסיף "אנו שמחים שבית המשפט שחרר את כל העצורים ללא כל תנאי, כאשר מלכתחילה לא הייתה הצדקה למעצר. אנחנו דורשים שהאירוע כולו יועבר למחלקה לחקירת שוטרים שתבחן את התנהלות השוטרים. הדבר אינו מתקבל על הדעת כי מפגינים שבאו למחות באופן לא דמוקרטי, יפלו קורבן להתנהלות לא חוקית ולא מוסרית של מגב והחוקרים בתחנה".

ממשטרת ישראל נמסר: ''משטרת ישראל מקפידה על זכויותיהם וכבודם של נחקרים ועצורים לצד הצורך להגיע לחקר האמת ולמצות עמם את הדין וכך היה גם במקרה זה. במהלך ההפגנה, נתקלו השוטרים באלימות מצד המפגינים ובחסימת צירים שחייבו את פינויים ופינוי המפגינים החל רק לאחר שהשוטרים התריעו בפניהם להתפנות ואלו סרבו. החשודים נעצרו לאחר שהפרו את הסדר הציבורי, תקפו את השוטרים והתנגדו למעצר.

''בניגוד לנטען, מיד כשהחשודה הגיעה עם השוטרים לתחנת המשטרה - ניתנה לה האפשרות להתפנות. בהתאם לנהלים, לא ניתן היה להעביר את החשודה לשב״ס בשעה שבה הסתיימה החקירה (לפנות בוקר), ולכן היא הושארה בתחנת המשטרה.

''יחד עם זאת, לאור טענות שהעלו במהלך החקירה, המשטרה העבירה מיוזמתה את כלל החומרים לבדיקת מח״ש כמקובל.

''משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם, אולם לא תאפשר ותפעל בנחישות נגד כל מי שינהג באלימות, יתקוף שוטרים, יחסום צירים, ויפר במעשיו את הסדר הציבורי תוך פגיעה באזרחים נורמטיביים ומשתמשי הדרך", לשון התגובה.