בשורת הניצחון של ביטי דויטש: המשפחה

ביטי דויטש עלתה לפודיום המנצחים במרתון טבריה ובידה תינוק. זה היה רגע מתוק בו היא אמרה בלי מילים, "הגביע שלי - הוא בני הפעוט".

עדי בן ישי , ד' בשבט תשע"ט

ריצת מרתון (אילוסטרציה)
ריצת מרתון (אילוסטרציה)
צילום: iStock עיבוד: גיל רונן

אם עוד לא שמעתם את השם ביטי דויטש אז הגיע הזמן שתכירו. היא בת 29 ואמא לחמישה ילדים שניצחה במרתון טבריה והפכה לאלופת ישראל.

ההתעניינות התקשורתית בדויטש, לא הייתה כנראה מתרחשת לולא השתייכותה למגזר החרדי. הרי לא כל יום רואים אלופת מרתון שרצה עם כיסוי ראש וחצאית. אבל אותי דווקא תפס פרט אחר בסיפור ההצלחה יוצא הדופן של ביטי דויטש. בסרטון שצולם בהכתרתה כאלופת ישראל ניתן להבחין שהיא עולה על הפודיום ובידה תינוק. זה היה רגע מתוק בו היא אמרה בלי מילים, "הגביע שלי - הוא בני הפעוט".

מקור שמה של ריצת המרתון הוא באגדה העממית אודות שליח אתונאי אשר רץ מהעיר מרתון לאתונה על מנת להביא את בשורת הניצחון היווני. בשורת הניצחון של ביטי דויטש היא המשפחה. בשלל ראיונות שנתנה לכתבים לאחר זכייתה המילים שחזרו שוב ושוב הם משפחה, אמא, וילדים.

"זה באמת חלום, אבל זה לא החלום המרכזי. החלום המרכזי בחיים הוא להיות אמא, וזה התפקיד שלי. את המרתון אנחנו עושים כמשפחה". כך היא אמרה.

"המטרה הכי גדולה שלי היא להמשיך להיות אמא לילדים שלי, אבל אני רואה שהריצה נותנת לי כח ואנרגיה לעשות את הכל יותר טוב. אני צריכה את הזמן שלי ואת השחרור שלי ואני עושה את זה דרך הריצה". כלומר, מה שמניע את אלופת ישראל הוא לא המדליה ולא התהילה ואפילו לא המימוש העצמי. מה שמניע אותה הוא רצונה הטבעי והפשוט להיות אמא טובה לילדיה.

כמה חסרות לנו בשיח אמירות מהסוג הזה. לעתים אנחנו, האימהות, רצות אחרי הישגים חיצוניים ושוכחות את העיקר. אלופת ישראל היא הוכחה ניצחת שאשה לא צריכה לוותר על תפקידה החשוב כאם בשביל לממש את חלומותיה. אולי אם נשכיל להבין שהאיש שלנו, הילדים והמשפחה הם מקור של כוח (ולא משאבת כוח) ננצח גם אנחנו מרתונים?

באטמוספירה העכורה שמקיפה אותנו למדנו לחשוב שילדים הם מקל בגלגלים. בתרבות הכללית ישנו קו ברור- קודם אוניברסיטה, אחר כך קריירה ובסוף חתונה וילדים, העיקר שהאני שלי לא יפגע. מנגד, ביטי דויטש הביאה איתה לפודיום את בשורת הניצחון האומרת שגידול ילדים הוא עוצמה. נתינה ומסירות הם כמו העמסת פחמימות על מסת השריר לשיפור ביצועים.

ביטי דויטש חולמת להגיע לאולימפיאדה. עבורי היא כבר אלופת העולם.

עדי בן ישי חברה בארגון "שוברות שוויון"