זהירות: מערכת בחירות סוערת לפנינו

ד"ר אסנת עקירב מעריכה: ''לא ידברו על הכלכלה, על המדיניות או המצב החברתי, הכול יהיה סביב ראש הממשלה והחקירות שלו".

בני טוקר , ד' בשבט תשע"ט

יאיר לפיד
יאיר לפיד
Photo by Gili Yaari/FLASH90

ד"ר אסנת עקירב, ראש החטיבה למדעי המדינה במכללה האקדמית גליל מערבי, מעריכה בערוץ 7 כי אנחנו עומדים לפני מערכת בחירות יצרית ומלוכלכת.

"השימוש בפייק ניוז ברשתות החברתיות ושימוש באמצעים לא כשרים גם על ידי המפלגות שלא מוכנות להיענות לבקשה של ועדת הבחירות המרכזית, מצביעים על כך שאנשים במפלגות מסירים את הכפפות", אומרת עקירב.

לדבריה, ''אנחנו כציבור צריכים להיות מאוד זהירים וביקורתיים כלפי המידע שיועבר אלינו. תטילו ספק, תבדקו, תאמתו ואל תניחו למה שכתוב בציוץ כזה או אחר כאילו זו האמת".

עקירב מעריכה כי ההתמקדות בראש הממשלה במערכת הבחירות תוביל לשיאים חדשים בקרבות בין המפלגות, "במערכת הבחירות הזאת ראש הממשלה מתמודד מול נושא החקירות. לא ידברו על הכלכלה, על המדיניות או המצב החברתי, הכול יהיה סביב האדם וכתבי האישום שלו. לכן תהיה כאן מלחמת יצרים מאוד משמעותית".

"נקבל ידיעות על כל מיני מפלגות ועל אנשים, עובדות לא נכונות על פעילות שהייתה בעבר או אמירות שנאמרו. ינסו להלך עלינו אימים למה לא לבחור באדם מסוים או במפלגה מסוימת והכל באמצעות סיסמאות מאוד קצרות וקליטות בתקווה שככל שיחזרו עליהם זה יהפוך לסוג של אמת".

השימוש של פוליטיקאים בטוויטר, קובעת ד"ר עקירב, ישפיע משמעותית על מערכת הבחירות, "בעבר התקשורת המסורתית הייתה כזאת שקשה להגיע אליה. היום הרבה דברים שמופעים בעיתונות הכתובה באים כתגובה לציוצים של הפוליטיקאים.

"נתניהו, לפיד, בנט ואחרים משתמשים ברשתות החברתיות ועוקפים את התקשורת. הבעיה כאן שמצד אחד זה יוצר תחושה של שקיפות שהפוליטיקאי כותב לך ישירות, מצד שני אנחנו כמשתמשי קצה לא תמיד יודעים בוודאות מה זה אומר או שאין לנו את הכלים לבקר או שאין את המוטיבציה לבדוק לעומק את מה שהוא אומר, ואז אנחנו מקבלים את הציוצים הישירים האלה כדברי אלוקים חיים".

אז איך מקבלים מידע אמין על המועמדים ומחליטים למי להצביע? "אפשר להסתמך על עימותים טלוויזיוניים או עימותים בכל במה ובכל פורום, אפשר גם להיעזר בארגונים של המגזר השלישי (הארגונים הפועלים ללא כוונת רווח ואינם חלק ממוסדות המדינה והשלטון המקומי - ב.ט), להם יש נתונים שהם צברו לאורך שנים על פעילות כזאת או אחרת של משרדי ממשלה, של חברי פרלמנט, והם יכולים לעזור לנו לאמת את המידע שמגיע אלינו מהפוליטיקאים.

"לא לשים את כל הביצים בסל אחד של עימות אלא לייצר עימותים בכל המסגרות האפשריות' גם בתקשורת המסורתית וגם בתקשורת האלקטרונית החדשה", מציעה ד"ר עקירב.