מנסים ליצור הון פוליטי על חשבון העדה הנוצרית

יו"ר העמותה הנוצרית קורא להרגעת הרוחות סביב המחאה נגד היצירה "מק-ישו": "מוזיאון חיפה פגע בנו, לא מדינת ישראל".

בני טוקר , ז' בשבט תשע"ט

חיפה
חיפה
צילום: Yossi Zamir/FLASH90

הפגנה סוערת התקיימה בסוף השבוע מול מוזיאון חיפה לאומנות בשכונת הדר, במחאה על מיצג אומנותי בשם "מק-ישו", המוצג במסגרת התערוכה שלטענת בני העדה הנוצרית פוגעת ברגשותיהם.

במהלך ההפגנה נרשם עימות פיזי בין מפגינים לבין שוטרי יס"מ של מחוז חוף, לאחר שהמפגינים ניסו להיכנס בכוח אל המוזיאון, מתוך כוונה להוריד את המיצג.

מדובר במיצג שבו נראית הדמות של רונלד מקדונלד תלויה על צלב. במוזיאון חיפה טוענים כי העבודה הוצגה בעבר במוזיאונים רבים באירופה והיא מתייחסת לשימוש הציני של תאגידי ענק בסמלים דתיים. לטענתם האמן הוא נוצרי שמבקר את האופן שבו רולנד מקדולנד הפך סמל של תרבות פופולארית לרמות של סגידה דתית.

סרן במיל' שאדי חלול, יו"ר העמותה הארמית-נוצרית בישראל, אומר לערוץ 7 כי אכן מדובר ביצירה שפוגעת בעדה הנוצרית אבל הניסיון לעורר מהומות בחיפה הוא יוזמה של גורמים ברשימה המשותפת הערבית שמנסים לעשות הון פוליטי לקראת הבחירות, "אנחנו מוחים על המיצג המעליב, הדוחה והמשפיל אבל גם מתנגדים לכל אלימות נגד כוחות הביטחון שלנו. יש כאן גורמים מהמפלגות הערביות שבאים לנסות לשלהב את הרוחות כדי להרוויח עוד כמה מנדטים. אם הם באמת דואגים לנוצרים שיורו לנציגיהם בקואליציה בחיפה לפרוש".

"המטרה שלהם היא לחמם את השטח נגד היהודים על חשבוננו. לעדה הנוצרית יש קשר מצוין עם מדינת ישראל, רבים מאיתנו משרתים בצה"ל. אנחנו שמחים על כך ששרת התרבות מירי רגב תפסה מנהיגות ודרשה להסיר את המיצג מהתערוכה. אין לנו שום דבר נגד מדינת ישראל אלא נגד המוזיאון שהציב את המיצג. אני חושב שיפריע לי גם אם מישהו ישים במוזיאון יצירה שתפגע במשה רבינו".

חלול דוחה את הטענות של המוזיאון שמדובר במחאה נגד תרבות הצריכה שמקדונלד'ס מייצגת, "זה מתאים אולי לאירופה, כאן בישראל זה לא רלוונטי. אנחנו נמצאים במדינה עם רוב יהודי שסמל כמו צלב לא נחשב כמקדם מכירות. לכן מה שצריך עכשיו זה להירגע ולהיעזר בסבלנות צריכים לעבור את המשבר הזה בלי שאף אחד נוסף יפגע. אנחנו קוראים גם לראשת העיר לתפוס פיקוד ולהורות על הורדת היצירה מהמוזיאון".

מנכ"ל חברת מוזיאוני חיפה נסים טל מסר בתגובה למחאה שפרצה והדרישה להסיר את המיצגים הפוגעניים כי "זוהי יצירה של אמן פיני-נוצרי שעוסקת בתרבות הצריכה שמקדונלד'ס מייצגת אותה ובסגידה לחברות העולמיות כפולחן דת. העבודה הוצגה בהרבה מקומות בעולם לפני כן, ואף פעם לא הייתה תגובה כזו".

שי גליק מנכ"ל ''בצלמו'' שפנה בעניין לשרת התרבות וראש העיר מסר ''כיהודים מאמינים אנחנו יודעים כמה חשוב לשמור על רגשות דת ולא לבזותה. שמחנו להיות שותפים במאבק החשוב הזה''.