גיורא זלץ: עכשיו אנחנו יכולים להרגיש רגועים

ראש מועצת גליל עליון מודה לצה"ל על סיום מבצע מגן צפוני ואיתור המנהרות, "זה היה אחד האיומים המשמעותיים כאן בצפון".

בני טוקר , ז' בשבט תשע"ט

הפעולות לאיתור המנהרה
הפעולות לאיתור המנהרה
צילום: דו"צ

ראש המועצה האזורית גליל עליון, גיורא זלץ, מתייחס היום (ראשון) בראיון לערוץ 7 להכרזה על השלמתו של מבצע "מגן צפוני" עם חשיפת המנהרה השישית של חיזבאללה, ומציין כי מדובר בהצלחה יוצאת דופן.

"אני מברך את הצבא גם על הביצוע וגם על דרך הביצוע. בסופו של דבר המבצע הזה הושלם ללא אף כדור. וזה לא מובן מאליו. שישה שבועות עוסקים בזה גם מעבר לגדר הגבול למרות שזה עדיין בשטח ישראל, ולא נורה כדור אחד. יש לנו מילים טובות לצבא ולכל מי שעסק באירוע הזה", אומר זלץ.

לדבריו כעת תושבי הצפון יכולים להיות רגועים יותר, "בערב שלפני המבצע כשאלוף פיקוד הצפון בא אליי הביתה ועדכן אותי בפרטים כפי שהוא יכול, נאמר לנו שיש פחות מעשר מנהרות ויותר מאחת בלי לנקוב במספרים מדויקים. אני חושב שבהחלט אחרי חשיפת שש המנהרות ושלילת שני מקרים נוספים אנחנו יכולים להרגיש רגועים".

"חשוב לומר שעל התוואים שבהם עברו המנהרות הצבא בעצם כבר יושב ומכיר אותם כשנתיים. בסופו של דבר הביצוע של החשיפה והאטימה הוריד מסדר היום את אחד מהאיומים המאוד משמעותיים כאן על הצפון", הוסיף זלץ.

ראש המועצה מדגיש כי האתגר של החיים בצפון ימשך גם לאחר סיכול איום המנהרות, "לגבי תחושת הביטחון, יש פה מספר תסריטים שהצבא משתף אותנו בהם, האירוע של המנהרות הוא אחד מהם. לחיות ליד הגבול, ובמועצה שלי מתוך עשרים ותשעה ישובים יש ארבעה עשר ישובים שהם פחות מארבעה קילומטר מהגבול ושבעה ישובים שהם פחות מקילומטר מהגבול, זה אתגר. כל השנים עד מלחמת ששת הימים האתגר היה מול הגבול הסורי, בארבעים השנה האחרונות האתגר הוא מול לבנון. אני חושב שלצד הרבה דברים יפים ונעימים שיש כאן בהחלט זה אתגר משמעותי לחיות לאורך הגבול ואנחנו בהחלט יודעים שנכון לצפות לבלתי צפוי. יש תחושת בטחון שמטפלים ויודעים מה קורה בצד השני אבל זה עדיין לא מוריד מהדריכות והערנות שלנו כראשי רשויות".

זלץ מציין שאין מקום להשוות בין שתי הגזרות הצפונית והדרומית גם במה שקשור לאיום המנהרות, "יש שוני מאוד מאוד משמעותי בין שתי הגזרות האלה. בדרום יש הצקות לעתים יום יומיות. זה לא המצב כאן. אצלנו אירועים אמיתיים קורים פעם בהרבה מאוד זמן והם מקומיים ונקודתיים. התחושה כאן בסך הכול תחושה מאוד מאוד טובה יש כאן גם את הסיבות לכך ואני לא רוצה להיכנס לפרטים. ישראל ערוכה בצפון מול לבנון שהיא מדינה ולא מול ארגון טרור וכל אחד מבין את המשמעות. גם הטופוגרפיה והגדר והטכנולוגיה נותנות את האפשרות כאן לדעת יותר מוקדם אם וכאשר קורה משהו".