ההבטחה המרגשת של שר הדתות ההונגרי

השר מיקלוש שולטס הבטיח לרב הראשי דוד לאו: ננציח בהונגריה את זכרו של סבך הרב משה חיים לאו הי"ד.

חזקי ברוך , ז' בשבט תשע"ט

הפגישה בלשכת הרב לאו, היום
הפגישה בלשכת הרב לאו, היום
צילום: דוברות

שר הדתות ההונגרי מיקלוש שולטס נפגש בצהריים (ראשון) עם הרב הראשי לישראל דוד לאו, כשהוא מלווה יחד עם הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה והרב שלמה כובש - רב הקהילה היהודית בהונגריה.

הביקור נערך כהמשך לביקורו של ראש הממשלה ההונגרי אצל הרב הראשי לפני מספר חודשים.
שר הדתות ההונגרי סיפר לרב לאו על שיתופי הפעולה המתקיימים בימים אלו יחד עם קהילות היהודיות האורתודקסיות בהונגריה.

כמו כן סיפר השר על מספר חוקים חדשים אשר עברו בתקופה האחרונה ומטרתם לסייע לקהילות היהודיות בשימור חיי הדת, ביניהם חוק שמטרתו לפשט את ההליכים לשיפוץ ושימור בתי כנסת עתיקים הפזורים ברחבי הונגריה. כמו כן בישר שר הדתות כי אושרו הקלות על העברת שטחים לידי הקהילות היהודיות.

הרב לאו שוחח עם השר בין היתר על הצורך לסיוע של ממשלת הונגריה ביצירת דרכי גישה לבתי עלמין עתיקים. בסיום דבריו הודה הרב הראשי לשר הדתות ואמר ״אני מעריך את המאמץ שלכם לשמר את הקהילה היהודית שממשיכה את המסורת, אני מבקש להודות לך ולראש הממשלה מר ויקטור אורבן על הסיוע בעבר וכן על התכניות לעתיד. הדרך לעולם טוב תהיה אם כולנו נדע להעריך את העבר של השני ולדאוג לעתידו".

בסיום הביקור סיפר הרב הראשי לשר הדתות על סביו הרב משה חיים לאו הי"ד אשר היה רב בעיר פרשוב בסלובקיה, כיום חלק מהונגריה, ותיאר שביקר במקום לפני תקופה וראה את בית הכנסת הגדול בו כיהן הסב אשר מצבו בכי רע. השר הודיע באופן מיידי כי מיד כשישוב לארצו יעשה בירור וידאג לתכנית שיפוץ ושימור למקום בכדי שזכרם של היהודים שחיו במקום יישמר לעד, וכן ידאג להנצחה ולמצבת זיכרון לסב הרב משה חיים לאו הי"ד.