ריבלין לאיזנקוט:
צה"ל בפיקודך לא חדל להילחם

נשיא המדינה נפרד מהרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט: "שר צבא ישראל ושומר חומותיה. לוחם, מפקד, ואדם ממלכתי, צנוע, ערכי, אמיץ, אחראי''.

ערוץ 7 , ז' בשבט תשע"ט | עודכן: 22:13

גדי איזנקוט
גדי איזנקוט
צילום: דובר צה"ל

הצמרת הצבאית והמדינית של ישראל נפרדו הערב (ראשון) מהרמטכ"ל היוצא רב-אלוף גדי איזנקוט עם סיום תפקידו.

באירוע בבסיס הקריה בתל אביב אמר נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, "אומרים שלכל אחד במדינת ישראל יש את 'גולני שלו', אתה גדי, ה'גולני שלנו'. גדלת בחטיבה מספר אחת, חטיבה שהפכה שם נרדף לחברה הישראלית, מחייל עד מח"ט, והיית לחייל מספר אחד שלנו.

''השורשים שלך הם שורשי העץ האיתן של גולני. 'אני גולנצ'יק', אתה אוהב להגיד. בנחישות שלך, בענווה, בתעוזה, בערכיות. בעמידה על עקרונותיך ועל דעותיך, ולא רק בשדה הקרב. אם יחליטו להוקיר את חטיבת גולני בהענקה של פרס ישראל לחטיבה המיוחדת הזו, אתה תהיה מהנציגים המובהקים לקבל את הפרס בשמה של החטיבה. הדבר ייחשב לזכותך ולזכות רבים אחרים, גולנצ'יקים, שעיצבו את פניה של החטיבה המיוחדת הזו, שהוציאה מקרבה כבר שני רמטכ"לים. אותך, ואת גבי אשכנזי יקירנו''.

הנשיא הוסיף: "אנחנו נפרדים ממך היום כרמטכ"ל צה"ל, שר צבא ישראל ושומר חומותיה. במהלך ארבע שנות כהונתך כראש המטה הכללי של צה"ל, היית רמטכ"ל של כולם. לוחם, מפקד, ואדם ממלכתי, צנוע, ערכי, אמיץ, אחראי. אסטרטג מן המעלה הראשונה ואיש של אנשים. בארבע השנים האחרונות לא הייתה מלחמה, אבל צה"ל בפיקודך לא חדל להילחם. הוא נלחם ללא הרף בכל הגזרות, בכל החזיתות: בעזה, ביהודה ושומרון, ברמת הגולן, בגבול הלבנון, מול יעדים קרובים ורחוקים.

''עיצבת את צה"ל כצבא איכותי, פורץ דרך, הן בהווה והן מול איומים עתידיים. היטבת להכיר את יתרונות הכוח, ולא פחות את מגבלות הכוח. ניסחת היטב את ההבדל בין צבאיות שתכליתה הגנה בלתי מתפשרת, לצבאיות שהיא מסווה לתוקפנות. לימדת אותנו מצביאות איתנה, יציבה, אחראית, שקטה ושקולה. וכפי שבאה לידי ביטוי בתר"ש גדעון, מצביאות שצופה למרחוק, עניינית ולא מתלהמת. אף פעם, אף פעם לא זרעת בהלה. כל ניתוח מצב איתך, כל הערכת מצב מפריסת מערכת השיקולים ועד הפקודות בסוף היו מאלפים ומרתקים. לא היה אצלך את המושג הזה 'חפיף'. הכול נבדק, נחקר ונעשה ביסודיות ובמקצועיות''.

"גדי היקר'', המשיך הנשיא, ''לצד סוגיות צבאיות ומקצועיות הישרת מבט לשאלות החברתיות המורכבות ביותר. לא היססת ולא חששת לעסוק בהן גם כשספגת ביקורת. מתוך אותה תפיסה שהמפקד הוא האחראי, ולאחריות יש מחיר. פעלת באמונה ובמסירות להשאיר את צה"ל צבא העם, הצבא של כולנו. צבא שמשאיר את שעריו פתוחים ורחבים דיים בפני קשת הדעות והאמונות הקיימות בחברה הישראלית. צה"ל שבו משרתות לוחמות ולוחמים, בני אמונות שונות ולאומים שונים. צה"ל שמשרתים בו חילונים, דתיים, חרדים, דרוזים, מוסלמים, נוצרים, צ'רקסים ואחרים.

''צה"ל שנוהג בשוויון כלפי כל החיילים, שוויון אך לא עיוורון. צה"ל שנשבע אמונים לכלל החברה הישראלית ומדינת ישראל. צבא שהוא יותר ערכי, ויותר מוסרי ויותר מקצועי, תחת רוח המפקד, הרוח שלך. אתה שצמחת בגדודים, הבנת שצבא העם הוא לא רק צבא המצוינים והמובילים. צבא העם הוא הצבא גם של אלה שצריך לתמוך בהם ולקדם אותם. צה"ל של חוות השומר ומחווה אלון, צה"ל של הדאגה לחיילים הבודדים, חטיבות הקומנדו, יחידות מיוחדות, חי"ר, שריון, תותחנים, מודיעין, חיל הים, חיל האוויר, סייבר, והרשימה כמובן עוד ארוכה''.

הנשיא קרא לרב-אלוף גדי איזנקוט לשוב לעשיה ציבורית בקרוב: "כשמונית לתפקיד, אמרתי שאני שמח שההגה בידיים שלך. בארבע השנים האחרונות, הוכחת לי ולנו שהתקוות שלנו היו נכונות. היית האדם הנכון במקום הנכון. אשרי העם שזכה לבן כמוך. אני יודע שאתה מעדיף להיות רחוק מאור הזרקורים, ובכל זאת אני מקווה שעוד נראה אותך בחזיית העשייה ממלא תפקידים ציבוריים. עם ישראל זקוק לאנשים כמוך!".

בסיום דבריו פנה הנשיא אל רעייתו חנה, לילדים ולנכדה הקטנה והודה להם. ״כולנו יודעים חנה, כמה הבית היה הדבר שהכי החזיק את גדי, שנתן לו כוח, השראה ואורך רוח. תודה לך''.

הנשיא ברך את הרמטכ"ל הנכנס אלוף אביב כוכבי, איחל לו הצלחה בתפקידו ואמר: ״צה"ל מקבל רמטכ"ל מצוין. אני בטוח שתיטיב לנווט את צה"ל אל עבר אתגרי המחר, באותה נחישות שאפיינה אותך עד כה. אתה מטובי בנינו, טובי מפקדנו. הצלחתך הצלחתנו, אנחנו סומכים עליך. הרמטכ"ל היוצא מגולני, הרמטכ"ל הנכנס מהצנחנים, אבל הרוח אותה רוח. של שליחות, של מסירות, של מחויבות להמשיך לבצע את המשימה ולהגן על מדינת ישראל והעם בישראל בצורה הטובה ביותר. אני, כמו כל העם בישראל, סומך עליך. בהצלחה לשניכם, היו ברוכים''.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם גם הוא באירוע הפרידה מהרטכ''ל איזנקוט. "תחת פיקודך נעשתה עבודה גדולה, יותר מ-40 שנה של שירות מסור בצה"ל. למיטב ידיעתי, מדובר בשיא שירות של רמטכ"ל מכהן. צמחת מהשטח, מהשורשים", אמר נתניהו בערב הפרידה שנערך בקריה בתל אביב.

"היינו יחד אינספור שעות בדיוני קבינט, בסריקות מקצועיות בשטח, בחמ"לים כדי להבטיח שיהיה לנו מענה נגד כל איום, נגד כל אויב, בכל זירה", הוסיף ראש הממשלה.