חוק הגיוס: הממשלה תבקש ארכה מבג"ץ

הממשלה תבקש מביהמ"ש העליון להמתין עם חוק הגיוס החדש עד חודש יולי כדי "לאפשר לממשלה החדשה להידרש לסוגיה".

ערוץ 7 , ח' בשבט תשע"ט

הצבעה על חוק הגיוס
הצבעה על חוק הגיוס
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

הממשלה צפויה לפנות לבג''ץ בבקשה את לקבל ארכה נוספת לחקיקת חוק הגיוס, בשל החלטת הממשלה לפזר את הכנסת ה-20 וללכת לבחירות. כך דווח בעיתון ''ישראל היום''.

במשרד המשפטים יסבירו לבית המשפט כי מדובר בתקופת בחירות, וכי קשה להגיע להסכמות ולגיבוש מתווה בתקופה כזו.

"בכדי לאפשר לממשלה החדשה שתוקם לאחר הבחירות הכלליות, כמו גם לכנסת ה־21, להידרש לסוגיה המורכבת, לבקשת ראש הממשלה ושר הביטחון ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה - מתבקש בית המשפט הנכבד להורות על הארכה נוספת של תקופת השהיית הצו המוחלט, כך שבטלותו בעקבות התיקון תיכנס לתוקפה ביום 28.7.19, בתום שלושת החודשים הראשונים לתקופת כהונתה של הכנסת ה־21", נכתב בבקשה שתוגש לבג''ץ.

הפעם האחרונה שבה בג''ץ אישר ארכה לממשלה היתה בתחילת חודש דצמבר. השופטים אפשרו לממשלה לחוקק חוק גיוס חדש עד ה-15 בינואר. "לאחר שעיינו בבקשה ובתגובות שהוגשו, אנו נעתרים לבקשה בחלקה ודוחים את מועד בטלותו של החוק", כתבו השופטים.

בבקשת הדחייה הקודמת נכתב כי "התפטרותו של ח"כ ליברמן מתפקידו כשר ביטחון ופרישתה של מפלגת ישראל ביתנו מהממשלה, הובילו לזעזוע בקואליציה, הנשענת כיום על 61 חברי כנסת. לפיכך, במצב הקיים, לעת הזו, אין רוב בקואליציה לנוסח החוק שגובש על ידי מערכת הביטחון ואשר עבר קריאה ראשונה, באופן שמחייב היערכות מחדש בכל הנוגע להליכי חקיקה רגישים כגון אלו".