''מנהיג מפלגה לא צריך להיות קילר''

סגן שר הביטחון מציג יעדים מרכזיים לרמטכ"ל הנכנס, מברך את יו"ר 'האיחוד הלאומי' החדש ונערך להתמודדות על תפקיד יו"ר הבית היהודי.

שמעון כהן , ט' בשבט תשע"ט

נערך ומברך. הרב אלי בן דהן
נערך ומברך. הרב אלי בן דהן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, להתמודדותו על כהונת יו"ר מפלגת הבית היהודי, על האפשרות לחבירה ציונית דתית ועל בחירתו של בצלאל סמוטריץ' להנהגת המפלגה השכנה, 'האיחוד הלאומי'.

את השיחה עם סגן השר קיימנו רגעים לאחר טקס כניסתו של רב אלוף אביב כוכב לכהונת הרמטכ"ל ה-22 של ישראל, וביקשנו מהרב בן דהן לתאר את המעמד, שלו זו הפעם הראשונה שהוא שותף לו.

הרב בן דהן מזכיר בדבריו גם את טקס הפרידה מרב אלוף גדי איזנקוט כמעמד מרגש שסיכם ארבעים שנות שירות, אירוע בו נשא דברים גם בנו שתיאר את השנים בהם נעדר אביו מהבית בשל משימותיו הצבאיות.

על הרמטכ"ל הנכנס ומשימותיו אומר סגן השר כי "האתגר המרכזי שלפניו הוא האיום האיראני, שהוא האיום הגדול על מדינת ישראל. זה לא איום קיומי, אבל זו מדינה שמצהירה בגלוי שהיא רוצה לפגוע בישראל ולשבש את אורח חייה".

"אתגר שני הוא הצורך של הרמטכ"ל לטפל בדו"ח האלוף במיל' בריק. אני מניח שהוא יטפל כדי שהטענות וההערות יוסדרו. הדבר השלישי הוא הטרור בעזה. יש שם ישות שכולה ישות של טרור שמגמתה לפגוע בישראל. זה קורה כל שבוע בהפגנות יום שישי ובניסיונות שילוח הרקטות".

על ההבדלים בין הרמטכ"ל היוצא למחליפו, אומר הרב בן דהן: "הם אנשים שונים. כוכבי הוא אדם יצירתי שבכל תפקיד שהיה הוא ביצע שינויים בתפיסה ובדרכי הפעולה. ראש הממשלה ציין את היצירתיות שלו בכך שב'חומת מגן' הוא שכלל את המעבר מבית לבית דרך שבירת הקירות המפרידים מבלי לחשוף את החיילים לירי בצידי הרחוב. צריך לזכור שהוא עובד עם מטכ"ל שלם שעומד לרשותו, והחכמה היא להגיע להחלטות נבונות אחרי שמיעת הדעות השונות".

ומכאן לזירה הפוליטית בציונות הדתית, כאשר הסעיף הראשון הוא בחירתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' להנהגת 'האיחוד הלאומי', מפלגה בה היה הרב בן דהן עצמו חבר עד שבחר לעבור ל'בית היהודי': "בירכתי ואני מברך שוב את בצלאל. אנחנו מכירים מזה שנים רבות. בצלאל מביא אתו רוח חדשה רעננה ונמרצת. אני מאמין שיהיו לו דגשים אחרים אבל זה עוד מוקדם".

"החשוב בעיניי הוא להתחבר ביחד. לפעול כסיעה מאוחדת ואולי בעתיד גם כמפלגה אחת", אומר הרב בן דהן המתמודד על כהונת יו"ר 'הבית היהודי' ומסביר כי מחר יחליט מרכז המפלגה את השיטה בה ייקבע היו"ר, אם דרך בחירת חברי המרכז או דרך ועדה ציבורית.

"במרכז אני מניח שאבחר, במועצה, היא יכולה להציע כל מועמד מהציונות הדתית, וגם לשם אציע את עצמי", הוא אומר אך מבהיר כי למרות שבהצבעה במרכז יתרונו בטוח הוא מעדיף את הבחירה במועצה ציבורית על מנת לפתוח את השורות למועמדים נוספים: "אני לא מסתכל על עצמי ברמה האישית ולכן אתמוך בכך שהבחירות יהיו במועצה הציבורית, כדי שלא לסגור את האופציה לאדם מבחוץ. הציונות הדתית גדולה, בוודאי גדולה ממני, ואם יבוא מועמד שיוכל להגדיל את המפלגה ולהביא אותה לגודלה הראוי לא אהיה זה שיפריע לכך".

תהינו האם היותו רב עוד לפני שהוא פוליטיקאי לא גורם לכך שאין בו את יכולת התככנות הנדרשת מנהיג מפלגה פוליטית המבקש להביא את מפלגתו להישגים בזירה הציבורית ובממשלה. "זה שאני רב לא חיסרון אלא יתרון. אני מגיע מעולם המעשה, הייתי 21 שנים מנכ"ל בתי הדין הרבניים וניהלתי את אחד הגופים המסובכים ביותר מול תקשורת, הכנסת, הממשלה, ארגוני נשים ועוד. בסך הכול כל מי שמכיר אותי מעיד שנעשתה עבודה טובה. הייתי גם סגן שר דתות ללא שר מעליי וכעת אני סגן שר ביטחון שזה תפקיד מאוד מאתגר".

"מנהיג מפלגה לא צריך להיות קילר. אני מביא יושר והגינות וניסיון רב שהם תכונות חשובות יותר מ"קילריות". אנחנו לא בשדה קרב. כל חלקי הפוליטיקה הישראלית, אולי חוץ מהרשימה המשותפת, רוצים את טובת המדינה וצריך למצוא את הדרכים לקידום עקרונות הציונות הדתית, הקול שמחבר בין קודש לחול בלי בושה ובלי היסוס".

לנוכח דבריו אלה עולה מחדש השאלה מה ההבדלים שמונעים איחוד בין שתי מפלגות הציונות הדתית, והרב בן דהן מודה שאכן "ההבדלים היום הם קטנים", וברוח זו "נקבל החלטה מהירה לפעול יחד ובמשותף כסיעה וננצל את החודשים שלאחר הבחירות להפוך למפלגה אחת גדולה".

האם יהיה מוכן, למען הקמת מפלגה אחת, להציב את ח"כ סמוטריץ' בראשות המפלגה המאוחדת? "אני לא פוסל כלום אבל זה עוד מוקדם מדי. צריך כעת לבחור רשימה. מעבר לכך יש גם מערכת של יחסי כוחות וברצון טוב נגיע להסכמות".

לקראת תום הדברים שאלנו אם עדיין קיים כעס במפלגה כלפי הפורשים, השרים בנט ושקד, והרב בן דהן משיב: "המילה כעס לא מתאימה. לכעוס זה לא ראוי ולא טוב. הפרישה שלהם הייתה צעד לא נכון ולא ראוי. אני יכול להבין את הצעד שלהם ואת הרצון שלהם לפרוץ החוצה ואת התחושה שאולי לא יכלו לעשות זאת דרך הציונות הדתית, אבל הדרך לא הייתה נכונה, בוודאי לא בעיתוי הזה שמנע ניהול רשימה ובחירה של היו"ר".

לדבריו גם בימים אלה ראשי 'הבית היהודי' נמצאים בקשר של דיבור ושיח עם בנט ושקד, "ם לא שונאים שלנו חלילה. הם רוצים לעשות טוב לעם ישראל. אמנם עשו מעשה שעלול לפגוע בנו ולכן את הביקורת אמרתי, אבל הם נשארו אנשים בעלי כוונות טובות למעם מדינת ישראל ועם ישראל".