המטרה הבאה של סמוטריץ'

היו"ר החדש של 'האיחוד הלאומי', בצלאל סמוטריץ', מציב את המטרה הבאה: איחוד כולל שימנע בזבוז קולות. "יהיה קשה אבל זה הכרחי".

שמעון כהן , ט' בשבט תשע"ט

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: ערוץ 7

עם בחירתו לכהונת יו"ר 'האיחוד הלאומי', סיפר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' ביומן ערוץ 7 על תכניותיו לעיצובה של המפלגה בעתיד ועל כוונות האיחוד בציונות הדתית ותומכיה.

בראשית דבריו התייחס חבר הכנסת סמוטריץ' לאמירתו בנאום הניצחון שלו ולפיה הוא אינו שמח: "היה לא קל לשמוח כי בצד השני של הצעד הזה היה מחיר קשה מול אורי אריאל, איש יקר מאוד שהוא שותף חבר ומורה דרך מבחינות רבות שיצא משם כאוב וזה עצוב. אז גם כשעושים את הדבר הנכון ועפים נתזים זה כואב וצריך לדעת להכיל את המורכבות הזו, לדעת שעשינו את הדבר הנכון למפלגה, לציונות הדתית, למדינה ולעם ישראל, אבל השמחה הזו הייתה מהולה בעצב ואני מקווה מאוד שהזמן יעשה את שלו וירפא".

כשהוא מתייחס בכבוד רב כל כך לאורי אריאל, מי שהוביל את ההתיישבות ביש"ע, הנהיג את המפלגה, שר בישראל וכו', עולה השאלה מדוע בכלל מצא לנכון להתמודד. "זו שאלה שהעסיקה אותי הרבה מאוד בחודשים האחרונים. התייעצתי עם הרבה אנשים מהמפלגה ומחוצה לה, אנשי מעשי, רבנים ואחרים. ההבנה שלנו את האתגר הגדול שלפנינו היא שהמטרה היא לייצב מחדש את ההנהגה הפוליטית של הציונות הדתית ולהחזיר אותה לידיים אידאולוגיים, תורניות".

"זה אתגר גדול וכנראה שהכישרונות שרבש"ע חנן אותי בהם מתאימים לעניין הזה. זה היה נכון שבנט ושקד היו בבית היהודי והיה צריך לאתגר אותם ולהציב לידם אמירה מאוד ברורה שלא תטשטש את הזהות והשייכות לציבוריות לערכים ולדגל לחזון ולתקווה, וזה הופך עוד יותר נכון אחרי שהם נטשו אותנו. צריך למצב מחדש את ההנהגה הזו וכנראה שיש לי מה לתרום לצורך הזה וכך חשבו רבים, וזה מבלי להמעיט חלילה בפרומיל מגדולתו של אורי אריאל שלא זקוק לכבוד שלי. הוא מוסר את נפשו לכל מה שיקר וחושב לנו עוד לפני שנולדתי. את זה אף אחד לא ייקח לו. אני מקווה שהזמן יעשה את שלו וירפא ודרכינו יצטלבו בהמשך. שני אנשים שעבודים לשם שמים, ואצל אורי זה בוודאי כך, יודעים לשים בצד משקעים".
מקווה שהחברים ב'בית היהודי' ישלימו את התהליכים הפנימיים שלהם ואחר כך בוודאי שנתחבר. החיבור הזה אסור שייעצר וצריך להמשיך לקבוצות נוספות שקשורות לאידאלים והערכים הללו.

על דבריו אלה נשאל סמוטריץ' אם אכן יש משקעים בינו לבין השר אריאל, אם ישנה אכן תחושת מרמור אצל השר אריאל שטיפח אותו פוליטית, שאלה שמתחדדת לנוכח החיוכים ולחיצות הידיים של שניהם אתמול באירוע ההצבעה.

סמוטריץ' מודה שאכן ישנן תחושות לא פשוטות, "היה לא פשוט אחרי התוצאות. אני מכבד ומקבל את זה ורחוק מלבקר או לשפוט את זה. אורי איש יקר ואני משוכנע שעשיתי ועשינו את הדבר הנכון, ועדיין אני כואב את ההשלכות".

על החלטתו של אריאל שלא להתמודד על מקום ברשימת המפלגה לכנסת ולפרוש מהעשייה הפוליטית אומר סמוטריץ': "אני מאוד מכבד את הבחירה שלו, כולל את ההחלטה לפרוש, גם אם אני לא אוהב את ההחלטה הזו אני מכבד אותה. אני משוכנע שעוד נכונו לו עלילות והוא עוד יעשה ויפעל ואני מקווה בעזרת ה' שגם לנו יהיה חלק בזה".

ומכאן למטרות שהוא מציב בפני עצמו כשהראשונה שבהן היא איחוד בין שתי המפלגות הסרוגות. לדבריו בשלב זה אין שוםד בר שמונע את האיחוד הזה למעט העובדה שאין עדיין שתי רשימות מסודרות, אך לאחר הרכבת הרשימות ניתן יהיה לצאת לדרך לקראת איחוד.

סמוטריץ' משבח את חברי המפלגה שנבחרו להתמקם ברשימה לכנסת כ'נבחרת מנצחת המשקפת את מנעד הציונות הדתית', כלשונו, ומבהיר כי "יצאנו אתמול עם סיעתא דישמיא גדולה ואני מקווה שהחברים ב'בית היהודי' ישלימו את התהליכים הפנימיים שלהם ואחר כך בוודאי שנתחבר. החיבור הזה אסור שייעצר וצריך להמשיך לקבוצות נוספות שקשורות לאידאלים והערכים הללו. אין לנו פריווילגיה להיכנס להרפתקאות של זריקת קולות לפח בבחירות האלה. החיבורים האלה אפשריים, אם כי כולנו נצטרך להתגבר על קשיים פוליטים, אבל אנחנו רגילים לכך שדברים גדולים מגיעים בקושי. נתחבר ונגיע לבחירות ונהיה ראוים לאמון הציבור".
הציפייה שלי מבנט ושקד היא להיות נאמנים להצהרה שלהם כשיצאו למהלך הבעייתי שלהם, וזה ללכת ולהגדיל את הגוש. שיפשילו שרוולים ויביאו מנדטים מלפיד גנץ ואורלי לוי וכחלון ושלא יעשו לעצמם חיים קלים ויחפשו מנדטים מתחת לפנס, אצלנו.

בדבריו מביע סמוטריץ' אמון בציבור הציוני דתי ככזה שמבין את חשיבות ביתו הפוליטי וכזה שישוב אליו לאחר הרכבת הרשימה והצגתה בפני הבוחר. "נמשיך להיות שחקנים דומיננטיים בכל מדינת ישראל ובתוך כך במערכת הפוליטית שלה".

כשהוא מדבר על הרחבת האיחודים עולים מיד שמותיהם של אלי ישי מחד ו'עצמה יהודית' מאידך וסמוטריץ' מספר כי אכן "הערוצים פתוחים לא מאתמול ולא משלשום ויש לנו שיח טוב וענייני וכדי שנצליח לא נכון לנהל בתקשורת. השאיפה צריכה להיות כמה שיותר חיבורים על רקע של דרך ודגלים".

ומה באשר ליום שאחרי הבחירות? האם הוא נערך ליום שבו ימצא את מקומו סביב שולחן הממשלה כשר? איזה תפקיד היה רוצה? סמוטריץ' לא ממהר להגדיר יעד ומבהיר כי "יש הרבה אפשרויות. נשאף לקבל את התפקידים הכי משמעותיים ומשפיעים. אנחנו רוצים לקדם את המדינה שכולנו אוהבים כל כך ונחפש בהתאם ליכולות הפוליטיות ולמפה שתיווצר ונבקש את יכולות ההשפעה המשמעותיות ביותר ולא נכון להיכנס כעת לשמות".

על היחסים עם השרים שקד ובנט בימים אלה אומר סמוטריץ': "הם ברכו אותי. יש קשר בין אנשים שעבדו יחד אבל הם הלכו לדרכם. זה מאחורינו. אנחנו עם הפנים קדימה לגיבוש הבית. הציפייה שלי מהם היא להיות נאמנים להצהרה שלהם כשיצאו למהלך הבעייתי שלהם, וזה ללכת ולהגדיל את הגוש. שיפשילו שרוולים ויביאו מנדטים מלפיד גנץ ואורלי לוי וכחלון ושלא יעשו לעצמם חיים קלים ויחפשו מנדטים מתחת לפנס, אצלנו. הציונות הדתית חייבת להישאר בבית על כל הספקטרום שלה, ושילכו להביא את הימין החילוני כפי שהם הבטיחו".