התחדשות עירונית - איך זה עובד?

כיצד תוכנית תמ"א 38 יוצרת סיטואציה שבה כל הצדדים - היזם והדייר - יוצאים מנצחים? יצאנו לברר.

בשיתוף חברת פרפקט , ט"ו בשבט תשע"ט

התחדשות עירונית, "פרפקט"
התחדשות עירונית, "פרפקט"
הדמיה

בשנים האחרונות אנו שומעים רבות על "התחדשות עירונית", אבל מה זה בעצם אומר? ואיך זה נראה בשטח?

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית המעניקה זכויות בנייה נוספות כנגד ביצוע עבודות חיזוק של מבנה נגד רעידות אדמה. במסגרת הפרויקט, היזם משדרג את הבניין ומערכותיו, מוסיף מעלית וחניות ומגדיל את שטחי הדירות הקיימות (כולל בניית ממ"ד) והוספת מרפסות.

הגענו לאחד הפרויקטים של חברת פרפקט בפתח תקווה כדי להבין את המעגל שבסופו של דבר יוצר סיטואציה שבה כולם יוצאים ברווח.

מתעניינים בהתחדשות עירונית? לחצו כאן

שליו שלום, המתגורר בבניין שעובר שיפוץ במסגרת תוכנית תמ"א 38 על ידי חברת פרפקט מספר, "אנחנו נקבל דירות ברמה של בנייה חדשה, מסודרת ונקייה. ממש יופי של דבר".

"גם אם דייר רוצה לשפץ בתוך הדירה, פרפרקט נתנו את כל התנאים לשיפוץ במחירים סבירים ובאיכות גבוהה. עשיתי איתם את ההסכם, הם שיפצו ואני מאוד שבע רצון", הוא מתאר.

בחברת פרפקט לא רק מוסיפים לדירה הקיימת אלא אף מציעים לשפץ את השטח המקורי של הדירה כדי לשפר את חווית המגורים ולייצר אחידות עם התוספות החדשות.

בחלק גדול מהמקרים הדיירים נשארים לגור בבתיהם במהלך זמן העבודה. מדובר באתגר עבור היזם. יוסי חדידה, מנהל עבודה בפרפקט אומר, "אנחנו דואגים לדיירים להתנהלות יומיומית תקינה. אם יש נזילה לדוגמא, יש אינסטלטור בכוננות גם בימי שישי ובערבי חג שמוכנים לבוא בכל רגע ולתת שירות ותיקון לכל בעיה".

הוא מוסיף, "מן הסתם זה אתגר לעבוד עם דיירים שנותרים בדירות, אבל אנחנו מטפלים בהם בכל מה שצריך ובסופו של דבר אנחנו יודעים שהם יקבלו את הדירה כפי שהם רוצים, בצורה הכי מקצועית ובזמן הכי קצר".

אז הבנו מה הדיירים הוותיקים מרוויחים - בית חדש, מוגדל, משודרג ובסטנדרט גבוה. אבל מה יוצא ליזם מכל הסיפור? התשובה נמצאת בקומות החדשות שמתווספות לבניין הישן.

רמ-אל לביא, מנהל השיווק והפרוייקטים בחברה, מסביר כי ״במהות הדבר המשמעותי והחשוב ביותר הוא החיזוק מפני רעידות האדמה ותוספת של ממ"ד ומרפסת. מעבר לזה היזם מקבל אפשרות לבנות קומות חדשות".

נזכיר כי חברת ''פרפקט יזמות בנייה והשקעות'' היא אחת המובילות בתחום ההתחדשות העירונית. החברה בונה ומקדמת כיום למעלה מ-20 פרויקטים ברחבי הארץ.