הנגשת מערת המכפלה - עד לראש השנה

יו"ר ועדת המשנה ליו"ש עודכן כי משרד הביטחון ממשיך בתכנון וביצוע הנגשת מערת המכפלה, וקבע לעצמו יעד להתקין את המעלית עד חגי תשרי.

חזקי ברוך , י"א בשבט תשע"ט

מערת המכפלה
מערת המכפלה
צילום: ISTOCK

בשורה עבור בעלי המוגבלויות. באוקטובר האחרון נערך דיון בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ מוטי יוגב בנושא הנגשת מערת המכפלה.

במהלך הדיון העלו נציגי מערכת הביטחון קשיים שנתקלו בהם מול הוואקף המוסלמי, שמסרב לדון בהנגשת המקום.

יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות, קובי אלירז, אמר אז כי משרד הביטחון לא יחכה להסכמות הוואקף לנצח וכי בכוונתו להשלים את ההנגשה עבור בעלי המוגבלויות באתר הקדוש עד תום השנה העברית.

בשל פיזור הכנסת והיעדר דיונים נוספים בוועדת המשנה, ולאחר פנייה של ארגון הימין "בצלמו", ביקש יוגב עדכון במגעים עם הוואקף. יו"ר ועדת המשנה נענה כי המגעים מתנהלים במקביל לקידום תכנון המעלית, שתושלם עד לחגי תשרי.

לדברי יוגב, "לאחרונה, נתבקשנו לדחוף דרך הוועדה סוגיות הקשורות להתיישבות היהודית בחברון: העברת האחריות לקו המים מקרית ארבע לחברון לידי 'מקורות', סיום מנדט כוח TIPH והנגשת מערת המכפלה לבעלי מוגבלויות".

"בוועדת המשנה דחפנו את הנגשת מערת המכפלה, והובטחנו כי מעלית ההנגשה לבעלי מוגבלויות תהיה מוכנה עד לראש השנה תש"פ. הוואקף לא יוכל לעכב יותר את תהליך הביצוע", ציין יוגב.

"בחמש השנים האחרונות קידמנו בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון נושאים רבים: דחפנו להגדלת תקציב מרכיבי הביטחון ליישובים, הבאנו תקציב של למעלה מ-240 מיליון ש"ח לצי האוטובוסים הממוגנים, אנו מטפלים בתכנית עבודה לשיפור הכיסוי הסלולרי וקידמנו תכנית אב לתחבורה לשנת 2040 - הכוללת רכבות ואף שדה תעופה ביו"ש. אני מקווה שבקרוב בעלי מוגבלויות יוכלו להתפלל על קברי אבות ללא הפרעה", הוסיף.