ישיבות ההסדר מתחברות לתלמוד הירושלמי

הרב אברהם בלס מברך על הפריחה של התלמוד הירושלמי בדורנו, "תורת אמוראי ארץ ישראל עמדה במשך שנים בקרן זווית".

בני טוקר , י"א בשבט תשע"ט

הרב שפירא משוחח עם תלמידים בישיבת רמת גן
הרב שפירא משוחח עם תלמידים בישיבת רמת גן
צילום: ערוץ 7

בישיבת ההסדר ברמת גן יתקיים בט"ו בשבט טקס הענקת פרסים של האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, לזוכים בתחרות בכתיבת עבודות על התלמוד הירושלמי. התחרות נערכה בקרב כלל בני ישיבות ההסדר.

הרב אברהם בלס, ראש מכון "אורות הירושלמי", אומר לערוץ 7 כי התחרות היא עדות לכך שעולם הישיבות מתחבר בחזרה לתלמוד הירושלמי, "מכון אורות הירושלמי נוסד לפני עשרים שנה ביוזמתו של הרב שאר ישוב הכהן, רבה של חיפה. מטרת המכון היא לדחוף את תודעת הירושלמי בציבור.

"המכון הוציא חוברות עם פירוש יסודי עממי ועשיר לירושלמי, ומקיים כנסים ושבתות עיון בנושא. במשך שנים התלמוד הירושלמי שזו תורת אמוראי ארץ ישראל היה מונח בקרון זווית ורצינו לידע את הציבור שיש כאן תורה שמתאימה למציאות של התחייה הלאומית בדורנו".

בתחרות שהתמודדו בה שמונה ישיבות הסדר הוגשו 29 עבודות, "כל ישיבה הנפיקה לפחות חמש עבודות וראינו עבודות מעולות שמבליטות את העוצמה הרוחנית והחינוכית של התלמוד הירושלמי. העבודה שזכתה במקום הראשון עוסקת בנושא הנזירות כשהמסקנה של התלמוד הירושלמי שנזירות זה דבר לא נכון. תורת ארץ ישראל מדגישה את חשיבות עולם החומר הגוף והמדינה ומחברת את העולמות הרוחניים עם עולם המעשה.

"התלמוד הירושלמי אינו בא על חשבון התלמוד הבבלי אבל התלמוד הירושלמי מוסיף לנו בכל מה שקשור למחשבה יהודית. זה המקור החי לתורת ארץ ישראל ולתורת הרב קוק, שילוב של חומר ורוח והתייחסות לשאלות שמטרידות את הציבור. הרב קוק העצים את נושא ההגדה ואת תורת ארץ ישראל שעוסקת יותר בכלל כאשר התלמוד הבבלי עוסק יותר בפרט''.

לדבריו, "יש מספר ישיבות שלומדות בסדר בקיאות את התלמוד הירושלמי כמו למשל בישיבת מעלות בראשות נשיא המכון שלנו הרב יהושע ויצמן. התלמוד הבבלי והלימוד בעיון מחזקים את הצד האנליטי, התלמוד הירושלמי משלב את ההלכה וההגדה ועם ישראל זקוק גם למגמות כאלה".