ניצולי שואה יתבעו את הונגריה - בארה"ב

פסיקה של בית המשפט האמריקאי: ניצולי שואה יוכלו להגיש תביעה נגד ממשלת הונגריה וחברת הרכבות ההונגרית על חלקן בשואה, בבימ"ש בארה"ב

ניסן צור , י"א בשבט תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בית המשפט השני בחשיבותו בארה"ב קיבל עתירה שהגישו ניצולי שואה ובני משפחותיהם בנוגע לתביעות נגד ממשלת הונגריה.

על פי פסיקת בית המשפט, הניצולים ובני המשפחות יוכלו לתבוע את ממשלת הונגריה ואת חברת הרכבות ההונגרית הלאומית על חלקן בשואה ושיתוף הפעולה שלהן עם הנאצים, תביעה על סך עשרות מיליארדי דולרים, גם בבית המשפט בארה"ב

השופטת פטרישיה מילט קבעה כי הונגריה לא יכולה לכפות על התובעים להגיש את התביעה לבית משפט הונגרי, וכי הם רשאים להגיש את התביעה גם בבית משפט בארה"ב.

ניצולי השואה ובני משפחותיהם ביקשו להגיש תביעה נגד ממשלת הונגריה וחברת הרכבות הלאומית בגין חלקן ברצח ובזיזת רכושם של 50 אלף יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

ממשלת הונגריה טענה כי התביעה יכולה להיות מוגשת רק בבית משפט הונגרי וכי הסכם השלום שנחתם בפריז בשנת 1947 בין הונגריה לבנות הברית מעניק להונגריה חסינות מפני תביעות פיצויים כאלו.

הסכסוך המשפטי עבר תהפוכות רבות בשנים האחרונות, כאשר שופט פדרלי קיבל את הטענה כי התביעה של ניצולי השואה נגד הונגריה לא יכולה להיות מוגשת בארה"ב, אולם בשנת 2016 קיבל בית המשפט לערעורים את ערעורם של ניצולי השואה.

לאחר מכן שוב התקבלה החלטה כי להונגריה אכן יש חסינות מפני הגשת תביעות נגדה בארה"ב, אולם הפסיקה האחרונה תאפשר לניצולי השואה להגיש את תביעת הפיצויים בסך עשרות מיליארדי דולרים נגד הונגריה.