הפקעת שטחים - הפיתרון לעבודות בשבת?

עיריית ב"ב פנתה לבג"צ בבקשה להוציא צו על תנאי האוסר להפקיע שטחים באזור הרכבת הקלה בטענה שמטרת המהלך היא לאפשר עבודות בשבת

מיכל לוי , י"א בשבט תשע"ט

 בני ברק.
בני ברק.
צילום: flash90

עיריית בני ברק פנתה לבג"צ בבקשה להוציא צו על תנאי האוסר על משרד התחבורה להפקיע שטחים באזור העבודות להקמת הרכבת הקלה בעיר בטענה שמטרת המהלך היא לאפשר קיום עבודות בשבת.

מדובר בהפקעה הכוללת מספר רב של גושים וחלקות, בשטח של עשרות אלפי ממ"ר בתחומי העיר בני ברק, והינם ממוקמים במרכז גוש דן.

בעתירה גם מבקשת העירייה שהועדה המייעצת לנושא הקרקעות תקיים שימוע בטרם מתן חוות דעתה לשר למתן הרשאה.

לטענת נציגי העירייה, עניינו של ההליך המשפטי הוא לעצור ולבטל רצף פעולות פסולות ובלתי חוקיות הנובעות לדברי העיריה, כולן, בלא יוצא מן הכלל, בשימוש לרעה ובחוסר תום לב של סמכויות שהמחוקק הקנה, אולם לא למטרות מעין אלו.

בעתירה טוענת העירייה שמדובר בהפרה יסודית של המדינה על ההסכם עליו היא חתמה עם העירייה, ובמקום שהמדינה תודה בטעותה ולציית להסכם, היא לא בוחלת בשום תרגיל משפטי, חוקי או לא חוקי, והפיתרון שהיא מצאה לעצמה כנגד ההסכם עם העירייה הוא שימוש בהליכי הפקעה.

העירייה גם טענה בעתירה, כי היא פנתה לכל הגורמים הנוגעים בדבר במשרד התחבורה, כדי לקבל מידע, נתונים, את החלטות הועדה המייעצת ואת חוות הדעת שהיוו את הבסיס להחלטת ההרשאה ולפרסום על כוונה להפקיע את השטחים, אך במקום שהחומר הרלוונטי יהיה נגיש, זמין וערוך בצורה מסודרת שניתן יהיה לעיין בו, אך למרות הפניות החוזרות והנשנות לכך מאומה לא נמסר לעירייה עד כה.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה לעיתון 'גלובס': “העתירה טרם התקבלה. לכשתתקבל, תענה בהתאם. יצוין כי אין שום סכסוך בין עיריית בני-ברק למשרד התחבורה בעניין העבודות בשבת, והנושא אינו מצוי כלל בסמכותו של שר התחבורה או הנהלת המשרד, אלא בין חברת נת”ע לבין עיריית בני-ברק. אין כמובן שום קשר בין הליך הפקעה שגרתי לבין ביצוע העבודות בבני-ברק”.

מנת”ע לא נמסרה תגובה.