''הפיצול בימין יכול להגדיל את הגוש''

ד"ר עידו ליברמן: אם הבית היהודי-האיחוד הלאומי תפנה לימין התורני ובנט ושקד יפנו לליברלים, כל אחד יכול להביא עוד 2-3 מנדטים.

בני טוקר , י"ד בשבט תשע"ט

רק הוא יטלטל. סמוטריץ' ובנט
רק הוא יטלטל. סמוטריץ' ובנט
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ד"ר עדו ליברמן, מרצה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 מדוע הפיצול בימין והקמת המפלגה של בנט ושקד דווקא יכולים להגדיל את גוש הימין.

ליברמן, יועץ מדעי ומנחה מקצועי במכון מסקר, אמר כי "אם זה יתבצע בצורה נכונה תהיה אפילו עליית מנדטים של ההון המשותף בגוש וזה כמובן תלוי בהתנהגות של מנהיגי המפלגות. צריכים לזכור שאיחודים לא תמיד נכונים, התמורה לאחוד לעיתים שלילית והפיצול הוא דווקא יתרון".

לדבריו ההפרדה בין רשימת הציונות הדתית לרשימת הימין החדש עושה בידול שיכול להחזיר את המצביעים האובדים, "בני הציונות הדתית בכללותם מהחלק היותר תורני לחלק הליברלי הצביעו למפלגות שונות שביטאו את הקו שמתאים להם, אם זה ימין חזק אז לעוצמה יהודית או דתיים ליברלים שהלכו ליאיר לפיד או למפלגות כמו בני גנץ.

"דווקא כעת לאחר שהאיחוד הלאומי כביכול התנקה מהצד הליברלי של הציונות הדתית היא יכול לסחוף את הימין היותר קשה של מיכאל בן ארי שלא ירצו לזרוק את הקול שלהם. הם לא יכלו עד היום לחיות במפלגה עם שקד ובנט עכשיו לא תהיה להם בעיה".

ד"ר ליברמן מעריך שגם הצד הליברלי של הציונות הדתית לא יצטרך 'לברוח' ליש עתיד או לבני גנץ, "אם הבית היהודי והאיחוד הלאומי יפנו טיפה יותר ימינה לצד התורני ובנט ושקד יפנו לצד היותר ליברלי אז כל אחד יכול להביא עוד שניים שלושה מנדטים שברחו.

"אני חושב שבנט ושקד יכולים לקרוא למצביעי לפיד וגנץ הדתיים לחזור הביתה למקום הטבעי יותר. הם יצטרכו לתת מענה לצד הליברלי של הציבור הדתי, להדגיש את הצד הליברלי את החיבור בין דתיים לחילונים והגוש שכלל בבחירות הקודמות שמונה מנדטים יכול לעלות לארבעה עשר מנדטים".

לדבריו רשימת הציונות הדתית תצטרך לעבוד חכם כדי להצליח במשימה, "מצד אחד לא יהיה נכון לשים את מנהיג האיחוד הלאומי בראש הרשימה המשותפת כי צריכים להדגיש גם את הבורגנות הקלאסית של הציונות הדתית ולתת מענה לאנשי גבעת שמואל, רעננה ומודיעין שיביאו את מירב הקולות. אבל כדי לתת ביטוי לצד היותר ימני צריכים לתת ביטוי יותר משמעותי ולהדגיש את הפן של האיחוד הלאומי ואת השילוב הזה יוכלו לבלוע גם חלק ממצביעי הבית היהודי ומי שלא, שילך לבנט, יש כאן מרחב גמישות טוב".

הוא קורא למנהיגי שתי הרשימות שירוצו לבחירות להודיע על הצהרת כוונות חיובית, "הציונות הדתית יכולה להתחלק חצי חצי בין בנט והבית היהודי. לא לריב על האמצע כי לא משנה איך יתחלקו - זה כבר שולי. שיכנסו מסיבת עיתונאים משותפת ויצהירו שהם נפרדו לא מתוך מריבה אלא כל אחד עם הכיוון שלו כשהמטרה היא לא לריב על האמצע אלא מימין ומשמאל להביא פנימה לתוך הגוש, וזה ימנע את האסון הקולוסאלי שהיה ב-92".

הפיצול בימין יכול להגדיל את הגוש