בג"ץ נתן ארכה נוספת לחקיקת חוק הגיוס

שופטי בג"ץ קיבלו את בקשת המדינה ואפשרו את דחיית חקיקת חוק הגיוס עד ל-28 ביולי הקרוב

חיים לב , י"ד בשבט תשע"ט

ההצבעה על חוק הגיוס
ההצבעה על חוק הגיוס
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

שופטי בג"ץ קיבלו היום (א') את בקשת המדינה ואפשרו את דחיית חקיקת חוק הגיוס עד ל-28 בחודש יולי הקרוב.

ההחלטה התקבלה בהרכב של תשעה שופטים, בראשות הנשיאה אסתר חיות. בכך נדחו עתירות מפלגת יש עתיד, התנועה לשוויון בנטל והתנועה לאיכות השלטון נגד הארכת תוקף החוק.

במפלגת 'יש עתיד' הגיבו, ''טוב עשה בג"צ כשהחליט על הארכה לממשלה לצורך חקיקת חוק הגיוס עד ליולי 2019. נתניהו כבר הוכיח שבכל עניין מהותי הוא נכנע לעסקנים החרדים וכך קרה גם בחוק הגיוס הנוכחי, אי אפשר לסמוך עליו שיטפל בזה".

''זה מה שקורה לסדר העדיפויות כשאתה נמצא יותר מידי זמן בשלטון. במקום לפתור את הפצע הפתוח הזה בחברה הישראלית, נתניהו העדיף את השיקולים הפוליטיים שלו. אחרי הבחירות 'יש עתיד' תעביר את חוק הגיוס הנכון בלי קומבינות ובלי ישראבלוף", נמסר.

לפני כשבוע וחצי ביקשה הממשלה מבג"ץ לדחות את מועד פקיעת חוק הגיוס בשל הקדמת הבחירות.

"בכדי לאפשר לממשלה החדשה שתוקם לאחר הבחירות הכלליות, כמו גם לכנסת ה־21, להידרש לסוגיה המורכבת, לבקשת ראש הממשלה ושר הביטחון ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה - מתבקש בית המשפט הנכבד להורות על הארכה נוספת של תקופת השהיית הצו המוחלט, כך שבטלותו בעקבות התיקון תיכנס לתוקפה ביום 28.7.19, בתום שלושת החודשים הראשונים לתקופת כהונתה של הכנסת ה־21", נכתב בבקשה שהוגשה לבג''ץ.

הפעם האחרונה שבה בג''ץ אישר ארכה לממשלה היתה בתחילת חודש דצמבר. השופטים אפשרו לממשלה לחוקק חוק גיוס חדש עד ה-15 בינואר. "לאחר שעיינו בבקשה ובתגובות שהוגשו, אנו נעתרים לבקשה בחלקה ודוחים את מועד בטלותו של החוק", כתבו השופטים.

בבקשת הדחייה הקודמת נכתב כי "התפטרותו של ח"כ ליברמן מתפקידו כשר ביטחון ופרישתה של מפלגת ישראל ביתנו מהממשלה, הובילו לזעזוע בקואליציה, הנשענת כיום על 61 חברי כנסת. לפיכך, במצב הקיים, לעת הזו, אין רוב בקואליציה לנוסח החוק שגובש על ידי מערכת הביטחון ואשר עבר קריאה ראשונה, באופן שמחייב היערכות מחדש בכל הנוגע להליכי חקיקה רגישים כגון אלו".