בריטניה: שימשו למחקר והובאו לקבורה

לאחר שחוללו במשך שנים והוצגו בביזיון במוזיאון להנצחת מלחמת העולם השניה, הובאו לקבורה שרידי ששה יהודים שנרצחו בשואה

בן שאול , ט"ו בשבט תשע"ט

נרצחו באושוויץ
נרצחו באושוויץ
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

שרידי עצמות ואפר יהודים שנרצחו בשואה במחנה ההשמדה אושוויץ הובאו לקבורה בימים האחרונים בבית הקברות בעיירה בושי שבמזרח בריטניה.

מדובר בשרידיהם של שישה יהודים הי"ד שנמצאו על ידי ניצול שואה, והובאו על ידו באופן אנונימי לחזקת מוזיאון להנצחת מלחמת העולם השניה בבריטניה.

כעת, 22 שנה לאחר שאותרו, הובאו סוף סוף הנרצחים לראשונה לקבר ישראל, לאור דרישתה הנחרצת של הרבנות הראשית בבריטניה.

השרידים נמצאו במקור בשנת תשנ"ז על ידי ניצול שואה אנונימי במחנה אושוויץ, שהעביר אותם כאמור לידי המוזיאון להנצחת מלחמת העולם השניה, בבריטניה. הנהלת המוזיאון החליטה להציג את השרידים בתצוגה לקהל מבקרי המוזיאון.

הנהלת המוזיאון השתמשה בשרידי העצמות והאפר לצורך מחקר ובדיקות מעבדה. בין היתר קבעה בבדיקת מעבדה כי מדובר בשרידיהם של חמישה מבוגרים וילד.

לקראת שיפוץ מתוכנן של המוזיאון, החליטה ההנהלה לראשונה כי "כבר לא ראוי שנציג את שרידי ההרוגים", כלשון ההודעה שפרסמה ופנתה לרבנות הראשית בבריטניה, שדרשה במפגיע להביא במהירות האפשרית את השרידים לקבורה. הנהלת המוזיאון הסכימה ובכך נסללה הדרך להבאתם לראשונה לקבר ישראל.

מעמד ההלוויה, נוהל על ידי איגוד בתי הכנסת של בריטניה, שקרא לציבור להגיע להלוויה ולחלוק כבוד אחרון לקדושים.

"מדובר בהזדמנות להשתתף בחסד של אמת, ולעשות את מה שנמנע ממיליוני יהודים אחרים במהלך השואה – להביא את הנספים לקבורה יהודית מכובדת וראויה", אמר ראש האיגוד מיכאל גולדשטיין. "כל אחד מהנקברים היה אדם בפני עצמו, עם משפחה, זהות יהודית, חלומות ושאיפות לעתיד. גם אלו ששרדו איבדו את קרובי משפחתם, ולא קיבלו הזדמנות להיפרד, להשתתף בהלוויה לזכרם או לחלוק כבוד לבני משפחותיהם או למיליוני היהודים שנרצחו בדם קר ולא קיבלו את הקבורה שלה הם היו ראויים".