נטיעות לזכר הנרצחות בנהריים: "לנטוע חיים במקום שבו נגדעו חיים"

נשיא המדינה השתתף בטקס האזכרה לשבע הבנות שנרצחו בנהריים לפני 22 שנים. "אין נחמה על ילדה שנרצחת באכזריות בידי רוצח נתעב"

ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשע"ט

טקס אזכרה לבנות שנרצחו בנהריים
טקס אזכרה לבנות שנרצחו בנהריים
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, השתתף ונשא דברים היום (שני) בטקס האזכרה לשבע הבנות מבית שמש שנרצחו בנהריים אי השלום, לפני 22 שנים.

עוד נשאו דברים יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ, יו"ר קק"ל דניאל עטר, ראש מועצת עמק הירדן עידן גרינבאום וראשת העיר בית שמש עליזה בלוך. האירוע נערך במעמד המשפחות השכולות ובסיומו נטעו כולם עצים לזכרן.

"בכל שנה, אתן משפחות יקרות עולות לכאן לאי השלום, ואנחנו איתכן," פתח הנשיא ואמר: "מדי שנה אנו עולים לכאן דווקא בט"ו בשבט, חגם של העצים וחגו של הטבע. לנטוע חיים במקום שבו נגדעו חיים, להצמיח היכן שכרת המרצח. באי שהוכתם בדם צומח יער קטן. יער של אהבה, של געגועים, יער של יופי ואני מודה לאורנה שמעוני שיצרה את גבעת הפרחים שנקטפו ושומרת עליה מאז באהבה ובמסירות."

המשיך הנשיא ואמר: "אין נחמה על ילדה שנרצחת באכזריות בידי רוצח נתעב. רוצח שיצא לחופשי, והוא, ריבונו של עולם, גאה במעשיו. אין נחמה ואין מנחם, ואנחנו נוכל רק להציע לכם מדי שנה בשנה את ידינו המחבקות, את דמעותינו שיורדות עם שלכן, את הלב מלא הפליאה על הבחירה שבחרתם להנציח אותן כך, להרשות לנו לזכור אותן כך".

הנשיא הדגיש: ״הרצח המתועב באי השלום היה רצח נורא, אבל הוא לא גדע את השלום, שאנו מציינים 25 שנה לכינונו בין ירדן לישראל, והוא לא גדע את התקווה. מי שהיה מספיק מבוגר אז לא יכול לשכוח את ביקורו של המלך חוסיין המנוח בבתי המשפחות השכולות, ואת ביקורו אצל הפצועות בבתי החולים. משפחה אחרי משפחה, שבעה אחרי שבעה. מביע את צערו העמוק בשם הממלכה, כשהוא כורע על ברכיו. מבקש סליחה בשם העם הירדני".

הנשיא בטקס האזכרה לבנות שנרצחו
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

עוד הוסיף הנשיא: "אני מוקיר את העובדה שבכל שנה מגיעים לכאן נציגי הממלכה ההאשמית להשתתף איתנו בכאב על מותן של שבע הבנות. הלוואי ובשנה הבאה יהיו כאן לצד התלמידים מבתי הספר הישראלים, גם תלמידים מבתי ספר ירדנים, אלה לצד אלה. הממלכה ההאשמית של ירדן היא ידידה נאמנה של מדינת ישראל. היא מדינה חזקה שמבינה את כוחם של הסובלנות ואורך הרוח, ואת כוחה של המתינות שנובעת מעוצמה גדולה. נמשיך יחד במאבק המשותף בטרור, באותם גורמים החותרים תחת יציבות אזורנו, כמו גם בפיתוח הפרויקטים המהווים סמל לחוזק היחסים לטובת שני העמים. אי השלום מוכרח להישאר אי של שלום. סמל לידידות, לתקווה ששני העמים חולקים."

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ׳ אמרה בטקס האזכרה כי "אי השלום הוא עדות לכך שהתקווה לשלום אל לה להיגנז לעולם. האויבת הגדולה שלנו, ירדן, שעמה ניהלנו קרבות עקובים מדם במלחמות ישראל, הפכה כמה שנים קודם לכן, לבת ברית. עדות לכך שגם הסכסוך העקוב מדם ביותר הוא בר-פתרון, מרגע שיש בנמצא מנהיגים אמיצים שרוצים בכך. כעת, המקום הזה נתון שוב במחלוקת, כאשר ירדן מבקשת למלא כלשונו את ההסכם שנחתם ולהשיבו לריבונות ירדנית מלאה. זו סיטואציה מורכבת שאנו מייחלים שתימנע".