חולמים לצעוד בבה"ד 1?

המודל לקביעת ציון המתאם לקצונה השתנה, וכעת הדרך לבה"ד 1 יכולה להיפתח בפני יותר משרתים נחושים.

מיכל עבר-הדני, אתר צה"ל , ט"ז בשבט תשע"ט

טקס סיום קורס קצינים
טקס סיום קורס קצינים
צילום: דובר צה"ל

באגף כוח האדם הוחלט לאחרונה על שינוי משמעותי במודל המתאם לקצונה, שפותח מעתה את הדלת לחיילים נוספים שרוצים להתקדם בשירותם הצבאי לתפקידי קצונה.

המודל המעודכן, כך מסבירים בחטיבת התכנון ומנהל כוח האדם, יאפשר מיצוי רחב יותר של המשרתים.

אותו מתאם הוא מדד המבטא את התאמתם של חייל או חיילת ליציאה לקצונה. הציון נשען על נתוני הגיוס, הטירונות ומדדים נוספים מהמשך השירות (למשל: ציון קורס מ"כים). חישוב המתאם נערך שלוש פעמים - ברשומת הגיוס בשלב המלש"ביות, בסיום הטירונות ובסיום מבדקי הקצונה. המתאם האחרון שמסוכם, קובע למעשה סופית האם תצאו לבה"ד 1.

על פי המודל המעודכן, שנכנס לתוקף במהלך חודש ינואר, גם חיילים שנתוניהם מתחת לרף שנקבע ("מתאם 0"), יוכלו לקבל אישור חריג, ובהתאם לסיווג החדש, יזכו גם בהזדמנות להתחיל את התהליך.

שינוי נוסף הוא הפיצול של ציון מתאם 2 הקודם (עמידה בדרישות) למתאם 2 (התאמה גבוהה) ומתאם 3 (התאמה גבוהה מאוד), הנקבע בין היתר על פי הערכת המפקדים.

מטרתו הכוללת של המודל החדש היא לדייק את המתאם, כך שישקף את מידת ההתאמה לפיקוד זוטר ולקצונה, יכווין את המפקדים ואת גורמי משאבי האנוש להתמקד במיצוי היכולות של המתאימים ביותר למסלול, ויאפשר להם להשפיע עליו במהלך השירות.

המתאם החדש יחולק על פי הקבוצות הבאות:

א. מתאם 0-א': אינו מתאים לקצונה כלל (בשל הגבלות רפואיות או אחרות)
ב. מתאם 0-ב': מתחת לרף ההתאמה לקצונה, נדרש אישור מטכ"לי חריג להוצאתו
ג. מתאם 0-ג': מתחת לרף ההתאמה לקצונה, נדרש אישור זרועי חריג להוצאתו

מתאם 1: בעלי קב"א 53 ודפ"ר 60 - עמידה ברף היציאה לקצונה

מה שהיה בעבר מתאם 2, חולק לשתי קבוצות נפרדות שנקבעות בשקלול הסופי:

א. מתאם 2: בעלי התאמה גבוהה לקצונה
ב. מתאם 3: בעלי התאמה גבוהה מאוד לקצונה. מתאם זה יתעדכן במהלך השירות הצבאי של החייל/ת

על מי משפיע מודל מתאם הקצונה החדש?

א. משרתים כיום וחיילים שיתגייסו עד 1 ביוני 2019 - יופעל מודל המתאם החדש רק כאשר ייעשה שינוי באחד המדדים המשפיעים על המתאם - לדוגמה, ציון סוציומטרי טירונות שהוזן לחייל או החיילת לאחר הפעלת מודל המתאם החדש.
ב. מלש"בים שיתגייסו החל משנתון 2019 (מ-1 ביוני ואילך) - יגויסו בהתאם למודל החדש, כאשר מתאם 3 יקבע רק במהלך השירות, לאחר הזנת ציון סוציומטרי טירונות עבור אלו שיעמדו בציון הנדרש.
ג. משרתים כיום שכבר ביצעו מבד"ק (טרם הפעלת מודל המתאם החדש בינואר 2019) - המתאם יישאר ללא שינוי, אלא אם אושר ביצוע מבדק קצונה נוסף.

נתוני המתאם יעודכנו במערכות המידע בהתאם להישגיו של החייל/ת במהלך שירותו (סוציומטרי טירונות, סוציומטרי וציון קורס מ"כים, מבחן התאמה לקצונה - מבד"ק).

"בזכות המהלך הזה", כך מספרים באגף כוח האדם, "אנחנו מאמינים שנוכל מצד אחד לאתר את המתאימים ביותר להצטרף לסגל הפיקודי של צה"ל, ומצד שני לוודא שאנחנו לא מפספסים אף מועמד שיכול ורוצה להתקדם".