ריבלין: הכבוד לשלטון החוק הולך ונשחק

נשיא המדינה הגיב ברמיזה למתקפות של ראש הממשלה ומקורביו נגד היועמ"ש והמשטרה. "לצערי, הכבוד לשלטון החוק הולך ונשחק עם השנים''.

ערוץ 7 , ט"ז בשבט תשע"ט

ריבלין וכמה מהמצטיינים
ריבלין וכמה מהמצטיינים
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח היום (שלישי) בבית הנשיא את טקס הענקת תעודות הוקרה והצטיינות, ל-31 מצטיינות ומצטייני המשרד לביטחון פנים ממשטרת ישראל, משירות בתי הסוהר, מהרשות הארצית לכבאות והצלה ומהרשות להגנת העדים.

עוד השתתפו בטקס - השר לביטחון פנים גלעד ארדן, מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, מ"מ נציב שב"ס אשר וקנין, נציב כבאות והצלה דדי שמחי וראש הרשות להגנת עדים אבי נוימן.

בין מקבלי התעודה, רס"ב א', מסתערב אשר הביא לאיתורם של עבריינים וחשודים בפעילות חבלנית עוינת ופעילות פלילית בכל רחבי הארץ. במסגרת פעילותו נדרש לעבוד לבדו ללא נשק ואמצעי קשר, כשרק יכולת הכיסוי והשפה עומדים לרשותו.

רס"ב ב' ביצע ירי ממוקד לסיכול מתקפה בגבול רצועת עזה ומנע פגיעה באזרחים במהלך תקרית מול חולית מחבלים של החמאס תוך שהוא מתנהל בעשן סמיך, זריקת רימונים והשלכת מטענים לעמדת הצלפים, כשהמחבלים עושים את דרכם ליישוב סמוך בכוונה לפגוע באזרחים.

גם רס"ר מ' קיבל את הצטיינותו על הפעילות שביצע ברצועת עזה. במהלך הלחימה מול הפרות הסדר בגבול עזה בוצעה התקפה מתוזמנת של כוחות חמאס לעבר כוחותינו הכללה ירי, זריקת רימונים והפעלת מטענים. עמדת צלפים של הימ"ס ספגה ירי מעמדת חמאס שמוקמה ממול, השוטר איתר את הצלף שביצע את הירי וירה בו עד לנטרולו תוך שהוא נתון תחת אש.

רב כלאי קרולין סדון משירות בתי הסוהר מנהלת ביד רמה מתחם מורכב ובו כלואה אוכלוסית אסירים קשה. לאחרונה הוטמן מטען ברכבה ועל אף האירוע המטלטל חזרה לעבודתה כבר ביום למחרת.

״תהיה זו טעות לתאר את האנשים היושבים בחדר זה אך ורק כחומת מגן מפני העבריינות״ אמר הנשיא. ״מערך ביטחון הפנים, על כלל אגפיו, עומד היום בחזית המאבק בטרור, במאבק המתמשך באלימות ובפשיעה פלילית, במערך לוחמי האש ובתוך חומות בתי הסוהר".

"רק במהלך השנה האחרונה לחמו שוטרי ישראל כתף אל כתף לצד חיילי צה"ל אל מול איום הטרור מרצועת עזה", הוסיף הנשיא וביקש להעלות על נס את סיפורי העשייה וההצטיינות היומיומיים: ״רב פקד גיא גלבוע משרת במרכז משטרתי מיוחד בצור באהר בירושלים, ומופקד על שילוב פעילות קהילתית בכפרים הערביים במזרחה של ירושלים וקידום הציבור הערבי, רס"ר אחמד זועבי, הביא בשנה האחרונה למעצר עבריינים נושאי נשק במגזר הערבי, רס"ר לינוי פריזאת, שגילתה תושייה רבה כשסייעה לחילוצה של משפחת עולים חדשים מארגנטינה שמצאה את עצמה בטעות בתוך כפר פלסטיני ורשף יגאל אליהו שמתנדב קרוב לארבעים וחמש שנים במערך הכבאות וההצלה.

''אתם ואתן, וכל שאר המצטיינים והמצטיינות, אומץ הלב, התושייה, הגבורה, הנחישות והמסירות שלכם, מהווים מקור השראה בעבור כולנו".

הנשיא התייחס לביקורת אליה חשופים הארגונים השונים ואמר: ״המשרד לביטחון פנים הוא חלק מהרשויות האמונות על אכיפת שלטון החוק. אכיפת החוק איננה תפקיד נעים. משמעה לפעמים להפעיל כוח כנגד אזרחי המדינה, לא נגד אויב זר. פעמים רבות מדובר בסיטואציות בלתי אפשריות. זו משימה מורכבת ועדינה עליה אתם מופקדים, מתוך אמונה מלאה בכך שתבצעו אותה על הצד הטוב ביותר.

''נדמה לי לצערי, שהכבוד לשלטון החוק הולך ונשחק עם השנים. החוק נתפס כמלאכותי, מכביד, מגביל ומרגיז. אבל יש כאן טעות חמורה בהבנת חשיבותו של החוק. החוק הוא המוסד החברתי והלאומי שלנו. החוק הוא ההסכמה המשותפת של כל חלקי החברה לחיות ביחד. זו הדרך של חברה להפוך את התוהו ובוהו שמרכיב אותה לסיפור הצלחה. אתם אנשי מערך ביטחון הפנים, מהווים מרכיב יסודי בהגנה על שלטון החוק, עלינו, על כולנו, וההצדעה לכם על שלל תפקידיכם המגוונים, מאחדת אותנו כאומה", כך ריבלין.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר "יש לנו על מי לסמוך! החשיבות הדרמטית של המשרד לביטחון הפנים מומחשת בסיפורי המצטיינים שמצילים חיי אדם בכל יום. בשנים האחרונות עשינו דברים גדולים לחיזוק בטחון האזרחים: בלימת גל הטרור בירושלים, הגדלת הנוכחות המשטרתית במרכזי הערים, התמודדות עם גל שריפות וההצתות באפס נפגעים ועוד ועוד תחושת הבטחון בישראל הגיעה לרמות הגבוהות בעולם! זה בזכות משרתי כוחות בטחון הפנים והמהפכות והחיזוק שהם קיבלו בשנים האחרונות".

מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן אמר כי "למצוינות פנים רבות וביטויים שונים, אך אין חולק כי עשייתם של המצטיינים: היא הערובה לקיומה המתוקן של החברה, היא המפתח לאיכות החיים במדינה, עליה נסמך הביטחון האישי של האזרחים. לכל אחד מהמצטיינים סיפור הצטיינות משלו, אבל הרוח המשותפת לכולם: היא רוח של מסירות, מקצועיות ואחריות, המהווה השראה לאינסוף משימות שונות ומגוונות. מדובר בחבורה חדוּרת שליחות, שיודעת שעל כתפיה מונחים: גורל של אנשים רבים, דמותה וערכיה של החברה והמדינה''.