עבודות הרכבת בשבת: הח"כים החרדים תקפו

יממה לאחר הודעת הממשלה לפיה יתאפשרו עבודות בשבת בת"א, תוקפים הח"כים החרדיים בביטאוני הבוקר החרדיים וטוענים להפרה של הסטטוס קוו.

מיכל לוי , י"ז בשבט תשע"ט

מאיר פרוש
מאיר פרוש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יממה לאחר פרסום כוונת הממשלה לאפשר עבודות בשבת בגשר יהודית בתל אביב, תוקפים חברי הכנסת החרדיים בביטאוני הבוקר החרדיים וטוענים להפרה של הסטטוס קוו.

"הגיע הזמן לשים סוף לפגיעה בקדושת השבת בחסות הממשלה והבג"ץ", אמר סגן שר החינוך מאיר פרוש בביטאון החרדי 'המבשר'.

לדברי פרוש, "השבת אינה מיועדת למתן פתרונות לעבודות חיוניות ככל שיהיו במרחב הציבורי. יש למחות על הפרת הסיכומים המוקדמים עם הסיעות החרדיות תוך הפרה בוטה של הסטטוס קוו. אין מדובר ב'פיקוח נפש' ולפיכך יש למנוע כל פגיעה בקדושת השבת במרחב הציבורי".

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן גינה את הודעת ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ואמר כי "מדובר בהתרסה מכוונת ממניעים פוליטיים על חשבון מסורת ישראל".

"הבהרנו שוב ושוב כי אין כל צורך בביצוע עבודות תשתית דווקא בימי שבת קודש וכי על ממשלת ישראל לשמור על הסטטוס קוו כפי שהיה לאורך השנים", אמר ל'המודיע'.

ליצמן הוסיף כי "על רכבת ישראל לחפש את הגורמים האחראיים לכשלים הרבים שמלווים אותה באחרונה ומי יודע אם לא חילולי השבת הם שהביאו לכך. הנציגות החרדית תעמוד על כך ותפעל למנוע בכל דרך ביצוע עבודות ברכבת ישראל בימי שבת קודש".

אתמול הגיבו חברי הכנסת של דגל התורה ותקפו את היוזמה. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הבהיר כי יבחן חקיקת חוק שימנע את הישנות התופעה. "נבחן חוק שימנע את העבודות הללו בעתיד בשבתות ובמועדי ישראל", אמר.

ח"כ גפני שוחח עם שר התחבורה ישראל כץ שניסה למנוע את העבודות הללו, ואמר לו כי השבת לא ניתנה לעם ישראל כדי לחללה ולעשות בה עבודות שיפוצים.

"רואים זאת בחוש שהשבת תובעת את עלבונה, התקלות המשונות שעוצרות את עבודות הרכבת ומשבשות את לוח הזמנים באופן לא טבעי הם הראיה הטובה ביותר כי לא תרוויחו כלום מהעבודות האלו בשבת."

"בכל מקרה, נבחן חוק שימנע את העבודות הללו בשבתות ובמועדי ישראל", הוסיף.

ח"כ אורי מקלב הצטרף לדבריו. "אין ויכוח על הצורך בעבודות כאלה או אחרות אך מן הראוי היה כי משרד התחבורה יציע חלופות לעבודה באמצעות תכנון אחר לפרוייקט, בית המשפט מחייב את ביצוע העבודות אך לא מחייב את קיומן בעיצומה של השבת, פקדי הממשלה השונים מנצלים את המצב הקואליציוני הנוכחי בכדי לפגוע בשבת קודש, עם רצון ומאמץ לא גדול ניתן להביא לבניית הגשר שלא בעיצומה של השבת.

"השבת אינה הפתרון לא לעבודות הקמה ולא לעבודות תחזוקה. כפי שיודעים לבצע סגירות צירים בימי החול לשם מרתונים, כגון מרוצי אופנים ואירועים כאלה ואחרים, כך יש לפעול גם בבניית תשתיות הנדסיות מורכבות כעין אלו. לכל דבר ניתן למצוא כיום פתרונות בין בלוחות הזמנים ובין בתכנון נכון. השבת אינה הפתרון לכך", הוסיף.