חופשת לידה לאבות - יוזמה רצינית?

מומחית לדיני עבודה מטילה ספק ברצינות כוונותיה של הועדה הבוחנת את הגדלת הזכות לחופשת לידה עבור אבות.

שמעון כהן , י"ז בשבט תשע"ט

חופשת לידה או כותרות בחירות?
חופשת לידה או כותרות בחירות?
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

צוות בין משרדי שהוקם על ידי הממשלה בוחן את האפשרות להרחבת הזכות לחופשת לידה לאבות. כפי שהדברים קיימים כיום, פחות מאחוז אחד של אבות מנצל את האפשרות לצאת לחופשת לידה במתכונת הקיימת. על הרעיון מאחורי המהלך, על היתרונות והעלויות שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עו"ד גליה שמילוביץ', מומחית לדיני עבודה ומסחר, המטילה ספק ברצינות המהלך ומעלה תהיות אם לא מדובר בלא יותר מאשר הבטחת בחירות בעלת משמעות נמוכה.

"כיום מהרגע בו אישה מקבלת צירים רשאי בן הזוג שלה ללוות אותה עד לרגע הלידה לא כימי חופשה, אלא כימי היעדרות ללא תשלום ולאחר הלידה יש לו אפשרות לקבל חמישה ימים במקביל לאם. שלושה מהם כחופשה ללא תשלום ושני ימים כמו ימי מחלה שבהם משולם חמישים אחוז".

לדבריה מציאות זו יוצרת מצבים לא נעימים של הפסד כלכלי לאב בעקבות הלידה, ומאידך חוסר רצון להשתמש בימי חופשה אלה. בדבריה מציינת עו"ד שמילוביץ' כי ימים אלה נלקחים ללא בקשת רשות מהמעסיק, אך מדובר בימים קלנדאריים, כלומר שאם לא מדובר בלידה ביום ראשון הרי שחלק מימי החופשה המוצעים חלים בשבת או ביום שישי, כלומר שבפועל מספר ימים אלה נמוך יותר.

"ב-2017 הוסיפו לבני הזוג אפשרות לצאת לשבוע של חופשת לידה ולקבל החזר מביטוח לאומי, אבל זה יקצר את חופשת הלידה של האם שכיום עומדת על 18 שבועות והיא תהיה זכאית רק ל-17 שבועות בעוד האב ידווח על שבוע נוסף". המשמעות היא שהאב לוקח חופשה על חשבון חופשת האם.

את השינוי ומתן חופשה לאב שלא על חשבון האם מבצע העולם המערבי במרבית המדינות ו"בחלק מהמדינות יש ניצול מאוד גבוה של האפשרות הזו של חופשה לאב במקביל לאם. היקף החופשה משתנה ממדינה למדינה. בקוריאה לוקחים האבות חצי שנה במקביל לאם ובתשלום, אבל הם כמעט ולא מנצלים את זה", אומרת שמילוביץ' שמשערת שהעובדה שרוב מוחלט של הגברים אינם מנצלים זאת מקלה על האפשרות של הממשל שם להעניק את הזכות הזו לאזרחים. כמו כן, ניתן לשער שהעובדה שהילודה בקוריאה נמוכה מסייעת גם היא למתן זכות מפליגה שכזו.

באשר להצעה הישראלית הנדונה כעת מבהירה עו"ד שמילוביץ' כי לא מדובר בהצעה מפליגה של ממש, אלא מתן יותר ימי חופשה לאב במקביל לקיצור חופשתה של האם. מאחר וזו ההצעה הנדונה תוהה שמילוביץ' אם אין מדובר בהצעה פופליסטית ולא מעבר לכך. "מדברים על חופשת לידה חופפת כשלא ברור אם זה יהיה שבוע אחד או שבועיים".

בדבריה מציינת שמילוביץ' כי העלויות הכרוכות ביישום התכנית תהיינה גבוהות מאוד. על פי חלק מהפרסומים מדובר ב-35 מיליון שקלים לשבוע, אך על פי מרבית הפרסומים מדובר בחצי מיליארד שקלים לשבוע במידה וכל האבות ינצלו את הזכות. לטעמה סכומים אלה, גם אם הם גבוהים, המדינה יכולה להקצות אותם בעיקר לנוכח תרומתה של חופשה כזו לילדים ולמשפחות בעידן בו שני ההורים עובדים ושניהם שותפים בנטל גידול הילדים.