יוקר המחיה? כפר איטלקי מוכר בתים ביורו אחד בלבד

בעוד בארץ מתלוננים על יוקר המחיה, כפר קטן באיטליה החליט למכור בתים ביורו אחד בלבד. העסקה משתלמת, אבל יש בה עוקץ קטן

מתנאל ראט , י"ז בשבט תשע"ט

הבית החדש שלכם?
הבית החדש שלכם?
צילום: iStock

בעוד בארץ מחירי הדיור רק ממשיכים לעלות, בכפר סמבוקה שבאיטליה מציעים בתים למכירה תמורת יורו אחד בלבד, קצת פחות מחמישה שקלים.

כמו רוב הכפרים בימינו, גם הכפר סמבוקה סובל לאחרונה ממחסור בתושבים. הצעירים עזבו את הכפר לטובת הערים הגדולות, והממשלה מחפשת דרכים חדשות ויצירתיות למשוך תושבים חדשים.

בשבוע האחרון נפתחה תכנית חדשה המציעה למכירה את רוב בתי הכפר הנטושים במחיר מצחיק של יורו אחד בלבד. כחלק מהתכנית, נפתח אתר אינטרנט מיוחד המציג את הבתים המוצעים למכירה, ואף כולל את תכנית הבניה של כל בית.

אבל, כמו בכל עסקת נדל"ן מפתה, יש גם עוקץ מאחורי ההצעה. בנוסף על היורו לקניית הבית, הקונים מתחייבים לשלם 15,000 יורו תמורת שיפוץ הבית והפיכתו לראוי למגורים בתוך 3 שנים מיום הקניה. בנוסף, יש צורך בתשלום 5,000 יורו כדמי פיקדון ורצינות שיוחזרו לקונה לאחר סיום שיפוץ הדירה. אך, גם לאחר מחשבים את עלויות השיפוץ בתוך העסקה, אם משווים את הסכומים לבית ממוצע בארץ- נראה שהעסקה עדיין משתלמת.

כך או כך, בינתיים נראה שהתכנית נוחלת הצלחה. סגן ראש העיר של האזור מדווח שכבר קיבל אלפי פניות מכל רחבי העולם לקניית הבתים, ושהם בוחנים את ההצעות בקפידה. הנהלת המכירה מציינת כי נדרשת לפחות ידיעה בסיסית בשפה האיטלקית על מנת לגור בכפר מכיוון שהרוב המוחלט של התושבים אינו דוברים אנגלית, והכפר בינתיים אינו מוקד תיירות פופולארי.

סמבוקה הוא לא הכפר הראשון שיוצא עם מבצע מפתה על מנת למשוך תושבים מרחבי העולם. בתחילת שנה שעברה, הכפר אולולאי ניסה גם הוא למכור בתים תמורת יורו והבטחה לשיפוץ הבית. הצהרת הממשלה הובילה להתעניינות עולמית, וחלק גדול מבתי הכפר נמכרו. כעת, נראה שהממשלה מנסה להעתיק את ההצלחה גם למקומות אחרים ברחבי המדינה.

אז האם מדובר בעסקה משתלמת? מנהלי הפרויקט טוענים שכן, אך רק למי שמתכוון להשקיע ולהמשיך לגור במקום, ולא רק לרכוש את הדירה כבית קיץ. אם יש לכם חלום לבית משלכם בכפר איטלקי ציורי- זו העסקה בשבילכם.רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!