האב השכול: יהונתן גפן לא ראוי לפרס

רון קרמן ששכל את בתו טל בפיגוע התאבדות מתרעם על הענקת פרס שרת התרבות לסופר שנתן לגיטימציה למחבלים, "גפן צריך לקבל כרטיס אדום".

בני טוקר , י"ח בשבט תשע"ט

יהונתן גפן
יהונתן גפן
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

לא ראוי לפרס

רון קרמן, אביה של טל קרמן הי"ד שנרצחה בפיגוע התאבדות, מוחה בערוץ 7 על ההחלטה להעניק השנה את פרס שרת התרבות על מפעל חיים בתחום ספרות הילדים לסופר יהונתן גפן.

לטענתו של קרמן, שאף פנה בעבר בפרקליט המדינה בדרישה לחקור את גפן בגין תמיכה בטרור, הסופר נתן לגיטימציה למחבלים מתאבדים ואינו ראוי לפרס.

קרמן קורא לשרת התרבות לשקול מחדש את הענקת הפרס, "יונתן גפן פרסם באינסטרגם תמונה שבה רואים על בית החזה שלו משפט באנגלית, 'כל מה שמחבל מתאבד צריך זה חיבוק'. יוסי צור ואני והגשנו תלונה במשטרה על כך שהוא עבר על החוק נגד עידוד טרור. פניתי גם לפרקליט המדינה שענה לי לפני שבוע שזה באמת לא בסדר מוסרית אבל בפן הפלילי זו אינה עברה".

לדבריו, אושיות תרבות שכותבות דברים כאלה מעודדת את הטרור, "יונתן גפן איש מוכר ואם הוא כותב דברים כאלה על מחבלים מתאבדים זה לא מוסרי. כששמעתי שהוא הולך לקבל פרס מפעל חיים, מצד אחד כולנו גדלנו על השירים היפים שלו. אבל מצד שני הפתיע אותי שהשרה רגב הידועה בדעותיה החליטה לתת לו את הפרס לאור אמירותיו הקיצוניות. יש כאן טעם לפגם כי דבריו היו גועל נפש".

"אני מציע שגם אם יעניקו לו את הפרס שלפחות ידרשו ממנו לחדול את כל הקשקשת הפוליטית שלו שחצתה את הגבולות. צריכים להוציא לו כרטיס אדום", קובע קרמן.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה כי "משרד התרבות והספורט אינו צד להחלטות של הוועדות המקצועיות הבוחרות את הפרסים. הוא אינו מעורב בהחלטות ואינו רשאי להיות חלק מהתהליך על פי חוק. ההחלטה על הזוכים והזוכות בפרס היצירה לספרות עברית כולל ההחלטה על הענקת פרס ליונתן גפן נעשתה על ידי הועדה מבלי שהמשרד כלל היה מעורב או שותף לה. הוועדות המקצועיות אוטונומיות ובלתי תלויות וזאת בהתאם להנחיות והנהלים".