"רפורמה בפקידות משרדי הממשלה - עכשיו"

זהר טל, מועמד בפריימריז בליכוד: חלק מהכעס של אזרחי ישראל על חוסר משילות נובע בגלל פקידים שנמצאים מאחורי הקלעים וגורמים לסחבת.

ערוץ 7 , י"ח בשבט תשע"ט

זהר טל
זהר טל
צילום: יוסף כהן

זהר טל, התמודד למשבצת מחוז תל אביב בבחירות הפנימיות בליכוד, תוקף את פקידי משרדי הממשלה וטוען כי הם מנעו משרים בממשלות האחרונות לממש את סדר היום שרצו לקדם.

"כששר נבחר לעמוד בראש משרד ממשלתי, הוא מביא עמו אג'נדה שהוא רוצה לקדם. לא תמיד הוא יודע להעריך את עוצמת שלטון הפקידים, שחלקם נמצאים בתפקידם כבר שנים רבות", מסביר טל. ''מבחינת אותם הפקידים השר הוא גורם חולף - חלקם אף אומרים זאת בפה מלא. לכן, הרצונות של השר הופכים להיות רק גורם אחד בתוך מארג האינטרסים שלהם".

הוא מסביר כי המושג 'נערי האוצר' נולד בגלל הגישה הזו בדיוק. ''רובם לא אנשים רעים, חלקם שליחי ציבור ראויים, אבל המבנה האירגוני נותן בידם כוח שאמור להיות בידי נבחרי הציבור - השרים".

"חלק גדול מהכעס של אזרחי ישראל על חוסר משילות או בעיות בתפקוד משרדי הממשלה נובע בגלל אותם פקידים שנמצאים מאחורי הקלעים וגורמים לסחבת, מריחת זמן ופגיעה במימוש התכניות והיוזמות של שרים בממשלה".

לכן, מדגיש טל, "ישנה חשיבות עצומה בהנהגת רפורמה מקיפה בשלטון הפקידים במשרדי הממשלה - צריך לתת לשרים למשול ולא לפקידים. הרפורמה הזו חייבת לקרות עכשיו. כשכיהנתי כיועץ שר, בשלושה משרדי ממשלה, נחשפתי לכוח העצום שיש לחלק מהפקידים וגם לשימוש לרעה שהם עושים בכוח הזה.

''לכן החלטתי שאם וכאשר אבחר לכנסת, אפעל לעשות סדר במשרדי הממשלה השונים ולאפשר לשרים, אשר עומדים לבחירת ולביקורת הציבור, לקבוע את סדר היום", הוסיף.