בשבע מהדורה דיגיטלית

תיעוד בסימן שאלה

התנהלות המשטרה בתיק מצלמות המהירות מעוררת חשדות כבדים. דעה

תומר גונן , י"ח בשבט תשע"ט

מצלמת מהירות
מצלמת מהירות
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

השבוע נפל דבר בכל הקשור לתיק מצלמות המהירות, וזאת בעקבות פרסום החלטת השופט (בדימוס) דוד רוזן המשמש כנציב על מייצגי המדינה בערכאות המשפטיות.

כזכור, במהלך תיק עקרוני שהתנהל בבית המשפט בעכו שבו ייצגתי ביחד עם שותפיי 21 נהגים שהואשמו בדו"חות שהפיקה מערכת מצלמות הא'3, העיד המהנדס אילן כרמית המשמש בימים אלו כמ"מ מנכ"ל מכון התקנים, כי הוא והעוזר שלו נכחו בניסויי שטח שנערכו למערכת במעבדה בהולנד. בעקבות דרישותינו לקבל את החומר הגולמי יצאה משלחת של משטרת ישראל לקבל את אותם נתונים גולמיים, ואז התברר כי לא נערכו כלל ניסויים למערכת והעד לא אמר אמת בבית המשפט. את זאת ידעה המשטרה כבר ביום 25.10.2016 אולם ראיית זהב זו לא הועברה לצוות ההגנה ולא לבית המשפט, אלא רק כעבור שנה וחצי.

לאחר שזוכו הנהגים פניתי לנציב רוזן כי יבחן את המקרה לעומקו והשבוע התקבלה חוות דעתו. בחוות הדעת מגולל השופט רוזן את השתלשלות העניינים: לאחר שנודע למשטרה כי העד שיקר בבית המשפט (כפי שנקבע בהכרעת הדין המזכה בתיק המצלמות העקרוני) פנו התובעים לנציג מטעם פרקליטת חיפה, שהורה להם להעביר מיידית את החומר להגנה. אולם בהתערבות ישירה של ראש מחלקת תביעות התעבורה במשטרת ישראל קיבלו התובעים הנחיה לא להעביר את החומר, ואף שונו הטקסטים שהם התכוונו לטעון בבית המשפט, כך שיומעט ככל האפשר הצורך בהבאת החומר מהולנד ו/או עדים מהולנד, למרות שהיה ברור כי עדות זו הייתה חשובה ביותר לצורך בירור האמת.

השופט רוזן דחה את הסבריה של נצ"מ פילפסון כי לא הייתה מודעת כלל למה שקורה בתיק, ולאחר שהוצגו בפניה מיילים שהיא עצמה כתבה שינתה נצ"מ פילפסון את הסברה וטענה כי מי שהנחה אותה בתיק היה ראש אגף התנועה ניצב דורון ידיד והמשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה למברגר – אך גם טענות אלו נדחו על הסף על ידי השופט רוזן.

בסופה של חוות הדעת המליץ השופט רוזן ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט לפתוח בעניינה של נצ"מ פילפסון בחקירה פלילית, וכן המליץ למ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן להדיח אותה מתפקידה כראש מחלקת תביעות התעבורה במשטרת ישראל, מסקנות שעדיין לא יושמו.

פעם אחר פעם הצהיר היועץ המשפטי לממשלה כי כל אזרחי המדינה באשר הם שווים בפני החוק, ונראה כי מקרה זה משמש כמבחן משמעותי לתקפותה של אותה אמירה. פרט לכך, ההתנהלות בנושא המצלמות גם מאחורי הקלעים, מעלה שאלה כבדה האם לא יהיה נכון להגיע להסדר מקל על כלל האזרחים שהמשטרה דחתה את הדיון בעניינם עד שתתברר הסוגיה בתיק המצלמות העקרוני בעכו, ועד עתה עניינם תלוי ועומד בבתי המשפט לתעבורה הכורעים תחת העומס.

עו"ד גונן הוביל את צוות ההגנה בתיק מצלמות המהירות העקרוני שהתנהל בבית המשפט לתעבורה בעכו