מי הרג את אחותי הדס?

העדויות המחשידות שהגיעו לידי משפחתה של הדס תפוחי ז"ל לאחר מותה מערערים את קביעת המשטרה וכוחות הביטחון שמדובר בתאונת דרכים.

יובל לנגזם , י"ח בשבט תשע"ט | עודכן: 14:21

הדס תפוחי ז"ל
הדס תפוחי ז"ל
צילום: באדיבות המשפחה

בשבוע שעבר נהרגה אחותי הקטנה הדס תפוחי ז"ל. במהלך השבעה למדנו, עוד הרבה יותר ממה שידענו, על אישיותה ומעשיה היפים, הרבים והמיוחדים כל כך, בכמעט 31 שנות חייה.

על רקע דמותה המופלאה, מרגיזה ומעליבה עוד יותר התייחסות המשטרה וכוחות הביטחון לאירוע הנורא. מתחילת האירוע ועד לרגעים אלו המשטרה מדברת באופן רשמי על תאונת דרכים רגילה. בתגובתה הרשמית של המשטרה נאמר כי לא התקבל דיווח על זריקת אבנים (מי ידווח?) וכי לא נמצאו אבנים על הכביש במקום התאונה (דווקא נמצאו...).

כאשר הגענו מהלוויה לביתה של הדס ביישוב עטרת, התחילו לזרום אלינו עובדות המצביעות על כך שהסיפור שונה לחלוטין. מה שמרגיז ומעליב במיוחד הוא שאת כל העובדות והממצאים הללו הביאו אזרחים, תושבי האזור ובני משפחה ולא המשטרה וכוחות הביטחון.

מקום האירוע הוא מקום ידוע ומועד לזריקת אבנים. על פי דו"חות הצבא מהחודשים האחרונים, נזרקות אבנים בדיוק שם מדי כמה ימים. גם הדס עצמה דיווחה על זריקת אבנים במקום הזה.

רבש"ץ היישוב עטרת, שהגיע מיד למקום האירוע ומכיר את ההיסטוריה של המקום, חשד שלא מדובר בתאונה תמימה. הוא התקדם כמה עשרות מטרים אל הכיוון שממנו הגיעה הדס, ואכן זיהה על הכביש סימנים לזריקת אבנים. רק ביוזמתו של הרבש"ץ נשלח מחטמ"ר בנימין גשש צבאי כדי לבדוק את הסימנים. הגשש העיד ומוקלט בקולו כי מדובר בסימנים של זריקה טרייה.

בעקבות העלאת הנושא בתקשורת קיבלנו שיחות טלפון מתושבות האזור, שהיו בדרכן הביתה בעת האירוע וביקשו לעקוף את הכביש החסום דרך כביש מקביל שעובר בכפר, ומרוחק מטרים בודדים מהכביש שבו נסעה הדס. חיילי צה"ל לא אפשרו להן לעבור בגלל זריקת אבנים שהתבצעה באותם רגעים על רכבים שעברו שם.

הדס הייתה נהגת זהירה. היא ישנה היטב בלילה שלפני כן והכירה את הכביש היטב. מפירוט שיחות שהשיגה המשפחה מחברת הסלולר מוכח שהדס לא התעסקה בטלפון. הדס הייתה מוטרדת מזריקות אבנים וקיימות כמה התכתבויות שלה עם הרבש"ץ על הנושא, כולל על המקום הזה ספציפית. קיימים גם דיווחים שלה על זריקות אבנים למשטרה ולמוקד בנימין. היא בעצמה חטפה אבנים יותר מפעם אחת.

לא ייתכן שההתייחסות לאירוע כזה תהיה כאל תאונת דרכים. יש כאן הקשר רחב ומקום מועד. חייבת להיות מעורבות עמוקה של הצבא והשב"כ בחקירת האירוע, עם כל האמצעים והמשאבים הנדרשים. ואנחנו יודעים, שכשרוצים ויש מוטיבציה, הם יודעים לחקור.

זורקי אבנים קיימים במקום הזה בכל מקרה. זאת לא שאלה, זאת עובדה. רק ביום ג' בערב נזרקו שוב אבנים בדיוק באותה נקודה. ועדיין אין עצורים, ועדיין אין מצלמה ולא ברור, אם בכלל, מה עושים הצבא והשב"כ. האם לא מגיע להדס כאזרחית וכשליחת המדינה שיחקרו באמת וברצינות את סיבת מותה הנורא? האם לא מגיע לארבעת היתומים, לבעל ולמשפחה לדעת מי הרג את הדס? האם לא מגיע לתושבים הרבים שעוברים בכביש מדי יום שסוף סוף ימצאו את זורקי האבנים בכפר הקטן והמסוכן?

הכתובת על הקיר. חייבים לחקור בכל הכוח ובכל האמצעים. הדס כבר לא תשוב, אבל חייבים למנוע את המקרה הבא.