“האג'נדה של פירוק המשפחה השתלטה במקומות רבים“

נערך שינוי בתוכניית הכנס העוסק ב"פוליאמוריה" בביה"ס לעבודה סוציאלית

ערוץ 7 , י"ח בשבט תשע"ט

פרופ' מרים פאוסט
פרופ' מרים פאוסט
צילום: מיקי קורן

רקטור אוניברסיטת בר אילן, פרופ' מרים פאוסט, הודיעה על שינוי תוכניית כנס הצפוי להיערך בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה, בנוגע לסוגיות טיפוליות ב"פוליאמוריה".

את הדברים כתבה פאוסט במענה למכתב שנשלח אליה על ידי הרב איתי אליצור, הרבנית גילה ברנר, הרב זאב שמע, הרבנית חוה מנסבך, ד"ר חנה קטן, מיכאל פואה והרבנית רות בנימין.

"הכנס המקצועי, כפי שעולה משמו, עוסק כאמור בסוגיות טיפוליות ואינו מיועד לקבוע עמדה או לאפשר 'מתן גושפנקא' לגבי תופעת הפוליאמוריה", הבהירה פאוסט במכתבה.

"לדברי חוקרים ומטפלים העוסקים בנושאים הקשורים במשפחה, בזוגיות ובמיניות מדובר בתופעה חברתית חדשה אשר מעוררת הדים ציבוריים ותקשורתיים ומעסיקה את הקהילה המקצועית. ביה"ס לעבודה סוציאלית מחובר למה שמתרחש בחברה שמסביבנו והוא אחד היחידים העוסק, בהצלחה רבה, בהכשרת מטפלים מיניים מזה 12 שנה. מחובתם של אנשי המקצוע והחוקרים המלמדים בתכנית זו להתייחס לכל תופעה בהם נתקלים מטפלים במהלך עבודתם המקצועית, ע"י מתן כלים טיפוליים מבוססי מחקר לקהילת המטפלים", הדגישה פאוסט.

לדבריה, "האקדמיה במהותה עוסקת רבות בסוגיות חברתיות, גם כאלו השנויות במחלוקת. אנו עושים זאת במגוון רחב של נושאים ואין בעצם הדיון בהם משום נקיטת עמדה זו או אחרת. כללי החופש האקדמי והאחריות שלנו כאוניברסיטת מחקר מחייבים את החוקרים והמרצים שלנו להיות מעורבים ומעודכנים ולשאול שאלות, גם כאלו הנוגעות בנושאים בעייתיים וקשים, לרבות בנושאים שאינם תואמים את סולם הערכים שלהם או של האוניברסיטה. מעבר לכך, מידת ההשפעה של אוניברסיטת בר-אילן על החברה בישראל ובעולם כולו מבוססת במידה רבה על היכולת שלנו להתמודד בצורה מעמיקה ואחראית, מבוססת מחקר וידע מקצועי, עם תופעות המשפיעות על החברה בה אנו חיים".

אנו רואים שליחות בעיסוק אקדמי ומקצועי בנושאים בעייתיים מבחינה ערכית דווקא מתוך הביטחון שלנו בשורשים העמוקים בהם נטועה אוניברסיטת בר-אילן- הזיקה הברורה והמוצהרת שלנו לערכי היהדות. אין זה נכון לדעתנו שנושאים כאלה יידונו וישפיעו רק בפורומים אחרים בעוד אנו מתעלמים ונמנעים מהתמודדות איתם", ציינה פאוסט.

עם זאת, לדבריה, "לאחר פרסום תכנית הכנס קיבלנו תגובות ומשובים לפיהם התוכנית עלולה ליצור את הרושם שהדוברים מביעים עמדה ערכית כלשהי לגבי תופעת הפוליאמוריה. בעקבות זאת בחנו מחדש בשיתוף עם מארגני הכנס את נוסח הפרסום של יום העיון ועדכנו את כותרות ההרצאות כך שהן משקפות כעת את הפן המקצועי באופן מדויק יותר. הוספנו גם הרצאה של חוקרת ומטפלת משפחתית על ההתמודדות הטיפולית עם ערכים שתדגיש את ההיבט החשוב הזה של יום העיון".

"לידיעתכם, הכנס, הנערך במסגרת תכנית לימודי המשך בביה"ס לעבודה סוציאלית, מיועד אך ורק למטפלים העוסקים בטיפול זוגי ומיני, ולא תותר כניסה לקהל הרחב", הדגישה הרקטור.

בארגון "בוחרים במשפחה" ברכו על החלטתה של פרופ' פאוסט אך יחד עם זאת במכתב ששלחו אליה הם הוסיפו, "מן הראוי לבחון את הסביבה והאקלים בו צמח הכנס במתכונתו הראשונה. לצערנו, האג'נדה של פירוק המשפחה השתלטה במקומות רבים, ואף העולם האקדמאי אינו חף מתרבות התקינות הפוליטית הרווחת בציבוריות הישראלית בה פעמים רבות נעדר קולה של המשפחה וערכיה, או אף גרוע מכך, מותקף ומושתק".

מיכאל פואה, מראשי התנועה, הוסיף, "אנו מצפים מאוניברסיטת בר אילן להביע עמדה ערכית בנושאים שעומדים ביסודה של החברה, ולא לאפשר קידום אג'נדות חברתיות הרסניות במסווה של חופש אקדמי".