החל השלב האחרון בפיתוח מאגר לוויתן

יסודות אסדת הגז הגיעו לישראל ועד סוף השנה עתיד המאגר להתחיל ולהעביר גז לכל רחבי המדינה. השר שטייניץ: תרומה אדירה למדינה

, כ' בשבט תשע"ט

רגלי האסדה מגיעות לישראל
רגלי האסדה מגיעות לישראל
צילום: נובל אנרג׳י.

לאחר חודש של מסע ימי מטקסס לישראל, הגיעו יסודות אסדת לווייתן (JACKET) למיקומם במים הטריטוריאליים של ישראל, כעשרה קילומטרים מול חופי המדינה.

במהלך השבוע הקרוב יונחו הרגליים על הקרקעית, ויקובעו באמצעות יתדות ענק ובסיוע אנשי מקצוע המתמחים בעבודות תת ימיות, אניית מנופים, וכלי שייט נוספים.

פרוייקט לווייתן מתקדם כמתוכנן ובהתאם ללוחות הזמנים, כך שכבר בסוף שנת 2019 יושלם הפרויקט כולו, הגז הטבעי יזרום למשק הישראלי ולמדינות השכנות, יחזק את מעמדה של ישראל באזור ויאפשר לכולנו לנשום אוויר נקי ובריא יותר.

רגלי האסדה הושטו על גבי דוברת ענק באורך של 180 מטרים, במשך 28 יום, חצו את האוקיינוס האטלנטי, מרחק של למעלה מ-11,500 קילומטרים. גובהן של רגלי האסדה אשר נבנו במשך 18 חודשים, כ-98 מטרים ומשקלן כ-15,500 טון, והן תוצבנה כ- 10 קילומטרים מערבית מהחוף, בעומק מים של כ- 86 מטרים, על ידי עגורן ימי המתמחה בפרויקטי-ענק ימיים.

יסודות האסדה (הרגליים) הם החלק הראשון של האסדה שהגיע ארצה, כאשר במהלך החודשים הקרובים יגיע גם חלקה העליון של האסדה – החלק התפעולי - עליו ממוקמים מתקני האסדה ומגורי צוות העובדים. לאחר השלמת ההקמה, תתבצע סדרה של בדיקות הרצה ולאחריה תחל הזרמת הגז לשוק המקומי ולמדינות השכנות, הצפויה כאמור בסוף 2019.

מאגר לווייתן, הממוקם כ-125 קילומטרים מערבית לחיפה, נתגלה בדצמבר 2010 על ידי השותפות בפרוייקט: נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו, והוכר כאחת מתגליות הגז הטבעי הגדולות בעולם בעשור הקודם. היקף ההשקעה בפיתוח השלב הראשון בפרוייקט עומד על 3.75 מיליארד דולר.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר כי "עם הגעת בסיס אסדת לוויתן לישראל, החל השלב האחרון בפיתוח המאגר, שהינו אוצר הטבע הגדול ביותר שהתגלה במדינת ישראל".

"זהו יום חג למדינת ישראל, מכיוון שפיתוח לוויתן שיושלם בעוד מספר חודשים יתרום תרומה אדירה למדינת ישראל עשרות שנים קדימה, יכניס מיליארדים לקופת המדינה לטובת החינוך, הבריאות והרווחה של האזרחים, יאפשר לסגור את תחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון, ולהבטיח לדורות הבאים אוויר נקי יותר, ולשמש מנוף מדיני חיוני באמצעות ייצוא חלק מהגז למצרים, ירדן ואירופה", הוסיף שטייניץ.