"מרידה במלכות שמים ועשרת הדיברות"

הח"כים החרדים זעמו על חידוש העבודות בשבת במרחב הציבורי. "התרסה שנועדה ליצור קרע בעם על רקע דתי לפני בחירות ולעודד מפלגות שטנה"

אורלי הררי , כ' בשבט תשע"ט

ח"כ ישראל אייכלר
ח"כ ישראל אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

הנציגות החרדית בכנסת הביעה מחאתה על עבודות 'גשר יהודית' בתל אביב בשבת האחרונה.

יו"ר יהדות התורה סגן השר יעקב ליצמן (יהדות התורה) הבהיר כי ביצוע עבודות בגשר יהודית בעיצומו של שבת קודש מהווה פגיעה קשה במסורת ישראל, תוך זלזול ברגשות מאות אלפי שומרי מצוות, ומנוגד לסטטוס קוו בישראל.

"אני מוחה על כך בתוקף בשם רוב מוחלט של אזרחי ישראל הרואים בשמירת השבת ערך עליון לאורך הדורות".

בדבריו הודיע כי "מתוך מחויבות ערכית לשמירת צביונה היהודי של המדינה, תפעל הנציגות החרדית לעגן בחוק ובהסכמים קואליציוניים את הצורך במניעת חילולי שבת בידי גופים ממשלתיים, בהתאם לסטטוס קוו הנהוג בישראל לאורך השנים".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מחה אף הוא על העבודות. "השמחה לאיד של אלה שאיבדו כל צלם של יהדות, כשבכלל לא מדברים על הכרח שגם הוא לא נכון, אלא מדברים בשמחה על פגיעה כל כך קשה בשבת קודש - מאבדים כל זיק של יהדות ואינם ראויים להיות במערכת הציבורית בישראל. אנחנו נעשה כל מאמץ לתקן את החוק בעניין הזה על מנת ששבת לא תהפוך להיות יום שיפוצים של שונאי היהדות".

סגן השר הרב מאיר פרוש: "הלב נקרע מול חילול השבת ההמוני, שנעשה תוך כדי הפרה חמורה של הסטטוס קוו, ופגיעה קשה במסורת ישראל וברגשות רוב הציבור הישראלי, חרדי, דתי ומסורתי כאחד, הרואים בשבת קודש את יום המנוחה של העם היהודי.

"לאורך כל הדורות ידע עם ישראל לשמור על יום השבת שהוא אות שבין הקב"ה לישראל, ורק השבת התאחדו מאות אלפים של יהודים ברחבי תבל וקראו בבית הכנסת את עשרת הדיברות בו נאמר "זכור את יום השבת לקדשו".

"הנציגות החרדית והדתית מחוייבת לעשות הכל בכדי שהשבת לא תירמס על ידי פוליטיקאים שמבקשים לעשות הון פוליטי על חשבון קדשי ישראל".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) הגיב ואמר כי "יחד עם רוב עם ישראל אני מצר על העבודות לבניית גשר יהודית בשבת קדש. נורא שבעתיים שדווקא בשבת שקראנו בעשרת הדיברות שמור וזכור את יום השבת אנשים קטנים בעלי שיקולים זרים מתהדרים ברמיסת השבת בהפרת הסטטוס קוו והפרה בוטה של זכויותיהם הסוציאליות של עשרות עובדים ומאבטחים".

סגן יו"ר הכנסת ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) גינה בצאת השבת את חילול השבת בתל אביב עם חידוש העבודות להקמת הגשר.

"הלב כואב למראה המרידה במלכות שמים ועשרת הדיברות שקראנו השבת. ראשי עיריית תל אביב והמישטר החילוני ישאו באחריות לקטרוג בשמים על תושבי העיר המורדת בשבת.

אין כאן שום הצדקה של פיקוח נפש. האמת ידועה לכל: כל מומחי ההנדסה מעידים כי אפשר לבנות את הגשר בזמנים אחרים ללא חילול שבת", אמר אייכלר.

"התרסה זו לפני בחירות נועדה ליצור קרע בעם על רקע דתי כדי לעודד מפלגות שטנה אויבי היהדות. אנו חייבים למחות על כבוד השבת המחוללת. לאחר הבחירות נעביר את הצעת החוק שהגשנו בקדנציה הקודמת למנוע 'שכר שבת' בעבודות שאין בהם פיקוח נפש".

אייכלר סיים, "שכר שבת מגיע לעיתים לפי ארבעה מהשכר הרגיל והוא מהווה פיתוי כבד לפועלים, שבעקרון היו רוצים לשמור את השבת בחיק המשפחה, אך נכנעים ללחץ הכלכלי. את זאת עלינו לגדוע מתוך אחריות לבטחון העם היהודי".