הבית היהודי – ועדה או הצבעה?

הבית היהודי לקראת צעד נוסף לקביעת הרשימה והיו"ר. ארז צדוק, ממתנגדי בנט, תוקף את היו"ר שנטש וקורא לפריימריז ולא לוועדה מסדרת.

שמעון כהן , כ"א בשבט תשע"ט

מפלגה במבוכה או לקראת תנופה? הבית היהודי
מפלגה במבוכה או לקראת תנופה? הבית היהודי
צילום: יהודה חיים, פלאש 90

ועדה או בחירה. צדוק

מרכז הבית היהודי צפוי להכריע הערב (ראשון) מה יהיה הנוהל בו תיבחר רשימת המפלגה לכנסת, האם ועדה מסדרת או פריימריז מזורז בקרב חברי המרכז.

על ההצעות השונות שוחחנו עם הכלכלן ארז צדוק המתמודד על מקום ברשימת המפלגה ומתנגד לרעיון הועדה המסדרת.

"יש שתי הצעות על השולחן: האחת היא שמרכז המפלגה יבחר את היו"ר ואת הרשימה כשבמקום השלישי אישה. הצעה שנייה היא שוועדה מסדרת תבחר את היו"ר ואת המקום השלישי, ואת שאר המקומות יבחר מרכז המפלגה. אלה שתי ההצעות שעומדות עת אחת מול השנייה", מתמצת צדוק את המציאות הניצבת כעת בפני המצביעים.

על המונח הנדון 'פריימריז מזורז', הוא מבהיר כי מדובר בבחירות במרכז המפלגה שבו כאלף איש שיבחרו את הרשימה. באשר לגודלו האמתי של המרכז מעיר צדוק כי ישנה מחלוקת באשר למספר החברים בו אך מדובר במספר שהוא בין 900 ל-1000. בדבריו הוא גם מציין כי בישיבה האחרונה הגיעו פחות מ-350 איש והוא מקווה שהיום יגיעו הרבה יותר. ההצבעה בפועל לרשימה וליו"ר במתווה שייקבע תתקיים בשבוע הבא.

על עמדתו שלו השוללת את רעיון הוועדה המסדרת, אומר צדוק: "ועדה מסדרת אמורה להביא כוכבים למפלגה. אנחנו יודעים שפחות מצביעים למפלגות אלא יותר לאדם שעומד בראש המפלגה, ולכן הוועדה רוצה לאתר כוכבים. הבעיה היא שהוועדה לא מאתרת כוכבים ואנחנו לא רואים שרבים רוצים להתמודד על התפקיד. פורסם שפנו למזכ"לי בני עקיבא לדורותיהם, אז האם כדי לפנות לכוכבים סוג ד', ה' ו-ו' אנחנו צריכים את הוועדה? יש לנו אנשים מצויינים שמוכנים לתת את הלב והנשמה כדי לחזק ולהבריא את הבית היהודי".

ואולי, שאלנו, "כוכבים" עדיין לא קופצים על עגלת ההתמודדות משום שעדיין לא קיבלו פניה מוועדה בעלת סמכות. אולי כאשר תבוא הצעה כזו מוועדה בעלת סמכות, כפי שאולי ייקבע הערב, יחליטו ה"כוכבים" להצטרף? צדוק אינו מקבל את ההערכה הזו וקובע כי עד כה היו פניות למגוון רחב של אנשים אך הפניות הללו לא צלחו.

לטעמו לא נכון להעריך שהסכמת "כוכבים" להצטרף לפני שיש ועדה מסודרת ובעלת סמכות הקוראת להם לעשות זאת, תהיה בגדר התבזות. "זו טענה מאוד מוזרה. אנשים שרוצים להיאבק בשדה הפוליטי מול אנשים ומפלגות חוששים מהמרכז? אנשים רציניים מוכנים להעמיד את עצמם לבחירה".

צדוק מציין כי הוא וחברים אחרים רצו שתהיה ועדה מאתרת ומייעצת, "אמרנו שאם יהיה כוכב שיביא מנדטים נפנה לו את המקום והוא יעבור את המרכז ב-95 אחוזים. מי שמגיע צריך לתרום ולהביא משהו. אי אפשר להצניח מישהו שלא רוצה להתמודד, אנשים שרוצים הכול או כלום. אלה לא אנשים שישימו את הלב שלהם ולא יילחמו".

בדבריו מביע צדוק חשש שוועדה מסדרת תהיה נתונה למניפולציות תככים ודילים. "נמצאים בוועדה אנשים ראויים וחשובים, אבל יש גם אחרים שנתונים למניפולציות. מרכז המפלגה כולל אנשים שנמצאים במפלגה כבר הרבה שנים וצריך לסמוך עליהם שידעו למצוא את האדם הראוי שזוכה לאהדה ציבורית, הוא יבוא דרך הוועדה למרכז המפלגה שיחליט, אבל להגיד שמה שוועדה תחליט כזה ראה וקדש זה לא דמוקרטיה".

כשהוא מזכיר את המונח 'דמוקרטיה' אנחנו שואלים את צדוק אם פריימריז נחשב בעיניו כחזות דמוקרטית, לנוכח תמונות מהעבר במפלגתו ובמפלגות אחרות, תמונות של רשימות חיסול, מפקדי ארגזים, קבלני קולות ועוד. צדוק משיב וקובע כי בפריימריז במרכז יש הרבה פחות חשש מתופעות שכאלה "כי הבחירות הן חשאיות וכל אחד עם המצפון שלו מאחורי הקלפי. נכון שיש דילים, אבל ההשפעה שלהם פחותה. אין מפקדי ארגזים ואין רשימות. זה לא קיים בבית היהודי. יש חברי מרכז עם דעה ומצפון והם יודעים להצביע בהתאם לצו מצפונם".

"נכון שהדמוקרטיה הטובה ביותר היא פריימריז פתוחים לכלל הציבור, אבל לצערינו בגלל הצעד הנכלולי של נפתלי בנט שעזב מפלגה מאה ימים לפני בחירות אחרי שהכניס אותה לקשיים כלכליים, אין ברירה". על דבריו של השר בנט עצמו ולפיהם הוא זה שצמצם את הגרעון בקופת המפלגה בכמעט שלושים מיליון שקלים, קובע צדוק נחרצות: "הוא שקרן", ומוסיף נתונים: "17 מיליון שקלים חובות היו ביום שבו נפתלי נכנס. זה עלה ל-29 מיליון חובות בסוף 2016. הם מכרו נכס ב-2017 כדי להוריד את החובות ל-23 מיליון. 9 מליון שקלים הלכו בגלל מגלומניה כשהוא ציפה בבחירות הקודמות ל-14 מנדטים או ליותר מכך והשקיע בהתאם. הוא גם לא חתם על הדו"חות הכספיים שבאתר המפלגה ואף פעם לא לקח עליה אחריות על העניין. הוא השאיר את המפלגה עם חובות גדולים, נטש מאה ימים לפני בחירות ללא הכנה פתאום יש לו שם, לוגו והכול והבית היהודי נשאר ללא הכנה לבחירות ופריימריז. זה מעשה לא ראוי ולא הוגן. כולי תקווה שהציבור יחזור לבית היהודי ויבין במה מדובר".

עם זאת כשהוא נשאל אולי נכון לוותר גם על התיוג שהוסיף בנט למפלגה, תיוג 'הבית היהודי', ולחזור לשם הוותיק 'המפד"ל', אומר צדוק כי בנט עשה גם דברים טובים כמו המותג 'הבית היהודי' וכמו החתירה לשים יד על הגה ההנהגה, "לא צריך להתכחש לדברים הטובים שהוא עשה, אבל בדרך הוא שכח בכוונה את הערכים והציבור שלנו, ורצה מפלגה חילונית כי הוא רוצה להיות ראש ממשלה. זה לא הלך לו כי אנחנו רוצים מפלגה דתית, והוא ניסה בדרכים נכלוליות וכינס מרכז בתקופת הבחירות המוניציפאליות כדי ללחוץ על ראשי הרשויות להצביע עבורו כי הוא היה צריך אותם וזה לא הצליח לו אז הוא עשה הצבעה טלפונית".

לדבריו "הבית היהודי" הוא מותג טוב, אבל בלי לשכוח את ערכי הציונות הדתית. יש לנו אנשים טובים מאוד וצריך להבריא את מצב המפלגה ולהתקדם הלאה למקום הרבה יותר טוב".

ומה באשר לסיכוייה של המפלגה לצלוח את אחוז החסימה ללא כוכב תורן שיוצנח לעמוד בראשה? "אנחנו היום קצת מעל אחוז החסימה, וזה עוד לפני שהתאחדנו ולפני שהצגנו רשימה וכשהציבור רואה את התככים וכל מה שהפך לחלק בלתי נמנע ממפלגה שהמנהיגים שלה נטשו אותה בצורה כזו איומה ונוראה. כשתהיה רשימה ומנהיג מצוין ויהיה איחוד עם מפלגות נוספות נקבל לא מעט מנדטים ונצא מחוזקים מהמשבר הזה, ונחזור להגה ההנהגה עם הערכים שלנו".