יו"ר הכנסת בבית אל

במהלך סיור בבית אל אמר יו"ר הכנסת לערוץ 7 כי הוא מודאג מכוונת בג"צ להתערב בחוק הלאום ואמר כי הדבר יביא לחקיקת פסקת ההתגברות.

רפאל לוי , כ"א בשבט תשע"ט

אדלשטיין בבית אל
אדלשטיין בבית אל
צילום: ערוץ 7

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ביקר היום (ראשון) המועצה המקומית בית אל בחבל בנימין וסייר באזור בו צפויות להיבנות 300 יח"ד.

אדלשטיין שוחח עם ערוץ 7 והסביר כי לדעתו ההתערבות של בית המשפט העליון בחוקים של הכנסת ובייחוד חוקי יסוד עלולה להביא לחקיקת פסקת ההתגברות: "אני חושב שהיחסים בין בית המשפט העליון לאחרונה מתוחים מידי. זה בריא וטוב שיש קצת מתח בין שלוש הרשויות בכל מדינה דמוקרטית".

"אבל מה שקורה בתקופה האחרונה ובמיוחד המגמה, הלא מובנת, לקבוע הרכב של 11 שופטים לדון בחוק הלאום, חוק יסוד שעבר ברוב של 62 בכנסת, אלה סימנים מאוד מדאיגים. אני חושב שאם חס ושלום תהיה התערבות של בית המשפט העליון זה יעלה את הסיכוי שיהיה לנו רוב להעביר את פסקת ההתגברות בכנסת ה-21", הוסיף.

יו"ר הכנסת הסביר מדוע ברך על פרישתם של חברי הכנסת זועבי וזחאלקה מהכנסת: "אני לא שמח לאיד על פרישה של מישהו מכיוון שהוא ערבי או יהודי, אבל בהחלט מודה שכששמעתי על פרישת זועבי וזחאלקה ברכתי על כך. זה דבר מאוד מוזר כשהוא בא מפיו של יו"ר הכנסת אבל הוא לא מוזר כשמכירים את האידיאולוגיה של בל"ד".

לדבריו למרות מעשי ההרס של הממשלה האחרונה מקומם של אנשי ההתיישבות הוא בליכוד: "אני חושב שהיו טעויות ודברים מצערים שנבעו מהתערבות של בית המשפט העליון בדברים פוליטיים, אבל נעשו טעויות גם מצידנו מצד הכנסת אבל הדברים השתנו, עבר חוק ההסדרה ואיפה שהיה הרס של מגרון ועמונה קמו להם יישובים חדשים באישור, כדין, שיישארו למצח ולכן צריך לראות את התמונה שההתיישבות צועדת קדימה, האוכלוסייה גדלה והיישובים מתפתתחים וכל זה קורה בזכות הנהגת הליכוד".

יו"ר הכנסת תקף את ממשלת אירלנד והאשים אותה באנטישמיות שבאה לידי ביטוי בחוסר נכונותה לאפשר לנציג ישראלי כל שהוא להשתתף באירועי יום השואה הבינלאומי במדינה: "הצביעות הזאת של כביכול מאבקים למען החופש של הפלסטינים, כביכול אי הסכמה עם המדיניות של ממשלת ישראל, מובילים בסופו של דבר לגלי אנטישמיות. כשמחרימים את ישראל את תוצרת ישראל ובאים עם גישה של איפה ואיפה לכל מה שקורה במזרח התיכון, אנשים מהר מאוד מתרגמים את המושג של ישראלי ליהודי ואת המושג ירושלים לבית כנסת מקומי ואז הממשלה לא צריכה להיות מופתעת ממקרי אנטישמיות מזעזעים במדינה שלהם".