הממשלה אישרה יצוא קנאביס רפואי מישראל

המלצות הצוות לבחינת היתכנות ייצוא קנאביס רפואי אושרו היום בישיבת הממשלה. משרד החקלאות כבר התחיל בהיערכות לנושא.

ערוץ 7 , כ"א בשבט תשע"ט

השר אריאל בחווה לגידול קנביס רפואי
השר אריאל בחווה לגידול קנביס רפואי
צילום: דוברות

הממשלה אישרה היום את אימוץ המלצות הצוות לבחינת היתכנות ייצוא קנאביס רפואי היום בישיבת הממשלה. ההחלטה עלתה על ידי שר החקלאות אורי אריאל ומשרד האוצר.

הצוות הבין משרדי הוקם על פי החלטת ממשלה 1587, וזאת במטרה לבחון ההיתכנות של ייצוא קנאביס רפואי. בראש הצוות הבין משרדי עמדו מנכ"לי משרדי הבריאות והאוצר והשתתפו בו נציגים ממשרדי החקלאות ופיתוח הכפר, הביטחון פנים, המשפטים והכלכלה והתעשייה. היום אושר בישיבת הממשלה, אימוץ המלצות הצוות לבחינת היתכנות ייצוא קנאביס רפואי.

על פי הנחיית שר החקלאות אורי אריאל הוכר גידול הקנאביס הרפואי על קרקע חקלאית, ברמת איכות רפואי, כענף חקלאי. עד כה, הוגשו ליק"ר כ-1193 בקשות של חקלאים לעיסוק בתחום, מתוכם 780 חקלאים קיבלו אישור ראשוני להתקדם בשלבי תכנון. 5 חקלאים כבר סיימו את תהליך הבנייה וקבלת אישור הסופי - שטח החוות הללו הינו כ-90 דונם ו-18 חקלאים נוספים נמצאים בשלבים האחרונים של התהליך.

הערכות משרד החקלאות ופיתוח הכפר לגידול קנאביס הינה במספר מישורים. ראשית, החל המשרד תהליך שמקדם תשתית לפיתוח וקיום גידול זה מבחינה רגולטורית ובתוך כך, גיבש הנחיות וסטנדרטים למבנים לגידול קנאביס רפואי. שנית, במסגרת שרות ההדרכה והמקצוע במשרד, הוכשרו קבוצת מדריכים בתחומי הגידול, הגנת הצומח, השקיה, דישון, מבנים, בקרת אקלים, כלכלת הייצור. מדריכים אלו ישמשו מקור ידע מקצועי לחקלאים שירצו לעסוק בתחום. קבוצה זו כוללת 17 מדריכים וכבר עוסקת בהדרכה אצל המגדלים הקיימים.

שלישית, מזה חמש השנים מתנהלים במינהל המחקר מחקרים מגוונים בתחום הקנביס הרפואי. כל זה בתאום עם הי.ק.ר במשרד הבריאות ובמימון קרן המדען הראשי במשרדי. בנוסף, נבנו והוקמו תשתיות לגידול, שימור קוים גנטיים וקרנטינה ליבוא והפצת הקווים לחקלאים. כעת משרד החקלאות נמצא בהליך של הקמת מרכז גידול ברמה בינלאומית. כיום קיימות כ-10 קבוצות מחקר שונות והן עוסקות בפיתוח שיטות לגידול, פיתוח זנים לפי טיפולים ובעיות רפואיות, שימוש מושכל בחומרי הדברה וטיפול במזיקים ועוד.

השר אריאל בירך על החלטת הממשלה, "זהו יום היסטורי! ענף חדש קם בחקלאות הישראלית. בעזרת אישור ייצוא הקנאביס הרפואי ייפתח ענף חדש לחקלאי ישראל שעתיד לחזק את החקלאות כולה ובעזרתו נוצר שילוב מנצח של " אגרו – מדיקל - הייטק". קידמו של ענף זה יאפשר עידוד יזמות כפרית מקומית, עידוד משיכת הדור הצעיר לחקלאות ומעבר לגידול גידולי פרמיום שיגדילו את רווחיות החקלאים ויאפשרו לשמר את החקלאות ההתיישבותית. ענף הקנאביס יוכל לשמש כלי מרכזי ליישום מדיניות המשרד לטובת שגשוגה של חקלאות ישראל לצד פיתוחו המיטבי של המרחב הכפרי. משמעות אישור הייצוא היא בשורה משמחת לחקלאי ישראל, לחקלאים הצעירים, למטופלים ולכלכלת ישראל."

שרת המשפטים איילת שקד בירכה אף היא, "ישראל, שמובילה את הטכנולוגיה החדשנית ביותר, מצטרפת היום למדינות מפותחות נוספות בייצוא הקנאביס הרפואי. הדבר היה צריך לקרות כבר לפני שנה ואני שמחה שהמחלוקת בין משרדי הממשלה נפתרה ואיפשרה את האישור החשוב הזה לייצוא הקנאביס. השימוש בטכנולוגיה הישראלית וייצוא הקנאביס הרפואי יכניס מיליארדי שקלים למדינה, יסייע לחקלאים והחשוב ביותר - יסייע לזקוקים לכך להחלים ממחלתם. אני מודה לשרים אורי אריאל, כחלון, ליצמן וארדן על תמיכתם בהצעה".