צפו: מלון העתיד של עלי באבא

עלי באבא משיקה מלון חדש המשתמש לראשונה באינטליגנציה מלאכותית. העתיד כבר כאן?

מתנאל ראט , כ"א בשבט תשע"ט

צ'ק אין ללא תורות
צ'ק אין ללא תורות
צילום: iStock

גם אם השם "עלי באבא" לא מוכר לכם, מן הסתם אתם מכירים את חברת הבת שלהם- אתר המכירות האינטרנטי "עלי אקספרס".

לאחרונה, החברה השיקה את בית המלון Flyzoo, המשתמש לראשונה באינטליגנציה מלאכותית שייתכן שייהפך למודל העתידי של בתי המלון בעולם.

כבר מהרגע הראשון שמגיעים למלון ניתן להבחין בייחודיות שלו. בכניסה למלון מוצבות עמדות בהן יכולים האורחים לסרוק את הפנים שלהם על מנת לבצע צ'ק אין לחדר, ובכך לחסוך את התורות לעמדת הקבלה. סריקת הפנים מלווה את האורחים גם במעלית, שם הסריקה תוביל את הנוסעים לקומה המתאימה, במידה והם מתעצלים ללחוץ על הכפתור המתאים. והדבר החשוב ביותר לכל מי שמפחד לאבד את המפתח במלון- סורק הפנים יכול לשמש גם כמפתח לחדר ולהכניס אתכם לאחר שתסתכלו לרגע במצלמה שליד הדלת.

בתוך החדר, האורחים יוכלו להיעזר בשירותיו של Tmall Genie – הרמקול החכם מבית עלי באבא. המכשיר מתפקד בתור העוזר האישי שלכם בחדר (בדומה ל"אלקסה" באייפון) וניתן להזיז בעזרתו את הוילונות בחדר, לשנות את הטמפרטורה והתאורה ואף להזמין אוכל בשירות חדרים.

רוב מוחלט של נותני השירות במלון הם רובוטים. הם מסתובבים בין החדרים ויכולים לסייע בהכוונה במלון, לתפקד כמלצרים בחדר האוכל, וגם לערבב משקאות בבר. למרות שנראה שהרובוטים משרתים כל אחד ללא תשלום, הרובוטים למעשה מצלמים את המזמינים ומחייבים את בעלי החדר לפי סריקת הפנים שלהם.

ואם אתם מזדעזעים מהמחשבה שיצלמו כל דבר שיעשה בבית המלון- ישנה אפשרות לשהות "פרטית" או "חשאית" במלון. הקנאים לפרטיותם יכולים להיכנס למלון באופן אנונימי, בלי לסרוק את הפנים בכניסה, ולשלם באופן ידני בכל פעם שנדרש. זה אולי ישמור על הפרטיות שלכם, אבל ככל הנראה גם יפגע לכם באפשרויות התשלום הנוחות במלון.

אבל, בעוד עלי באבא טוענת שבית המלון שלה יהפוך למודל העתידי, בית המלון הראשון שהעסיק רובוטים דווקא "פיטר" החודש מחצית מהרובוטים שלו והחליף אותם בבני אדם. רשת המלונות H.I.S שהיתה הראשונה לשלב רובוטים בבתי המלון שלה, החליטה שהרובוטים כבר לא חוסכים לה עבודה אלא דווקא מהווים מטרד.

לטענת החברה, התפקוד השוטף של הרובוטים מזמן תקלות רבות ומחייב אותה להעסיק יותר ויותר טכנאים שיטפלו בהם. מנכ"ל החברה הסביר כי לא לכל דבר כדאי להשתמש ברובוטים ו"יש מקומות בהם הם לא נצרכים, או סתם מרגיזים את האורחים".

אבל, גם אם בעשר השנים הקרובות עדיין נראה מדי פעם עובדים אנושיים בבתי המלון, ככל הנראה שענף המלונאות עומד להשתנות בעתיד הקרוב.רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!