״לחוש את האווירה המיוחדת של גוש קטיף״

ערוץ 7 התלווה לתלמידים שהגיעו לנצר חזני במסגרת 'יום גוש קטיף', ביקרו בחממות ובביה"כ ובעיקר הכירו מקרוב את העקורים ואת מורשתם

יוני קמפינסקי, נצר חזני , כ"ג בשבט תשע"ט

"יום גוש קטיף" בחממות המושב נצר חזני
"יום גוש קטיף" בחממות המושב נצר חזני
צילום: ערוץ 7

למעלה מ-900 בתי ספר ציינו אתמול (שני) את יום גוש קטיף במערכת החינוך ביוזמת המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף.

הצטרפנו לכ-350 תלמידי חטיבת הביניים של תיכון אמי"ת המר רחובות שהגיעו ביום הזה אל נצר חזני, המושב שהוקם על ידי עקורי נצר חזני המקורי מגוש קטיף. התלמידים הגיעו ללמוד על גוש קטיף - ההתיישבות, העקירה והשיקום.

"רצינו שהילדים ירגישו, יטעמו ויריחו את האווירה הקסומה והמיוחדת שהייתה בגוש קטיף", הסביר לערוץ 7 אליחי דדי, מנהל חטיבת הביניים של בית הספר, "יכולנו לקחת מרצה ולהעביר שיעור אחד או שניים על היום הזה אבל מבחינתנו הדבר המשמעותי ביותר זה להביא את הבנים שלנו לפה, כדי להרגיש ולחוש את המקום ואת האנשים הקסומים שיש פה".

"אחד המסרים שלנו בכל נושא מורשת גוש קטיף זה לספר על ההתיישבות, האחריות הלאומית והצמיחה מחדש", אמר לערוץ 7 מרדכי מוכי בטר, מנהל המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף.

אחד העקורים ששוחח עם התלמידים היה בני יפת שבנו איתמר נרצח בגוש ועל שמו הקימו בנצר חזני את מועדון בית איתמר.

"כל הילדים פה לא היו בתקופת הגירוש", אמר יפת, "אם לא נספר לדור הזה ולדורות הבאים את מה שקרה בגוש קטיף - זה יקרה עוד פעם - ואסור שזה יקרה עוד פעם!".

משם התפצלו התלמידים לכמה נקודות במושב כדי להכיר מקרוב את חיי העקורים ולשמוע מהם זכרונות מגוש קטיף.

איציק החקלאי לקח את התלמידים אל החממות, סיפר להם על הגידולים האורגניים וכמובן נזכר בחממות בגוש וההקמה מחדש של החיים לאחר העקירה. בבית הכנסת של המושב התלמידים פגשו את אניטה טוקר שסיפרה להם על הקמת בית הכנסת לאחר שראו כיצד ההמון הערבי החריב את בתי הכנסת שהושארו שלמים בגוש קטיף הנטוש. רב המושב שוחח עם תלמידים בבית המדרש של בית הכנסת על המשמעות הגדולה של הגירוש, והמשך משימת ההתיישבות.

לאחר מכן חזרו כל התלמידים למועדון בית איתמר לטקס זיכרון מרגש. בסיומו הוקרן סרטון מעורר השראה שבו נוער גוש קטיף מביע את תחושותיו ותקוותיו בעקבות העקירה.

"יום זיכרון גירוש גוש קטיף הוא יום שחייב להיחרט בזכרון של כולם", אמר לערוץ 7 ראש מועצת נחל שורק אלי אסקוזידו שהגיע להשתתף בטקס, "ככל שאתה מדבר על מה היה שם וכמה היה טוב בגוש קטיף, מה נהרס בגוש קטיף, מה יש היום ומה האפשרות שיהיה בעתיד - כך תוכל לחבר את התלמידים".

"מתוך השבר צמחנו מחדש", מדגיש מרדכי מוכי בטר מנהל מרכז קטיף, "כמרכז להנצחה חשוב לנו שיציינו את זה, שיכירו את זה, שילמדו את זה ושיחוו את זה - כל אחד בדרכו שלו. ברוך ה' מאות בתי ספר מציינים היום ובכל השבוע הזה את ׳יום גוש קטיף׳״.טוען....