שקד: המהלך נועד להגדלת גוש הימין

השרה שקד על הקושי האישי שבעזיבת 'הבית היהודי': לא רואים את עצמנו כמי שעזבו את הציונות הדתית. הביקורת עליי בפרשת נווה שיא צביעות

שמעון כהן , כ"ג בשבט תשע"ט

הפרדה לטובת הגדלה. איילת שקד
הפרדה לטובת הגדלה. איילת שקד
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

הכוח האידאולוגי יגדל. שקד

בימים הקרובים ייפתח רשמית קמפיין הבחירות של מפלגת 'הימין החדש' בראשות השרים שקד ובנט. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם השרה שקד לקראת ראשיתו של הקמפיין על עזיבת 'הבית היהודי' והיעדים שמפלגתה החדשה שמה לפניה.

באשר לתוכנו של הקמפיין מעדיפה השרה שקד לשמור על עמימות וממליצה לנו להתאזר בעוד קצת סבלנות עד להשקתו הרשמית, "נחכה עוד כמה ימים, למרות שבוודאי שמת לב שאנחנו מתכוונים להבליט את הישגים והשינוי האדיר של הקדנציה האחרונה. הימין היה ארבעים שנה בשלטון ורק בשנים האחרונות התחיל שינוי משמעותי גם במערכת המשפט, גם בנושא ההתיישבות וגם במערכת החינוך ובוודאי נדבר על הדברים האלה".

כשנשאלה על השיחות שעדיין קיימות בין אנשי הציונות הדתית, חברי מפלגת 'הבית היהודי' שאותה עזבו, אומרת שקד: "אנחנו בהחלט חלק מהציונות הדתית ולא רואים את עצמנו כמי שעזבו. המהלך שעשינו נועד להגדלת גוש הימין ולחיזוק המחנה הלאומי. אנחנו חושבים שבמקרה שלנו הליכה בנפרד תביא יותר מנדטים".

"צריך לומר שכאשר בנט ואני הגענו ל'בית היהודי' רצינו לפתוח את המפלגה גם לחילונים על בסיס ערכי הציונות הדתית ולא הצלחנו. לכן אני חושבת שההליכה בנפרד תגדיל משמעותית את מחנה הימין", אומרת שקד ועל כך היא נשאלת מדוע לא הצליחו היא והשר בנט לפתוח את המפלגה, שהרי היא עצמה נראית כדוגמא מובילה לכך שהשערים ב'בית היהודי' אכן נפתחו ואולי אם היו מגיעים עוד שכמותה גם הם היו משתלבים. "יכול להיות", שקד משיבה אך מוסיפה כי בפועל הדבר לא קרה "ולא הצלחנו לסחוף הרבה מצביעים חילוניים למפלגה. גם זה לא קרה".

"במובן מסוים צריך פתיחות גדולה מאוד כדי לתמוך בבית היהודי. אני רואה זאת כפתיחות ומבט על הדברים הנפלאים של הציונות הדתית, אבל עובדה שזה לא הצליח וכעת אני בטוחה שהליכה בנפרד תגדיל משמעותית את הגוש. בסופו של דבר לא שינינו את הערכים והאידאולוגיה שלנו. אנחנו רק רוצים שותפות אמתית בין דתיים לחילוניים, מפלגת ימין ערכי אמתי ואני מקווה מאוד שזה יצליח"

על המשבר שבו נמצאת 'הבית היהודי' אומרת שקד כי היא משוכנעת שהמפלגה תצלח את אחוז החסימה כפי שניתן לראות כבר היום, עוד בטרם מונה לה יו"ר, ולהערכתה ככל שירבו האיחודים בין 'הבית היהודי' למפלגות שבעבר הובילו לבזבוז קולות בימין המפלגה תגדל ו"תעבור יפה מאוד".

בדבריה התייחסה השרה שקד לדבריו של יו"ר 'האיחוד הלאומי', חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', ולפיהם יעדיה של 'הימין החדש' צריכים להיות מנדטים במפלגותיהם של בני גנץ, יאיר לפיד ואחרים ולא פנייה לאנשי הציונות הדתית ואנשי 'הבית היהודי'. שקד מבהירה כי מפלגתה אמנם מסכימה לעקרון זה, אך "בוודאי שאנחנו רואים את עצמנו מייצגים את כולם, גם את הימין החילוני וגם את הציונות הדתית".

"אנחנו מסכימים שהרעיון היה להביא גם קולות מלפיד, גנץ והליכוד שאותם לא הצלחנו להביא קודם. כבר הוכח שככל שהימין האידאולוגי חזק יותר כך מתבצעת מדיניות ימין אמתית. אני מזכירה שכאשר הליכוד היה עם ארבעים מנדטים קיבלנו את ההתנתקות. לכן חשוב שיהיה כוח אידאולוגי משמעותי בממשלת נתניהו. אופיה של הממשלה נקבע על ידי השותפות הקואליציוניות של הליכוד. כשציפי לבני הייתה שרת משפטים זו הייתה ממשלת שמאל וכך כשברק היה שר ביטחון ששחררה מעל 1000 מחבלים והקפיאה את ההתיישבות וקיבלנו את נאום בר אילן".

כשנשאלה כיצד מתכוונת מפלגתה להביא למעבר של קולות ממפלגות גנץ ולפיד למפלגתה, בה בשעה שיתכן ורבים מתומכי המפלגות הללו רואים בעשייתה במשרד המשפטים אירוע מאיים על מערכת המשפט, משיבה שקד בהמלצה חוזרת להמתין ולראות את הקמפיין, "אני חושבת שיש הרבה אנשים שמעריכים את העשייה שלנו, את העמדה האידאולוגית והיושרה ומחפשים בית. אלו אנשים שקשה להם להצביע למפלגה דתית ולא רוצים להצביע לליכוד. אני חושבת שאנחנו יכולים להיות הבית שלהם".

לפני כשבועיים פורסמו בתקשורת כותרות מטעם גורמים ב'בית היהודי' הקוראים לשקד לחזור למפלגה ואף לקחת לידיה את מושכות ההנהגה. שקד מבהירה כי הקולות וההכרזות הללו היו ונותרו בגדר כותרות בלבד ושיחות כלשהן לא היו בהקשר זה. לזאת היא מוסיפה ומעירה כי "לא סוד שלי העזיבה לא הייתה פשוטה. אני מאוד קשורה למפלגה ואני לא עוזבת את הציונות. אמשיך לעשות בדיוק את אותה עבודה שעשיתי קודם".

הימים האחרונים מתאפיינים בהצהרות נחרצות של חברי ליכוד בדבר הצורך במהלך של החלת ריבונות על יהודה ושומרון וחיזוק ההתיישבות. את שקד שאלנו אם להערכתה מדובר בתובנה כלשהי שהפנימו שם, או שמא מדובר בהכרזות בחירות ותו לא.

"הציבור חכם מספיק לראות שלאורך השנים אנחנו אלה שלפחות ניסינו לקדם את החלת הריבונות בשטחי C ואנחנו אלה שקידמנו את ההתיישבות בין השאר על ידי חוק ההסדרה שהיה מהלך משולב של בצלאל, בנט שלי ושל שולי עד שהעברנו אותו. לפני חמש שנים זה היה נחשב למדע בדיוני. כל הדברים הטובים שנעשו לטובת ההתיישבות נעשו בהובלה שלנו. אני חושבת שהציבור מספיק חכם כדי להבין את זה".

בהמשך הדברים התבקשה השרה שקד להתייחס למתקפה התקשורתית שהיא מצויה בעיצומה בעקבות פרשת אפי נווה. שמה של שקד משורבב ללא הרף לפרשה בשל הקשרים המקצועיים שניהלה מול נווה. באחרונה התבטאה שקד וציינה כי היא מאוכזבת בעיקר מחברות כנסת בשמאל שתוקפות אותה כעת לאחר שנות עבודה משותפות. תהינו מדוע היא מאוכזבת כל כך, שהרי מדובר בתקופת בחירות ועבורן היא ופועלה כשרה מהווים איום של ממש הראוי לניגוח.

"יש התקפות ויש התקפות. ההתקפות נגדי היו אישיות, שקריות ובדיות. אני מצפה שיתווכחו אידאולוגית והח"כיות בשמאל אכן רואות את העבודה שלי כמשהו לא טוב. אני חושבת שאני עושה דברים נכונים לטובת המדינה, דברים שמיישמים את האידאולוגיה שלשמה נבחרתי, ואני גם חושבת שאני פועלת לקידום ולגיוון המערכת. אני חושבת שלנצל את המשבר הזה להתקפות אישיות זה דבר שלא ייעשה, אבל כבר ראיתי שמכל משבר יוצאים מחוזקים. ראיתי את עצמת ההתקפות בשבועיים האחרונים והבנתי שכנראה עשיתי דברים נכונים".

על הטענות לפיהן אפי נווה אינו האדם הראוי ליצירת דילים עמו בשל היותו אדם כוחני כפי שנחשף לפני למעלה משנה בתכנית 'עובדה', משיבה שקד בקביעה לפיה "הביקורת הזו היא שיא הצביעות", והיא מבהירה: "לא אני בוחרת את נציגי לשכת עורכי הדין. עד היום במשך עשרות שנים נציגי לשכת עורכי הדין היו בדילים עם השופטים. גם בקדנציה האחרונה הנשיאה אמרה שהיא מצפה מהלשכה להיות בשותפות עם השופטים ולא עם הפוליטיקאים. עשיתי משהו משמעותי מאוד ושיניתי את מאזן הכוחות בוועדה לבחירת שופטים. אני מזכירה שכאשר הלשכה הייתה בשותפות עם השופטים ויורי גיא-רון היה חשוד בשוחד אף אחד לא הלין על השופטים. אם מסתכלים על התמונה הכוללת מדובר בעוד ניסיון להתנגח בי בדבר שהוא לא קשור אליי. אם חלילה הייתה פגיעה בטוהר המידות אנשים יתנו על זה את הדין, אבל זה לא קשור לכך שהשותפות עם לשכת עורכי הדין הייתה החלטה נכונה ואסטרטגית במבנה הקיים".

לקראת תום הדברים התייחסה שקד לשאיפתה האישית לחזור לקדנציה נוספת במשרד המשפטים והסיכוי להגיע לשם, על רקע הספק הגדול אם ראש הממשלה נתניהו אהב את פעולותיה במשרד ואת האהדה הציבורית שצברה שם.

"אם לא נקבל מספר משמעותי, דו ספרתי, של מנדטים, לא אוכל לחזור למשרד המשפטים. לכן אני אומרת שאם אנשים מעריכים את מה שעשיתי במשרד המשפטים ורוצים שאני אהיה זו שאשב שם ולא מישהי כמו ציפי לבני או מישהו מהמפלגה של גנץ - צריך להצביע לימין החדש".