"כדי לנהל מדינה צריך הבנה פוליטית"

שר האוצר תקף את בני גנץ על כך שהוא רואה עצמו מועמד לראש ממשלה: "לרצות להיות בתפקיד רה"מ כתפקיד ראשון? צריך גם הבנה פוליטית".

103FM , כ"ג בשבט תשע"ט

משה כחלון
משה כחלון
Photo by Meir Vaknin/Flash90

בן כספית ואריה אלדד שוחחו הערב (שלישי) עם שר האוצר ויו"ר 'כולנו' משה כחלון, שהתייחס להתמודדותו של בני גנץ שצפוי לשבור הערב שתיקה, לחקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ולמעמדה של מפלגת כולנו.

כחלון פתח את הראיון בפרטים על העסקה עם חברת אינטל: "הכסף מאינטל שהולך להיות מושקע בקריית גת עם טכנולוגיות חדשות שיעסיק כאלף עובדים, זו ברכה גדולה לכלכלה של מדינת ישראל שתתפרש על חמש שנים כששני מיליארד הדולרים הראשונים יושקעו כבר בימים הקרובים. מעבר לעובדה שזה טוב לצמיחה ולכלכלה, זו הבעת אמון. חברות בעולם רואות את זה במספרים האלה".

כמה זה עולה לנו?

"הם מקבלים מענק בהחזר של 9 אחוזים מערך ההשקעה שלהם לפי אבני דרך. אנחנו נמצאים בעולם תחרותי. מדינות עורבות להשקעות האלה כמו טורפים. טראמפ כבר מחוקק חוקים וכמעט לא נותן לאנשים לצאת ואף מאלץ חברות אמריקאיות לחזור בכוח ובסוף התחרינו מול אירלנד וסינגפור ואנחנו שמחים שההחלטה היא להיות כאן. זה מצטרף להשקעה של 5 מיליארד דולר שהייתה בשנת 2016 שעדיין נמשכת. זה אירוע מאקרו כלכלי מאוד משמעותי גם בפנימי וגם בחיצוני".

בוא נדבר על פוליטיקה. מה דעתך על שיר של גנץ? גם אתה חושב שאין כאן ימין ושמאל?

"בטח שיש ימין ושמאל. יש כאן עמדות מאוד ברורות. לא נוח לדבר על זה אבל זה לא אומר שזה לא קיים. כל אחד מאתנו יודע בדיוק איפה הוא נמצא. הערב נדע איפה הוא עומד. יש סרטון אחד אומר שאפשר לעשות שלום ואחר שאפשר להרוג את כל הערבים"

יש עליו התקפה מכיוון הליכוד בעיקר. אתה היית עוקצני אתמול ואמרת 'לגנרלים מצדיעים – לכולנו מצביעים'. תסביר.

"כשאתה מגיע לתפקיד שר האוצר, שר הביטחון או ראש ממשלה אלו תפקידים שדורשים ניסיון. להיות ראש ממשלה כתפקיד ראשון זה דבר שקשה לי לקבל. אני עברתי קומה - קומה וחושב שצריך להבין את המערכות. פוליטיקה זה מקצוע ולא תחביב. אני חושב שכדי לנהל מדינה או לנהל ביטחון צריך הבנה פוליטית".

אם הציבור היה נותן לך 30 מנדטים לא היית הולך להיות ראש ממשלה?

"לא הייתי הולך על זה. בזמן המחאה החברתית נתניהו אמר לי שיש סיכוי שאהיה שר אוצר ואני הדפתי את זה כי אמרתי שאני לא בשל לתפקיד. הלכתי ללמוד, הכנתי תוכניות והגעתי מוכן לתפקיד.

בזמן שכל השנים שהיית פעיל צעיר בסניף הליכוד בני גנץ היה בצבא. הוא ניהל את צה"ל. מי כמוך מכיר את צה"ל.

"תראה לי אדם אחד שהגיע ללא ניסיון ותראה מה קרה לו".

ביבי נתניהו.
"היה שגריר, היה ראש הליכוד ויו"ר האופוזיציה. יש הבדל בין המסלול של ביבי או ברק. המסלול של גנץ חסר תקדים. אני חבר קבינט, יו"ר מפלגה ושר אוצר. כדי שאדם יגיע לתפקיד כה בכיר הוא צריך לעבור דרך".

בן כספית: אני חושב שהיית שר אוצר שהיה לו אכפת. נראה לי שאפילו הצלחת לעצור את מחירי הדיור. איך זה לא בא לידי ביטוי בסקרים?

"יש פער אדיר בין הסקרים לבין המציאות בשטח, האהדה שאני זוכה לה. תוצאות המספרים נמוכים ואני מאוד מקווה שזה ישתפר. בסוף יתקיימו הבחירות והם יהיו הסקר האמיתי. אני בטוח שבסקר הגדול אנחנו נהיה במקום הנכון. אני מאמין שכל אדם צריך ללכת עם האידאולוגיה שלו, יש פערים ביני לבין הליכוד ולכן היה חשוב לי לצאת מהמפלגה ולהקים חדשה. כיו"ר מפלגה הרבה יותר נוח לי".

אתה רץ לבד עד הסוף?

"חד משמעית. אנחנו המפלגה החברתית - לאומית היחידה שיש במדינת ישראל. אני מאמין שהמספרים עוד יתכנסו. גם הקבלות שלנו וגם הפעולות שלנו יחד עם התוצאות בשטח יחזירו לנו את המנדטים. בבחירות הקודמות התחלתי את הדרך באותו מצב. כל מה שהתחייבנו אליו קיימנו".

אתה מתחייב להמליץ למישהו לנשיא אחרי הבחירות?

"אני איש המחנה הלאומי והאוריינטציה שלי ברורה מאוד אך יש לי גם דרך חברתית. אם בני גנץ יודיע שהוא יחלק את ירושלים אז אין לו סיכוי אך אם מדובר על ממשלת אחדות אז זו אפשרות".

אמרת שלא תשב בממשלה שנגד ראשה הוגש כתב אישום. ז"א אחרי השימוע.

"גם ראש הממשלה לא אמר שיכהן אחרי שימוע".

מסביבתו משדרים שעד סוף הערעור השלישי הוא לא יפרוש

"תקשיב טוב לדברים, אני לא שמעתי אותו אומר זאת. אני מאוד מקווה שהוא יצא נקי"